Hezonia, Papanikolaou ve … Barcelona’dan NBA’e giden ve Avrupa’ya dönen diğerleri


Tης Eurohoops ekibi / info@eurohoops.net

Barcelona-Amerika-Avrupa rotası artık bir alışkanlık haline geldi, Mario Hezonia’nın Barcelona’dan ayrılan, NBA’e taşınan ve geri dönen oyuncular listesine eklenmek üzere en son gelmesi: Ya Katalan takımının kendisinde ya da başka bir Avrupa kulübünde.

Bir Yunan kulübü için imza atmaya karar veren Mario Hezonia hariç ve bu durumda Panathinaikos için ayrılan, En şok edici “bizim” örneğimiz (s.s. Yunan oyuncu) Kostas Papanikolaou’nun örneği!

“Pap” daha önce Barcelona’da bir sezon geçirdi Houston Rockets onu bir sözleşme imzalamaya ve onlarla oynamaya davet ediyor . Euroleague’de arka arkaya şampiyonluğun hemen ardından 2013’te Barcelona’ya gitti ve iki sezon boyunca NBA’de kaldı.

O sırada Barcelona’da takım arkadaşları Juan Carlos Navarro ve Alex Abrines’in yaptığı gibi Avrupa’ya döndü, ancak Barselona’ya dönmedi. Eski takımı Olympiacos onu geri çağırdı ve bugüne kadar kırmızı ve beyazlarla oynuyor.

NAVARO-AMBRİNLER

Juan Carlos Navarro ve “çocuğu” Alex Abrines, Katalonya’nın başkentinden uzun süre duramadı. Özellikle ilk.

Navarro 27 yaşında NBA’e gitti ve Barcelona’da on yıl geçirdikten sonra 17 yaşından beri ilk takımda oynadı! Grizzlies onu imzaladı ve Navarro iyi yapmadı ve 80 maçta 10.9 sayı attığında çok kötü söyleyebilirsin. Playofflara girmeyen vasat bir takımda bile. Görünüşe göre en sevdiği Barça’dan uzak duramıyordu. Geri döndü ve 2018 yılına kadar oynadığı Euroleague’de Vassilis Spanoulis onları elinden alana kadar tüm rekorları kırdı. Çoğu…

Abrines NBA’de daha uzun süre kaldı. Oklahoma City Thunder ile tam olarak üç yıl, arkadaşı olan Russell Westbrook’un yanında. Harika şeyler yapmadı, ancak rakipleri için, özellikle de uzaktan sürekli bir tehlike kaynağıydı. Ortaya çıkardığı psikolojik sorunlar onu başka hiçbir yerden daha iyi hissettiği “sığınağına” geri getirdi: Barselona’da.

DİĞER DÖRT İADE

Marcelino Huerta, Basconia ile başarılı oldu, ancak Barselona’da dört yıl geçirdi, Blaugrana ile iki lig şampiyonluğu ve ardından Basklar ile bir şampiyonluk kazandı. 32 yaşındayken, efsanevi Coby Bryant’ın yanında en efsanevi basketbol takımlarından birinde oynaması ve oynaması için Lakers’tan bir telefon geldi!

Brezilyalı as, Lakers için iki sezon oynadı, sahada Cobby’ye veda etmek için oradaydı ve İspanya’ya döndü, ancak Barselona’ya değil, Basconia’ya döndü. Şimdi Tenerife’de oynuyor ve iyi gidiyorlar.

Timber Plays de Basconia’dan Barcelona’ya gitti, Utah Jazz imzaladı ama gitti, gördü ve gitti. Avrupa’ya döndü ve son yıllarda Efes Anadolu’nun Euroleague’de oynamasına yardımcı oluyor.

Avrupa şampiyonu olduğu Virtus (Kinder) Bologna’da kariyer yapan Avustralyalı David Andersen, Euroleague’de iki şampiyonluk daha ile Theodore Papaloukas’ın takım arkadaşı olarak CSKA, ancak Barcelona aracılığıyla biraz daha geriye gidelim. NBA’de oynamak için gerçekliğini yaptı. Orada iki sezon oynadı ve Avrupa ve ardından Avustralya mahkemelerine döndü.

“Bizim” Joe Dorsey’in önceki üç ile bir farkı var. Listemizdeki en yaşlı olan David Wood da öyle. Önce NBA’de oynadılar, Avrupa’ya geldiler ve sonra tekrar NBA’e gittiler. Dorsey, Olympiacos’tan iki yıl sonra Barselona’ya taşındı ve kısa bir süre sonra Rockets ile bir sözleşme buldu. Ancak orada devam etmeyi başaramadı, Avrupa’ya döndü, Barselona’da bir noktada tekrar oynadı (ancak NBA’den hemen sonra değil) ve hatta son zamanlarda Panionios’ta onu bile gördük.

Wood, NBA’de gelip gidiyordu, Dorsey gibi Barselona üzerinden dönüş bileti aldı ve sonunda bir noktada İspanya’ya döndü.

PAU GXASOL VE GİDEN VE KALANLARIN ÖZEL DURUMU

Pau Gasol, kendi başına ayrı bir kategoridir. Barcelona’dan ayrılıp NBA’de oynayan başka oyuncu olmadığından değil. Çünkü Pau sadece oynamadı. Yıldızlı!

İki kez Lakers ile NBA şampiyonu olan ve üst ligde büyük bir kariyere sahip olan Pau Gasol, Barcelona’ya döneceği defalarca duyuldu ve sonunda bir karar verdi, bugün olduğu gibi (23/2) en sevdiği Barça’ya dönüşü en resmi şekilde açıklandı! Ve böylece yıllardır yoldaşı Juan Carlos Navarro ve Alex Abrines ile aynı listeye girdi.

Ricky Rubio da Barcelona’dan NBA’e gitti ve oradan hareket etmedi. Tabii ki vatandaşı Badalona ile tanındı, ancak Euroleague’i “blaugrana” ile kazandı ve yakında bizim yerimize döneceğini düşünmüyoruz.

Thomas Satoranski’nin ayrıca Pau veya Ricky’nin başarıları ve performansları olmadan, Bulls’da Barcelona aracılığıyla NBA’de çok iyi bir kariyeri var. Satoranski’nin NBA’deki kariyerini neredeyse tamamlayamayacak bir oyuncu olduğunu düşünüyoruz ama onu tekrar ne zaman göreceğimizi bilmiyoruz. Yakında değil.

Belki bu, Hezonia gibi çocukken NBA’e giden Rodion Kuruks’un başına gelir. Mevcut Panathinaikos oyuncusu oynamak için zaman ve yer bulmayı başardı, ancak Kourouks başarılı görünmüyor. Belki de στηκε için acelesi vardı, kendisini burada Barselona’da kurup tecrübe edinemeden.

NBA’de yine Barcelona’dan Anderson Varejao kariyerine son vermek üzere. Sonunda bunu geçen gün Flamengo ile yaptı. Varejao, Euroleague’i 2003’te Barcelona ile kazandı ve daha sonra 2015 kışına kadar Cavaliers için oynadı ve yılların çoğunda LeBron James ile oynadı! Ancak, Warriors ile takas edilip sona erdikten sonra 2016 şampiyonasını kazanamadı. NBA tarihinde aynı sezon her iki finalistte de forma giyen ilk oyuncu oldu! 12 yıldır oynayan takıma kaybetmek büyük bir acıydı …

Daha sonra (2017) şampiyonluğu kazandıklarında Warriors için tekrar imza attı, ancak çok az oynadı ve playofflardan önce serbest bırakıldı. Yüzük aldı mı?

Haraçımızı onunla kapatıyoruz Ersan İlyasova, bu yıl serbest bırakılan ve henüz imzalamamış olan. Türk milli forvet Ülker’den Bucks’a gitti, ancak Avrupa’ya döndü ve iki yıl Barcelona’da oynadı!

Bir başka oyuncu, yani pasaportu tekrar Atlantik’i geçmeden önce Barselona’da kontrol edilen, altı yıl daha Bucks ile kalan ve bu güne devam eden …

Gasol & Barcelona: Şampiyon olarak ayrıldı ει 20 yıl sonra Efsane olarak geri döndü!

Mario Hezonia: Genç, hasta bir Panathinaikos’tan!

Panathinaikos: Hezonia için Barselona’ya neden teşekkür etti!

En son haberleri görün

alm_page: 1alm_current: 1almitem: 1alm_found_posts: 1

En Son Basketbol Haberlerini BURADA okuyun

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.