Basketbolda Yüksek Performanslı Takım Oluşturmanın Formülü

Sporcunuzun size devamlı şunu söylediğini düşünmelisiniz:

Bana söyle ve unutayım. Bana göster ve hatırlayayım. Sürece beni de dahil et, umursayayım.

İşte size ekip liderliği alanında yüksek performansı kavramanın net bir yolunu sağlayacak basit bir formül. Yüksek katılım ve yüksek bağlılık, yüksek performansa eşittir.

Peki tüm bunlar sizin için ne anlama geliyor? Yüksek katılım, her ekip üyesinin katılımını beslemeniz gerektiği anlamına gelir. Her ekip üyesi! Her ekip üyesinin yüksek düzeyde enerji ve odaklanma getirerek liderlik geliştirme sürecine dahil olması gerekir. Yalnızca yüksek katılımınız olduğunda, yüksek bağlılık fikrini aklınızda bulundurabilirsiniz. Basitçe ifade etmek gerekirse, yüksek katılımınız yoksa yüksek bağlılığa sahip olamazsınız ve yüksek bağlılığınız yoksa asla yüksek performans göremezsiniz.

Yalnızca birkaç takım kaptanı seçerseniz, isteyerek ve bilerek düşük katılımı seçmiş olursunuz. Lider olarak gelişmek üzere seçilmeyen öğrenci sporcular, akranlarının liderlik gelişimi sürecini pek umursamayacaklar. Eylemler ve eylemsizliklerle açıkça şunu söyleyecekler: “Neden zahmet etsin, bunda benim için hiçbir şey yok.” Onları doğrudan dahil etmemeyi seçtiniz ve bağlılık dahil olmaktan gelir.

Takım lideri olarak seçtiğiniz sporcular, liderlik ve liderlik gelişimine yüksek bağlılık gösterebilir. Neden olmasın, onlara fayda sağlar. Ama hala, sahip olmadığınız ve mantıksal olarak sahip olamayacağınız gerçeği ile baş başa kalıyorsunuz, sadece birkaç seçilmiş katılımcıyla yüksek katılım. Bu nedenle, asla yüksek bağlılık veya yüksek performans elde edemezsiniz.

Bununla birlikte, takımdaki herkesi dahil etmeyi seçerseniz, yüksek bir bağlılık kazanma şansınız olur. Her ekip üyesinin eline liderlik pratiği ve fırsatları koyarak, herkesi dahil edersiniz. Ve programatik geliştirmenin kalitesine bağlı olarak, yüksek bağlılık elde etme şansınız vardır. Yüksek bir bağlılık elde ettiğinizde de büyük olasılıkla yüksek performans elde edeceksiniz.

Bu mistik bir süreç değil. Her oyuncuyu bir lider olarak görevlendirerek, oyuncularınıza kararlara ortak olma fırsatı vermiş olursunuz. Sizin için önemli olan, onların zihinleri ve kalpleri ile isteyerek takım bütünlüğü geliştirme sürecine girmelerini, onları yüksek performansa götüren beceriler ve yetkinlikler geliştirmelerini sağlamaktır. Öyleyse, bu liderlik sistemini tamamlamak için o formülü bir kez daha tekrarlayalım:

Yüksek Katılım + Yüksek Bağlılık = Yüksek Performans.

Dr. Cory Dobbs, Spor Liderliği Akademisi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir