Ergin Ataman EuroLeague şampiyonluğunu konuşturdu


Antonis Stroggylakis tarafından / info@eurohoops.net

“Eminim bu takım geçen sene başladığımız tarihi bitirecek ve birileri bizim tarihimizi durduracak. Kimse bizi bir daha durdurmazsa bu sezon sahada başaracağız. “

Anadolu Efes başantrenörü Ergin Ataman, takımının Şubat ayında EuroLeague normal sezonunda deplasmanda Barcelona’yı kazanmasının ardından böyle söylemişti. Sonraki periyotta, Türk teknik direktör benzer yorumlarda bulunmaya devam ederken, takımının parlak geleceği ve her şey söylendiğinde ve yapıldığında şampiyon olacakları konusunda her zaman aşırı kendinden emin (belki de eleştirmenlerine göre aşırı özgüvenli) görünüyordu.

Palau Blaugrana’daki o yol galibiyetinden birkaç ay sonra Ataman’ın kehaneti gerçekleşti. Efes, bu kez şampiyonluk maçında Barcelona’yı bir kez daha yenerek kulüp tarihindeki ilk EuroLeague şampiyonluğunu elde etti.

Ataman, yükselen güvenine hiçbir şüphe gölgesinin bulaşmasına izin vermedi. Ve bir bakıma, başlığın varlığını konuşturdu.

“Vazgeçmekten ya da söylemekten korkuyorum [something like] “Tamam, göreceğiz” veya “Belki kazanırız” veya “Final Four’da oynamak önemli.” Bu bana karşı dürüst değil çünkü kazanmak istiyorum. Ve insanlar şampiyonluğu kazanmamızı bekliyordu” dedi Ataman, konferans salonuna giren oyuncularının alışılmış duşunu aldıktan sonra maç sonrası basında.

EuroLeague’i kazanan ilk Türk teknik adam olan Ataman, takımının yeteneklerine olan inancıyla dolup taşıyordu. Ve bu çılgınca özgüveni sızdırıyor, takımına aktarıyor ve oyuncularının damarlarına enjekte ediyor. Efes’in şampiyon olacağına dair ağzından çıkan tüm bu sözler ve sözler, direkt olarak onlarla konuşmasalar bile adamlarının duyması içindi.

Efes’in oyuncuları bu özgüveni bir sünger gibi emdi, kucakladı ve kendi parçası haline getirdi. Shane Larkin, “Birlikte çalıştığım en kendine güvenen koç” dedi.

“Bunu söylemek için cesaret alıyorum, oyuncularım buna inandı. Ailem, herkesin inandığı kulüp” diye ekledi Ataman.

En azından Ataman’ı anlamaya çalışmalısın. 2019 EuroLeague Finalinde CSKA Moskova’ya kaybettikten sonra, aynı oyuncu çekirdeğini korudu ve zaten güçlü bir takımı durdurulamaz bir juggernaut’a dönüştürdü. Rakiplerini paramparça eden ve insanları EuroLeague’de gelmiş geçmiş en iyi Amerikalı olup olmadığını merak ettiren vahşi bir Shane Larkin’e sahipti. Vasilije Micic’in eksiksiz oyun kurma paketini teslim etmesini sağladı. Mükemmel “yapıştırıcı adamlar” olan oyuncular. Kaybedemeyecek bir takım. Hepsini kazanmak için büyük favori olarak kabul edilen ve kimsenin onlara karşı bahse girmeye cesaret edemediği bir takım.

2019-2020 sezonu iptal edildiğinde Efes, 24 – 4’lük bir rekorla EuroLeague sıralamasında zirvedeydi. Ve Ataman, şaheserinin tam potansiyeline ulaşmadığını gördü. Böyle belirsiz bir şekilde biten sezon hakkında konuşurken düşüncelerini ve duygularını sesli olarak ifade ederken incindi ve hatta belki de acıdı.

Sadece kendisine ve başkalarına bu yıl kazanmamalarının hiçbir yolu olmadığını tekrar tekrar tekrarlamak zorunda kaldı. Bu onların kaderiydi, kısmetleri. Bunun için kaderleri vardı.

Ataman, “İki yıl yapabileceğimizi konuştuk ve başardık” dedi. “Oyuncularımla gurur duyuyorum. Asla vazgeçmedik. Maça çok stresli başladık ve çok hata yaptık. Sonra ritmimizi bulduk. Basın toplantısında Shane Larkin’in en iyi oyunculardan biri olduğunu ve bu onun Micic ile geçirdiği zaman olduğunu söyledim. Tüm adamlarımı tebrik ederim. Yarı finalde Larkin’i kaçırmış olabiliriz ama bugün Micic ile maçı kazandı. Mükemmel, oyuncularımla gurur duyuyorum.”

En Son Basketbol Haberlerini BURADA okuyun

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir