Amerika Basketbol Bursu

Binlerce liseli ve yeni üniversiteli basketbolcu, Amerika’da her yıl verilen birkaç basketbol bursundan birini almak için yarışıyor. İşte o özel pozisyonlardan birine seçilme şansını artırmak için bazı basketbol ipuçları. Her şeyden önce, ABD koçlarının sizi görebileceği bir konuma gelmeniz gerekir. Lise çağındaysanız, bir değişim öğrencisi olarak gelebilirsiniz, eğer daha büyükseniz üniversiteye, yabancı öğrenci olarak kayıt olabilirsiniz.

Basketbol Bursu Alabilmek için Neler Yapmalısınız?

 Yetenek ve Yeterlilik

En başta basketbol becerinizi en üst düzeye çıkarmanız gerekir. Her geçen gün daha iyi olma yolunda ilerlemiyorsan, emin ol, başkası bu yolda emin adımlarla gidiyor. Olabilecek en iyi oyuncu olmak için çalışmak ve çalışmak zorundasınız. Becerileriniz üzerinde çalışın, durumunuzu kontrol edin-kabuk edin ve güçlenin.

Liseden üniversiteye geçiş büyük bir sıçrayış. Oyuncular bu yaşta daha büyük, daha güçlü ve daha deneyimli. Oyun; şimdiye kadar oynadığınız oyundan daha hızlı ve daha fiziksel. “Kendinizi hazırlamak için yeterince şey yaptığınızınıza inanma” tuzağına düşmeyin.

Yaz Basketbol Kamplarının Önemi

Basketbolda oyuncu seçimi kriterleri son 15 yılda büyük ölçüde değişti. Kolejlerin uyması gereken kurallar daha kısıtlayıcı hale geldi. Oyuncuları kontrat altına alma baskısı, oyuncuların hangi okullara devam edeceğine çok erken karar vermelerine neden oldu. Lise takımınızda iyi bir oyuncu olmak artık yeterli değil. Koçlar, şimdi yeni oyuncular bulabilecekleri yerlere gidiyorlar. AAU turnuvaları ve yüksek profilli yaz kampları artık yeni oyuncu seçim mekanları.

AAU (Amateur Athletic Union), amatör spor karşılaşmalarına sponsorluk yapan bir organizasyondur. Basketbolda bahar, yaz ve sonbahar turnuvalarına çeşitli yaş gruplarında sponsorluk yapr. Yaş sınırları genellikle 19 ve altı, 17 ve altı, 15 ve altı, vb. Ama 15 yaşındayken de bir 17 & U turnuvasında oynayabilirsiniz. Turnuvalar genellikle aktif üniversite oyuncu alımı dönemlerinde gerçekleşir.

Yüksek profilli yaz kampları, yaz aylarında düzenlenen, üst düzey oyuncuları ve üniversitelerin koçlarını cezbeden basketbol kamplarıdır. Bunların çoğu özel kamplardır, üniversitelerin, kolejlerin veya liselere ait kamplar değildir. Bu kamplarda genellikle çok rekabetçi oyunlar, maçlar olur.

Yaz basketbol kampları oyuncu seçim sürecinin en önemli unsuru haline geldi. Başka hiçbir zaman bir üniversite antrenörü bir noktaya gidip, aynı anda 300-400 oyuncuyu değerlendiremez. Bu burslardan birini almak istiyorsanız, üniversite antrenörlerinin bulunduğu yere gitmelisiniz.

Eğer bir yaz kampına katılmayı kafanıza koyduysanız bu konuda araştırmanızı çok iyi yapın. Kampın hangi okullar ve koçlar tarafından izleneceğini iyi öğrenin. Ayrıca bütçenize de uygun bir kamp olmalı. Bu konuda Amerika’daki en iyi basketbol kampları yazımıza da bir göz atmadan geçmeyin. Ek olarak birkaç üst düzey yaz kampınının daha ulaşım bilgisine ve fiyatlarına buradan ulaşabilirsiniz: https://future150.com/hs/camps/

Proaktif Olun

Bir üniversitenin ya da lisenin sizi bulmasını beklemeyin, siz onları bulmalısınız. İlgilendiğiniz okullar varsa, onlarla erken iletişime geçin ve ilginizi bildirin. Mümkünse koçu gelip oyununuzu görmeye davet edin ya da ona kuvvetli bir “neden onun takımında olmak istediğinizi belirten bir mektup”la birlikte videolarınızı ve istatistiklerinizi gönderin. Daha da iyisi okulları arayın. Sizi değerlendirmek için gerekli bilgiye sahip olduklarından emin olun. Oyun çizelgeleri, yaz programları vb. gibi tüm bilgileriniz, ilgilendiğiniz tüm okullara gönderilmelidir. Okula kabul için okulun sahip olduğu tüm şartları yerine getirin.

Derslerinize Özen Gösterin

İster inanın ister inanmayın, üniversite ve lise antrenörleri iyi notları olan sporcular ister! Koçlar gerçekten akademik riskleri göze almaktan hoşlanmazlar. İyi notlar alın; Standart girmeniz gereken sınavları (SAT, ACT) mümkün olan en erken ve en kısa sürede alın. Gerçekten harika bir oyuncu değilseniz, antrenörler sizi bu konuda beklemeyeceklerdir.

Burs almak için, NCAA Başlangıç ​​Uygunluk Takas Merkezi’ne (NCAA Initial Eligibility Clearinghouse) kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Bu, oynamaya uygun olup olmadığınızı belirlemek için notlarınızı değerlendirecek olan organizasyon. Lisede olsanız bile, uygunluğunuzu belirlemek için lise notlarınızı incelerler, vs. Kayıt işlemlerinizi en kısa sürede yapın.

Eskiden “Oynamak isteyeni bulurlar” diye bir söz vardı. Bu artık doğru değil! Artık oynamak yeterli değil, artık koçların sizi görmesini sağlamalısınız.

Antrenörler Tarafından Fark Edilmenizi Sağlayacak 6 Adım

1. Adınızı öğrenmelerini sağlayın

Bu elbette, Twitter, Instagram ve Facebook’ı ne kadar harika olduğunuza dair doldurmak anlamına gelmiyor. Bu, üniversite antrenörlerine e-posta göndermek ve neden takımları için oynamak istediğinizi açıklamak demektir. Çoğu antrenörden (özellikle en iyi D-I programları) hemen yanıt alamayabilirsiniz, ancak farklı antrenörlere e-posta göndermeye devam ederseniz, fark edilme şansınızı artırırsınız.

2. E-postaları doğru yoldan gönderin

Bir üniversite antrenörüne gönderilen her e-postanın ona gönderilen kişisel bir mesaj olması gerekir; her antrenöre gönderdiğiniz genel bir kopya olmamalıdır. Üniversite antrenörleri kararı vermeden önce birkaç saniye boyunca e-postalarını tarar. Özensiz veya kopyalama – yapıştırma işine benziyorsa, antrenörler e-postalarınızı okumadan silebilirler. Ancak mesajınız, sade, kişiselleştirilmiş, özlü ve aradıkları tüm bilgileri içerirse (akademik profil, atletik profil, kuvvetli yönelerinizi vurgulama) okuyacaklardır.

E-postalarınıza geri dönülmediğinde, videolarınızın izlenmediğini ve antrenörlerin sizinle ilgilenmediğini düşünebilirsiniz. Ancak çabalarınızı sürdürün ve antrenörlere ulaşmayı denemeye devam edin.

3. Yüksek kaliteli bir videonuzu yapın

Çoğu kolej antrenörü, günde 100’den fazla video alıyor, bu nedenle sizinkinin öne çıkması gerekiyor. Videonuzun başına atletik, göze çarpan önemli karelerinizi koyun ve maç videolarıyla devam edin. Maç videolarınızdaki rakiplerin kaliteli ve güçlü olmasına özen gösterin. Videonuzun teknik özelliklerinin de yüksek kalitede olduğundan emin olun. Bir başka ipucu, videoyu YouTube’a koymak ve bunun linkini göndermektir.

4. Takım oyuncusu olduğunuzu gösterin

Basketbol, takım oyunudur ve üniversite antrenörleri her zaman takım oyuncuları ararlar. İyi takım oyuncuları sıkı çalışırlar, oyunu ciddiye alırlar ve her zaman takımlarının başarısı için mücadele ederler. Ayrıca, çok yönlülüğünüzü de gösterin. Koçlar, üniversite ya da lise takımlarında birden fazla pozisyonda oynayabilen oyuncular isterler.

5. Antrenörünüzü-lerinizi- de işin içine katın

Okul antrenörleri sizin e-postanızı görmezden gelmezler ve dikkate alırlar ancak lise antrenörünüz veya kulüp koçunuzdan bir mesaja daha fazla dikkat edeceklerdir. Duke antrenörü Mike Krzyzewski, “Bir lise veya kulüp koçunun bizimle iletişime geçmesi hep etkileyiciydi” dedi. Üniversite ya da lise antrenörleri, diğer antrenörlerin dürüst fikirlerine güvenirler. Bu nedenle, koçunuzla iyi bir ilişki kurduğunuzdan emin olun ve bu süreçte yardımlarını isteyin.

6. Junior kolejlerden çekinmeyin!

Amerika Birleşik Devletleri’nde, Junior college, amacı akademik ve mesleki eğitim vermek olan, lise sonrası iki yıllık okuldur. Bu okullardan önlisans diploması ile mezun olan öğrenci, dört yıllık bir üniversite veya kolejde eğitimine devam edebilir.

Junior college’ların yanlış bir imajı var ancak bu kolejler için oynamakla ilgili yanlış bir şey yoktur. Aslında, sizin için doğru hareket olabilir. Sizin tanınmanızı sağlar, notlarınızı alabilirsiniz ve dört yıllık bir okula geçiş yapabilecek krediler kazanabilirsiniz. Geçmişte birçok JUCO (Junior College) oyuncusu bir yıl orada oynadıktan sonra bir üniversite ile kontrat imzaladı.

Yararlanabileceğiniz Bazı Kaynaklar

1- Amerika Yaz Kampları yazımızda en iyi kampların bilgilerine ulaşabilirsiniz.

2- http://www.athleticscholarships.net/blog.htm

Bu blog sadece ve sadece sporcu bursları ile ilgili ve İngilizce. Burs başvurusu sırasında yapılan yanlışlar, ailelere ve sporculara burs bulurken yararlanabilecekleri öneriler, sporcu bursu veren kolejler, burs almak için hangi stratejilerin izlenmesi gerekir gibi bir çok konuda işinize oldukça yarayacak yazı mevcut.

3- http://www.wikihow.com/Get-a-Basketball-Scholarship

4- http://www.collegescholarships.org/scholarships/sports/basketball.htm

5- http://scholarshipstats.com/basketball.htm

Bunlar da diğer kaynaklar. Hepsi ingilizce. Burs almak için sıkı bir araştırma yapmalı ve bu konuda dersinizi iyi çalışmalısınız. Umarız bu yazı basketbol bursu bulmak yolunda size yardımcı olur. Bizimle paylaşmak isteğiniz görüşlerinizi ve sorularınızı yorumlar kısmına bırakmayı unutmayın.

Amerika Basketbol Bursu” hakkında 5 Yorum

 • 21 Mart 2017 at 09:24
  Permalink

  amerika’ya gitmeyi cok istiyroum. basketbol bursu icin arastirma yapiyorum bir suredir. 7 yildir lisansli olarak oynuyorum iyi bir kulupte ve derslerim de iyi. umarim basvurdugum okullardan birine girecegim. baska onerileriniz var mi benim icin?

  Cevapla
  • 21 Mart 2017 at 10:57
   Permalink

   Amerika’da lisans eğitimi sırasında basketbol oyuncularının burs alma şansları var. %25, %50 olabildiği gibi full burs da olabiliyor. Burs işi erken çaba işi.

   Erkenden niye başvuralım diye soruyor öğrenciler. Basketbol koçları iki sene sonra mezun olacak takım oyuncusunu şimdiden arıyor ve bulmak istiyor. İşte o nedenle erken tanışmak lazım koçlarla. Lise 2’de hazırlıklara başlayın.

   Spor bursu alabilmenin yolu kendinizi tanıttığınız bir maç/klip video hazırlamak, özelliklerinizi, takımdaki pozisyonunuzu vb spor bilgilerinizi aktardığınız yazıyı oluşturmaktan geçiyor.

   Çok kısa şekilde:

   1.Maçlarını kaydet

   2. Maçlardan önemli kliplerini video yap. (video 7 dakikayı geçmesin!)

   3.Kendiniz tanıtan ve email atacağın yazıyı yaz (takımdaki pozisyonun, boyun vb.) Video linkini aklemeyi unutma.

   4. Varsa SAT, ACT gibi sınav skorlarını yaz. Yoksa ortalamanı yaz( Çok önemli not ortalamanı yüksek tutmaya çalış)

   5. Mümkün olduğu kadar çok basketbol koçuna email gönder

   6. İki hafta bekle. Cevap gelmezse emaili tekrar gönder

   7. Cevap gelirse mutlaka geri cevap yaz!!!!

   Bazı okulların özel formları vardır. Bu formları doldurmanızı isterler (Adı “Athletic Questionaire” olarak geçer.

   Başvuru yaptığın üniversiteden burs almak yetmez. Okuldan akademik kabul almak için de çalışmayı unutma!

   Cevapla
 • 2 Kasım 2017 at 08:20
  Permalink

  Dead written subject material, Really enjoyed studying. cgkeekkdeefa

  Cevapla
 • 23 Mart 2018 at 06:22
  Permalink

  Harika bir yazi ve bu konuda bilgi arayanlar icin yararli kaynaklar da mevcut. Sagolun varolun

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir