Fransa’da televizyon hakları paradoksu


Aris Barkas tarafından / barkas@eurohoops.net

Düşünürsen çılgınca. Fransa Olimpiyat gümüş madalyasını kazandı, Euroleague’de iki takımı var, muhtemelen liginin yıllardır en yüksek seviyesi… ve maçlarını yayınlayan hiçbir ulusal televizyon yok.

Fransa’da yaşıyorsanız ve basketbol izlemek istiyorsanız, ana seçeneğiniz olduğu doğrudur. NBA. Sonuçta, Fransa yıllardır dünyanın en iyi liginden en iyi yetenekleri yetiştirdi. Kim Rudy Gobert, Evan Fournier veya Nicolas Batum’u görmek istemez ki? Öte yandan, bazı maçları görebilirsiniz. LNB kanalda Fransa’da SporFransız Ulusal Olimpiyat ve Spor Komitesi tarafından amatör sporu tanıtmak için oluşturulan lig, televizyonda görünürlüğünü korumaya çalışıyor. Ayrıca Monaco Euroleague maçları da şu adresten takip edilebilir: Monako Bilgi TV, Prensliğin devlet televizyonu, eski oyuncusu Ali Traore yorumcu olarak ilk çıkışını yapıyor.

Yani bazı seçenekler var, ancak uzun bir basketbol geleneğine, muhteşem bir hediyeye ve sporda parlak bir geleceğe sahip bir ülkeden beklediğiniz gibi değil. Eski oyuncu ve yorumcu Jacques Monclar konuyla ilgili görüşünü dile getirdi ve her zamanki gibi kelime seçiminden çekinmedi.

Ama bu neden oluyor? Fransa’nın basketbol için NBA dışında bir seyirci kitlesi yok mu?

Bu sorunun basit bir cevabı yok ve elbette bir izleyici kitlesi var. Ancak, Avrupa basketbolu, Fransa’daki fiyaskodan kurtulan televizyon pazarındaki büyük oyuncular için açıkça bir öncelik değil. medya profesyoneli. Uzun ve karmaşık bir hikayeyi kısa kesmek için, 1. Lig Bu sezondan itibaren Mediapro’ya sezon başına 1.200 milyon Euro’luk rekor bir değere satıldılar. Ancak Aralık 2020’de anlaşma iptal edildi ve Mediapro pandemi nedeniyle ödemeleri yapmadı.

Haklar şimdi arasında bölünüyor Kanal+ ve Amazon 1,2 milyar Euro’luk orijinal değerinin neredeyse yarısı için. Canal +, Amazon ve piyasadaki diğer büyük oyuncu ile herhangi bir ilişki istemiyor, BeIN Sports, 2. bölüm toplantılarının bir bölümü ile yapılmıştır.

Fransa’nın televizyon hakları piyasası bir çalkantı içinde, bu yüzden basketbol ikinci planda kaldı. Açıkçası, popülerlik açısından futbolla kıyaslanacak bir şey yok, ancak sporu takip etmek isteyen sağlam bir izleyici kitlesi var ve cesaret verici rakamlar var.

Euroleague, futbolla karşılaştırıldığında zaten düşük olan televizyon haklarını değerinin altında satmamaya karar verdi – diğer Avrupa ülkelerinde sezon başına yaklaşık 10 milyon avro değerindeler – ve EuroLeague TV Fransa’daki ana aracı olarak. Henüz resmi bir rakam bulunmamakla birlikte, Eurohoops kaynaklarına göre şimdiden Fransa’da Euroleague televizyon hizmetinde abone sayısında %700’lük bir artış söz konusu ve bu da geçen yıla göre toplam abone artışını %120’ye kadar yükseltti.

Bir TV anlaşması olmadan, ancak ASVEL Villeurbanne ve AS Monako Euroleague’de oynayan yarışmacı, televizyon ürününün tam kontrolünü elinde tutmaya ve istenen promosyonu ve gösterimi elde etmenin yollarını bulmaya çalışırken hiçbir teklifi kabul etmemeye karar verdi. Aynı zamanda yapılacak olan zorunluluk tarafından dikte edilen bir deneydir. Amerika Birleşik DevletleriEuroleague, ESPN ve FloSports ile yaptığı önceki anlaşmalarda ligin yükselme şeklinden memnun değil.

Euroleague televizyon hizmetinin genişlemesi büyüyor ve yakında Smart TV’de sunulacak. Fransa’da engebeli bir yol olacak, buna hiç şüphe yok. Yine de basketbolun televizyonda konuyla ilgili bir rolü olmadığını düşünmek saçma.

Fotoğraf: FIBA ​​& EuroLeague

En Son Basketbol Haberlerini BURADA okuyun

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir