Basketbolda Takım Savunmasını Öğretmek

Basketbolda Savunma Prensipleri

Basketbolda harika takım savunmaları bir gecede bir araya gelmez. Oyun için planlanmalı ve ilgili herkesin tutarlı bir çabasıyla bir araya getirilmelidir. Bir basketbol koçu olarak, bu ilerlemeden ve size maçlar ve umarım şampiyonluklar kazanma şansı verecek bir savunma yaratmak için neler olduğunu anlamaktan siz sorumlusunuz.

Bu basketbol koçluğu makalesi, kazanan bir savunma yaratmaya giden tüm faktörleri inceleyecek ve size savunma başarısı için izlemeniz gereken oyun planını verecektir.

Basketbolda Savunma Nasıl Öğretilir

Savunma Kimliği Oluşturma

Her zaman en çok zaman harcadığınız ve en çok değer verdiğiniz şey olacaksınız. Bu nedenle, takımınızın yüksek düzeyde savunma yapmasını istiyorsanız, programınızda bu kimliği oluşturmak için gereken zamanı harcamaya istekli olmalısınız. Biraz burada ve biraz orada olamaz; sizin için neyin önemli olduğuna dair günlük bir taahhüt olmalıdır. Tüm ekibinizin savunma fikrinin heyecan verici ve eğlenceli olduğunu kabul etmesini sağlamalısınız.

Oyuncularınızla bu kimliği oluşturmanın en iyi yollarından biri, bir şeyler yapmanın neden önemli olduğunu açıklamaktır. Sizin gibi, oyuncuların neden önemli olduğunu bilirlerse bir şeyler yapma olasılıkları çok daha yüksek olacaktır. Takımınızın defansif kimliği 3 bölümden oluşacak; ne yapılması gerektiğini öğretmek, bunun neden gerekli olduğunu açıklamak ve ardından 1’den 15’e kadar olan oyuncuları her gün sorumlu tutmak. Bu şekilde kazanan bir kültür yaratırsınız.

Takımınız için Hangi Savunmanın En İyi Çalıştığını Bulma

Başarılı olan birçok farklı savunma türü ve tarzı olduğunu anlamak için çok fazla basketbol izlemeyi gerektirmez. Jim Boeheim on yıllardır 2-3 bölge savunması kullanıyor, Calipari savunma uzunluğunu baskı ve taciz için kullanıyor ve Tony Bennett paket hattı savunmasını uyguluyor. Hepsi tamamen farklı stratejiler ama hepsi başarılı. Sahip olduğunuz parçalar için en iyi olanı bulmak ve savunma sisteminize en uygun oyuncu türlerini seçmek size kalmış.

Neyi seçerseniz seçin, oyuncularınızın sisteminizi satın almasına ve ne yapmaya çalıştığınıza bağlıdır. Örneğin, birkaç oyuncunun baskı savunması oynayıp birkaçının oynamaması veya oyun planınızda olmadığında kumar oynamasına izin veremezsiniz. Programınızdaki her oyuncunun savunma sisteminizi ileri ve geri bilmesi ve her tür savunma durumunda kendilerinden ne beklendiğini tam olarak anlaması gerekir.

Tek bir savunma stratejisine kilitlenmiş hissetmenize de gerek yok. Bir oyun boyunca uygulayabileceğiniz birkaç farklı savunma planınız varsa, hücumu dengede tutacak ve tahmin etmek yerine tepki vereceksiniz. Ancak kilit nokta, sahadaki 5 oyuncunun hepsinin aynı sayfada olması ve tam olarak neyden sorumlu olduklarını bilmeleri gerektiğidir. Örneğin, bir yapımda oynadığınız ve bir kayıpta oynadığınız belirli bir savunmanız olabilir. Bu, her oyuncunun neler olduğunu iletmesi gerektiği anlamına gelir. Herkes aynı sayfada olmalı ve onlardan ne istendiğini tam olarak anlamalıdır.

Oyuncu liderliğiniz ne kadar iyiyse, oyunun ortasında farklı savunmalar arasında geçiş yapma konusunda oyuncularınıza o kadar güvenebilirsiniz. Yine de daha genç ve daha az deneyimli bir takım için bir başka harika seçenek de, moladan çıkan birkaç topa sahip olmak için defansı değiştirmek. Bu, savunma sorumluluklarını yeniden açıklamanıza ve herkesin hangi savunma planının uygulanacağını bildiğinden emin olmanıza olanak tanır.

Basketbolda Savunmanın Püf Noktaları

Bu savunma anahtarlarının çoğuna bireysel düzeyde bakarsanız, hiçbirinin kendi başına o kadar büyük bir anlaşma olduğunu düşünmeyebilirsiniz. Ancak, elit düzeyde bir savunma olmaya çalışıyorsanız, bu gerçeklerden daha uzak olamaz. Bu savunma tuşları, oyun boyunca disiplinli kalmaya devam eden, tüm küçük şeyleri yapan ve oyunun büyük anlarında tutarlı bir şekilde durmalar yapan elit düzeyde bir savunma yapmak için birleşir. Savunmanızın üst düzeyde oynamasını ve takımınıza özel bir şeyler yapma şansı vermesini istiyorsanız, odaklanmanız gereken anahtarlar bunlar.

Bu zaten bir kez söylendi ama tekrar etmekte fayda var. Oyuncularınızın bu savunma anahtarlarını benimsemesini ve ustalaşmasını istiyorsanız, her birini parçalara ayırmanız, bunun neden yapılması gerektiğinin önemini tam olarak açıklamanız ve ardından sürekli olarak bunları vurgulamanız gerekir.

Basketbolda Geçiş Savunması

Herhangi bir savunma için en savunmasız zamanlardan biri, saldırıdan geri dönmek ve savunmaya geçmektir. Diğer ekip de bunu biliyor ve eğer uygun fırsatlar varsa bundan yararlanmaya çalışacak. Bu nedenle, geçiş savunmanız için basketbol takımınızla birlikte çalışarak ve oyuncuların maksimum çaba gösterdiğinden, iletişim kurduğundan, topu durdurduğundan ve verimli bir şekilde eşleştiğinden emin olmak için gereken zamanı harcamanız önemlidir. Geçiş savunmanızın temelde sağlam olduğundan emin olmak, diğer takımın hücumunu, geçiş hücumu yerine belirli bir savunmaya karşı tüm puanlarını kazanmaya zorlayacaktır.

Çoğu zaman, geçişte eşleşmek veya diğer takıma açık bir bakış vermek, savunma oyuncularının ilk üç adımında belirlenir. İlk üç adım için tüm oyuncularınızı ölü sprintlere alıştırabilirseniz, diğer takımın geçiş hücumunu durdurmak için kendinizi harika bir savunma pozisyonuna sokarsınız.

Geçiş savunmasının bir diğer büyük kısmı da topu durdurmak. Topu tutan kişiyi bir veya iki kez döndürebilen veya topla onları tedirgin edebilen daha hızlı bir guardınız varsa, diğer oyuncularınız geri dönebilir ve eşleşebilir.

Son olarak, ama yine de son derece önemli olan iletişimdir. Geçiş savunması ve eşleşme, özellikle oyuncular birbirleriyle konuşmuyorsa kafa karıştırıcı olabilir. Stop almak istiyorsanız, ekibiniz geçişte yüksek düzeyde iletişim kurmalıdır.

Yazının Devamını Okumak İçin Tıklayın

One thought on “Basketbolda Takım Savunmasını Öğretmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir