2021 EuroLeague Playoff: Her Takımın En İyi İkilisi

Chris Litsas / info@eurohoops.net tarafından

EuroLeague sezonunun en iyi kısmı başlamak üzere. Rekabet seviyesinin zirvede olduğu bir normal sezondan sonra 8 takım, playofflarda Final Four biletini almak için mücadele edeek.

Bu karşılaşmalara hazırlanan takımlar, birçok strateji geliştirmeye de çalışıyorlar. Koçlar, rakiplerinin güçlü ve zayıf yanlarını belirleyerek karşı tarafı alt edecek yöntemler bulmaya çalışıyor.

Bu analizimizde de beraber oynayan oyuncu kombinasyonlarının takım performansı üzerindeki etkilerini bulmaya çalışacağız. Yakın geçmişten en iyi ikili kombinasyonlarından birisine örnek vermek istersek Diamantidis ve Batiste’i rahatlıkla gösterebiliriz. Bu ikili, beraber oynadıkları dönemlerde o kadar etkili oluyorlardı ki rakiplerine skor anlamında büyük bir üstünlük sağlıyorlardı.

Bu sezon takımların oynadığı 34 maç, bize analiz yapabilmek için yeterli veriyi sunuyor. Bu dönem boyunca takımların en etkili olan ikililerini bulduk ve takım performansına olan etkilerini araştırdık. 3StepsBasket‘in de yardımıyla playofflardaki 8 takımın en iyi ikililerini, sahada yarattıkları skor farklılığını inceledik. Sezon boyunca takımlarının skor performansında en büyük farkı yaratan ikilileri de “en iyi” olarak kabul ettik.

FC Barcelona ile Zenit St Petersburg

En İyi İkililer

Yukarıdaki tabloda da rahatlıkla görebildiğiniz gibi Barcelona en iyi performansına Sarunas Jasikevicius; Nick Calathes – Nikola Mirotic ikilisini beraber kullandığında ulaşıyor. Beraber oynadıkları dönemlerde neredeyse bütün istatistik kategorilerinde dominasyon kuran bu ikili, beraber oynadıkları ortalama 20 dakika başına takımlarının rakiplerine 8 sayılık fark atmasını sağlıyor. Genellikle bu ikilinin yanında Abrines ve/veya Higgins gayet uyumlu bir performans gösteriyor.

Yukarıdaki görsel, bu ikilinin ne kadar verimli bir kombinasyon olduğunu farklı bir açıdan gösteriyor. Mirotic ve Calathes, bu sezon beraber 26 maçta mücadele etti ve bu karşılaşmalarda Barcelona sadece 5 mağlubiyet aldı. (Görseldeki mavi barlar bu ikili beraber oynadığında Barcelona’nın yakaladığı sayı farkını gösteriyor)

Eşleşmenin diğer tarafına baktığımızda Zenit St. Petersburg, Pangos ile Ponitka beraber oynadığında rakiplerine üstünlük kuruyor. Genellikle iki sayılık atışlarda çok yüksek bir isabet oranı yakalayan Zenit’te en büyük zaaf olarak artan top kayıpları göze çarpıyor. Şunu da belirtmekte fayda var ki normal sezonda Zenit’in Barcelona ile oynadığı maçlarda bu ikili beraber oynadığında İspanyol ekibi rakibine 60-56’lık üstünlük kurmayı başarmıştı.

İlginç Bilgi

Bu eşleşmede Calathes ile Pangos’un karşı karşıya geldiği anları dikkatlice izlemek gerekiyor. Calathes genellikle verimli hücum etmek üzerine odaklanan bir oyuncu ve bu da takımın hem hücum hem de savunma performansında kendisini belli ediyor. Calathes’in oynadığı dakikalarda Barcelona, 100 pozisyon başına 118.2 sayı üretirken rakiplerine sadece 103.9 sayı şansı veriyor.

Öte yandan Pangos’un daha verimli bir şekilde skor ürettiğini de söyleyebiliriz. Pangos, 100 pozisyon başına 27 sayı üretirken koç Pasqual da bu durumu takımının avantajına kullanmaya çalışacaktır.

En Son Basketbol Haberlerini BURADA okuyun

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir