Olimpiyatlar harika ama Dünya Kupası daha da iyi


Aris Barkas tarafından / barkas@eurohoops.net

yaklaşık 30 yıl sonra Barselona Olimpiyat OyunlarıDünya basketbol patlaması için bir sıçrama tahtası haline gelen , sporumuzun dünyada daha iyi temsil edildiği duygusu. Dünya.

En iyi takımların varlığı ve format değişikliği de iki yıl önce Çin’deki 2019 Dünya Kupası sırasında yapıldı ve bu da onu FIBA ​​tarihinde şimdiye kadarki en büyük etkinlik haline getirdi.

Sorun iki yıl sonra çok daha belirgindir. 3×3 basketbolun dahil edilmesi bir yenilik olarak kabul edilebilir ancak sporun bu formatı amatör oyuncular arasında oldukça popüler olsa da beklenti ve taraftar açısından aynı şeyi söylemek mümkün değil.

Basitçe söylemek gerekirse, bir dünya basketbol turnuvasında oynayan sadece 12 takım çok küçük bir sayı. Ve Pre-Olimpic’i Olimpiyat turnuvasının bir parçası olarak görsek bile, bu yılki playoffların NBA playofflarına denk gelmesi onu biraz hayal kırıklığına uğrattı.

Bu yıl altın madalya kazanmak için altı maç kazanmanız gerekiyor. Bu kadar. Ve turnuva bitti. Daha kesin olmak gerekirse, ilk turda kaybetmeyi bile göze alabilirsiniz.

FIBA geçmişte birçok kez Olimpiyat turnuvasının genişletilmesini istedi, ancak IOC bu talebi kabul etmeye istekli değil. Nedeni basit: Basketbol, ​​Olimpiyatlardaki en popüler sporlardan biri ve turnuvaya daha fazla takım ve daha fazla yıldız eklemek, diğerlerini daha da gölgede bırakacaktır.

Açılış töreninde bayrak taşıyan dokuz kişinin hepsinin basketbolcu olması tesadüf değil ki bu, takım sporu sporcularına kolay kolay bahşedilmeyen bir onur.

Olimpiyat Oyunlarının şu anda Dünya Kupalarını geride bıraktığı tek şey, oyuncuların kendi düşüncesidir. Çoğu, özellikle hakkında konuşurken Amerika Birleşik DevletleriOyunlarda oynamaya Dünya Kupalarından çok daha istekliler. Tuhaf bir şekilde, futbolda olanın tam tersi.

Ve bu, basketbolun her açıdan daha da büyük olması için Fla IBA’nın değişmesi gerektiğine dair bir algı.

En Son Basketbol Haberlerini BURADA okuyun

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir