2020-21 Basketbol Şampiyonlar Ligi: Galatasaray’ın Karnesi

Basketbol Şampiyonlar Ligi’ndeki temsilcimiz 2020-21 sezonunun ilk kısmını nasıl geçirdi?

GALATASARAY

Grup derecesi: 1 galibiyet, 3 mağlubiyet / A Grubu’nda 3. sırada
Fikstürü: Dinamo Sassari (M), Bakken Bears (G), Iberostar Tenerife (M), Iberostar Tenerife (M), Bakken Bears, Dinamo Sassari

Galatasaray, tarihinde ilk kez mücadele ettiği Basketbol Şampiyonlar Ligi’ne istediği başlangıcı yapamadı. Takımın kendisini içinde bulduğu kaos, bu takımın yetenek seviyesi nedeniyle vaat ettiği şeylerin de altına ulaşabilmesine yol açtı. ING Basketbol Süper Ligi’nde de beklentilerin altında kalan Galatasaray, sezonun henüz başında baş antrenörü Ertuğrul Erdoğan ile yol ayrımına gitti ve yola yardımcı koç Ömer Uğurata ile devam etti.

Fakat Uğurata tercihi de Galatasaray’ın Basketbol Şampiyonlar Ligi sezonunu kurtarma konusunda yetersiz kalmış gibi gözüküyor. Açık bir şekilde devasa bir savunma sorunu yaşayan Galatasaray, Uğurata yönetiminde bu yönde gelişim sinyalleri verdi fakat o sinyaller ilerleyen maçlarda sahada karşılık bulamadı.

Neticede Galatasaray, özellikle İstanbul’da oynadığı Tenerife maçında rakibi karşısında önemli bir üstünlük kurmuş olsa da bu maçta da rakip şutörleri durduramadı ve yine farklı bir mağlubiyet aldı. Skorer olarak bilinmeyen isimlerin bile bu maçlarda dev skor patlamaları yaşamaları da cabası oldu ve Galatasaray’ın 90,8 yenilen sayı ortalaması ile Basketbol Şampiyonlar Ligi’nin en kötü ikinci savunma ortalamasına sahip olması, tüm bunların dev bir kanıtı.

Yeni Yılın Getirecekleri

Sarı-kırmızılı takımın Basketbol Şampiyonlar Ligi’ndeki şansı matematiksel olarak devam etse de artık kaderi kendi ellerinde değil ve kalan iki maçını kazanması bile yetmeyebilir. Hâl böyleyken onlara Basketbol Şampiyonlar Ligi sezonunu kurtaracak bir yeni yıl hediyesi vermek kolay değil.

Bununla birlikte Galatasaray gibi yüksek hedefleri olan bir kulübün bu gidişatı tersine çevirmesi gerektiği de açık. Hâl böyleyken ben tercihimi onlar için biraz istikrar ve biraz da savunma kabiliyeti dilemekten yana kullanacağım.

Öte yandan takımın tecrübeli uzunu Alex Tyus’ın Real Madrid‘in radarında olması, onların savunmasının geleceği adına çok parlak bir işaret değil. Fakat Galatasaray, olası biçimde ondan açılacak pozisyonu savunma özellikleri ile öne çıkan bir isimle doldurursa takımın kimliği önemli ölçüde değişebilir. Bunların yanında gelenleri, gidenleri ve transfer iddiaları ile “metrobüs” hâlini uyandıran takım dengelerinin de oturması gerekiyor.

Maalesef Galatasaray için işler kolay değil ama böyle bir sezonda ufak bir değişim, büyük fark yaratabilir.

Fiba 3×3 Basketbol Turnuvası Finalleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir