Basketbol Topu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Basketbol ekipmanları almak istediğimizde karşımıza büyük bir yelpaze çıkar. Önemli olan, istediğiniz ürünün çocuk-genç ekipmanı mı, profesyonel ekipman mı olduğuna karar vermektir. Alttaki bilgiler ışığında size en uygun basketbol topunu bulabilirsiniz.

Basketbol Topu Özellikleri 

Basketbol topu alırken, sizin için en doğru ürünü veya ürünleri alıp almadığınızdan emin olmak için düşünmeniz gereken üç ana unsur vardır. Bunlar:

*Kullanacak kişi veya kişilerin yaş aralığı

*Topun malzemesi

*Fiyat aralığı

 

Yaş Aralığı

Kendiniz, çocuğunuz ya da takımınız için basketbol topu seçerken her yaş grubu için uygun top boyutlarını göz önünde bulundurmalısınız.

Küçük yaştaki çocuklar için en ufak topu öneriyoruz – 5 numara top en ufak toptur. “Küçük” yaştaki çocukları 11 yaşın altındaki çocuklar olarak sınıflandırıyoruz. Eğer 11 yaşın altındaysa ama yaşıtlarına göre elleri daha büyükse o zaman daha büyük bir top öneriyoruz. 5 numaralı toplar küçük eller için mükemmeldir.  Ağırlığı kolay, top kontrolü için uygundur. Türkiye basketbol resmi altyapı liglerinde; minik ve küçük kız müsabakaları 5 numaralı topla oynanmaktadır.

11 yaş ve üstündeki çocuklar için 6 numaralı top daha uygun olacaktır. Erkeklerde 11-14 yaş arası için bu top uygundur. Kizlarda ise 14 yaşından yetişkin düzeye kadar bu ebatta top kullanılmaktadır. Türkiye basketbol resmi altyapı liglerinde; minik ve küçük erkek müsabakaları bu topla oynanmaktadır. Türkiye basketbol resmi altyapı liglerinde; yıldız ve genç kız müsabakaları ile  Türkiye basketbol kadınlar ligleri resmi müsabakalarında yine bu topla oynanmaktadır.

Eğer 14 yaş üstü erkek bir basketbolcu için profesyonel/yarı profesyonel kulüp ya da takımda kullanmak ya da antrenman yaparken kullanması için bir topa ihtiyaç duyuyorsanız 7 numaralı top, aradığınız toptur. Bu top, NBA basketbolcularının kullandığı basketbol topu büyüklüğündedir ve 20 oz (566 gr) ağırlığındadır. Türkiye basketbol resmi altyapı liglerinde; yıldız ve genç erkek müsabakaları ile Türkiye basketbol erkekler ligleri resmi müsabakalarında yine bu topla oynanmaktadır.

Topun Malzemesi

Basketbol toplarında bir kaç farklı özellik vardır. Ağırlık, tutuş ve kontrol anlamında her basketbol topunun eşsiz bir hissi vardır.

Bu diyagram size topların çoğunlukla hangi malzemelerden yapıldığını gösterir.

Basketbol Topu Malzemeleri

*Deri: Salon toplarıdır. İç saha ve salonlardaki parke zeminlere uygun, yüksek kalitedeki toplardır. Profesyonel sporcu ve takımların tercihidir.

*Sentetik deri: Salon toplarıdır. İç saha ve salonlardaki parke zeminlere uygun, nispeten daha düşük bütçeli toplardır.

*Kauçuk : Dış saha ve zeminlere uygun toplardır.

 

Piyasada çok çeşitli marka ve özellikte basketbol topu bulabilirsiniz. Bunlar farklı farklı kalitede ve fiyattadırlar. Yukarıdaki kriterlere ve topunuzla nerede oynayacağınıza göre bütçenize en uygun topu belirleyip almanızı öneririz. Önde gelen ve büyük basketbol organizasyonlarının resmi top tedarikçileri olan üç büyük marka ise şunlardır:

 

Molten Basketbol Topu

Resmi FIBA Basketbol Topu Markası…
Molten, rekabetçi turnuvalarda ve dünya çapındaki maçlarda kullanılan, yüksek kaliteli basketbol topları üreten tanınmış bir spor ekipmanları üreticisidir.
Aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli büyüklük, malzeme ve özellikli basketbol toplarıyla, basketbolda önde gelen isimlerden biri olarak kabul edilir.

Molten Basketbol Topunu buradan alabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Spalding Basketbol Topu

Resmi NBA Basketbol Topu Markası…
130 yıldan fazla süredir basketbol topu üretiminde yenilik ve kalite olarak lider olan Spalding, yeni ürünler geliştirmek ve denemekten asla korkmadı. Bu nedenle basketbol topları; kulüpler, okullar ve liglerde dünya çapında kullanılmaktadır.

Spalding Basketbol Topunu buradan alabilirsiniz.

 

Wilson Basketbol Topu

Tüm NCAA sezon sonu turnuvalarının, özellikle de erkeklerin ve bayanların Birinci Lig turnuvalarının resmi top tedarikçisidir ve birçok Amerika lise liginde sezon boyunca pek çok takım tarafından kullanılır. Wilson, 2015’ten beri tüm FIBA tarafından gerçekleştirilen 3×3 organizasyonlarının resmi top tedarikçisidir. Spalding gibi Wilson da çeşitli boyut ve kalitelerde toplar üretir.

 

Wilson Basketbol Topunu buradan alabilirsiniz.

 

 

 

Piyasadaki En İyi Basketbol Topları yazımızı okumak için tıklayın.

Basketbol Topu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?” hakkında 14 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.