Fiba 3×3 Basketbol Turnuvası Finallerini BBC’de İzleyin

3×3 Basketbol Dünya Turnuvası

Bu hafta sonu Fiba 3×3 Dünya Turnuvası Finalleri Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde yapılacak ve BBC yarı final ve finali canlı yayınlayacak. Sekiz takımlı eleme aşamasına geçmek için on iki takım dört grup halinde yarışacak. Bu yılki tur koronavirüs nedeniyle normalden daha kısa sürdü – 2019’da düzenlenen 14 etkinlik yerine beş etkinlik. 3×3 Turnuvası önümüzdeki yıl yeniden planlanan 2021 Tokyo Olimpiyatları’nda görücüye çıkacak.

3×3 Basketbol Nedir?

Streetball, Blacktop veya Playground Ball olarak bilinen parklarda ve rekreasyon alanlarında dünya çapında oynanan oyundan büyüyen 3×3, dünyanın en çok şehirde oynanan dış saha takım sporu olarak kabul ediliyor. Organize etkinlikler, dansçılar, DJ’ler ve smaç yarışmaları gibi açık saha kültürünün unsurlarını içerir. 182 ülke ve dünya çapında 430.000’den fazla oyuncunun 3×3 oynadığı tahmin edilmektedir.

2010 yılında spor, Singapur’daki 2010 Gençlik Olimpiyat Oyunları’nda ilk kez resmi olarak sahneye çıktı. Basketbolun dünya yönetim organı Fiba, bu yeni branş için kurallar belirledi. Daha sonra ise ülkeler arası bir 3×3 Basketbol Dünya Kupası ve kulüpler için 3×3 Basketbol Dünya Turnuvası organizasyonları oluşturuldu. 2017 yılında ise branş olarak Tokyo Olimpiyat Oyunları’na girmeyi başardı.

One thought on “Fiba 3×3 Basketbol Turnuvası Finallerini BBC’de İzleyin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.