Takım Savunmanızın Hızını Artıracak 3 Müthiş İpucu

Bazı basit teknikleri uygulayarak savunma çabukluğunuzu tam anlamıyla iki katına çıkarabilirsiniz. Bu çabukluk sayesinde rakibiniz tarafından geçilseniz bile tekrar yakalayıp telafi edebilirsiniz. Çabuk bir savunmacıya hücum etmek, her zaman daha zordur.

1616074851- Oyuncularınıza pas ile birlikte hareket etmeyi öğretin, pası yakalamayı değil.

Savunma oyuncusu; top, pası atan oyuncunun elinden çıkar çıkmaz doğru savunma pozisyonunu almalıdır. Çoğu oyuncu pas yerine ulaştıktan sonra hareket eder, hatta doğru olanın bu olduğunu düşünür ve bu kötü alışkanlığı küçük yaşlarda edinir. Bunu bütün oyuncularınıza öğretip, çalıştırırsanız takım halindeki savunmanın hızını arttıracaktır çünkü top, diğer rakip oyuncunun eline geldiğinde savunma doğru yerinde olacaktır. Basitçe pasla birlikte hareket ederseniz, pozisyonunuzu alacak ekstra zamanınız olur, birçok seferde ise top yerine varır varmaz yerlerini almış olurlar.

Bunu takıma öğretmek için yapacağınız; bütün savunma çalışmalarında oyuncularınızdan pasla birlikte hareket etmelerini istemektir. En iyi şekilde 4×4 ya da 5×5 oynarken çalışılabilir. Kelimenin tam anlamı ile top, pası veren oyuncunun elinden çıktığında hareket etmeliler. Dikkat edilmesi gereken; top elden çıkmadan hareketlenmemektir çünkü bu durumda pas fake’i (aldatması) yiyip yanlış pozisyon alabilirsiniz.

Neden böyle yaptıklarını da takıma açıklamalısınız. Savunma oyuncularını top tarafı-yardım tarafını çalışacak şekilde yerleştirin. Pası ortadan kenara ya da köşeye doğru ve sonra da geriye, ortaya verdirin ve savunmadan pasla hareket etmelerini isteyin. Bu çalışmada hücum oyuncuları pasif kalsın ve sadece pas yapsınlar. Farkı göreceksiniz.

la-et-st-lebron-james-comedy-starz-gets-series-order-201402052- Oyuncularınızı savunmada her zaman stance’de duracak şekilde çalıştırın. Yardım tarafında ve iki pas uzaklıkta olsalar bile.

Şimdi şunu gözünüzün önüne getirin; pasla birlikte hareket eden, stance’e oturmuş 5 savunma oyuncunuz var ve harekete geçmeye hazırlar. İki basit adımda savunmanızı, yavaş ve kolay sayı yiyen halinden, hızlı ve sayı yapmanın zor olduğu bir savunmaya döndürdünüz.

Bu savımızı sınamak kolaydır. Takımdaki en hızlı oyuncunuzla, en yavaş oyuncunuza 25 metrelik bir yarış yaptırın. Yavaş olana dizler bükülü, koşmaya hazır pozisyonunda durmasını söyleyin. Hızlı olana ise dik durmasını söyleyin. Ve yarışı başlatın. Hızlı olanın bu şekilde çıkarak her seferinde kazanamayabileceğini göreceksiniz.

basketball-defense-stance-629x4013- Oyuncularınıza kimi tutacaklarını daha önceden söyleyin.

Mental açıdan hız ve sezgiyi geliştirmek için harika bir yol rakibi çalışmaktır. Eğer önceden kimi savunacaklarını bilirlerse, bazı akıllı oyuncularınız rakip takımın maçlarını önceden izleyerek savunacakları oyuncuların güçlü-zayıf yönlerini, nasıl hareket ettiğini, vs. öğrenebileceklerdir.

Ya da rakibin önceki maçlarını videoya çekip, takımınıza izletmek de oyuncularınıza savunma yaparken yardımcı olacaktır ve özellikle daha rahat olacaklardır. Çünkü rakiplerini tanıyor olacaklar ve önceden tedbirlerini alacakları için savunmada daha seri hareket edebileceklerdir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.