Tokyo Yaz Olimpiyatları’nda Sürpriz Yapabilecek 4 Ülke

by Semih Altınbaş / info@eurohoops.net

Bu yazının tüm hakları Eurohoops Ltd. Şti.’ye aittir ve tamamının veya bir kısmının izinsiz kullanılması kesinlikle yasaktır.

Olimpiyat düzeyindeki basketbol turnuvaları aslında basketbol olarak bir Dünya Kupası’na göre çok farklı şeyler vadetmiyor. Ne olumlu anlamda ne de olumsuz anlamda. Oynanan şeyin aynı olduğu noktasında çok da itiraz edildiğini göremeyiz.

Ancak bu turnuvalar arasındaki repütasyon farkı her zaman bakidir ve takımların turnuvalara verdikleri önem bir karşılaştırma olarak her zaman Olimpiyatlar’ın üstün olduğu bir terazi fotoğrafını hafızalarımıza mıhlar.

Dünya çapında oynanan basketbol turnuvaları üzerinde Amerika Birleşik Devletleri’nin ezici bir üstünlüğünden söz edebiliyoruz çünkü bugün basketbol izleyen kuşakların neredeyse tamamı özellikle son 30 yıldır ABD’nin çoğunlukla bu turnuvaları domine ettiğini gördü.

Sovyetler Birliği, Yugoslavya gibi faktörlerin dünya basketbolu sahnesinden silinmesiyle 1992’de NBA oyuncularına çıkan Olimpiyat Oyunları’nda boy gösterebilme izniyle beraber “Rüya Takım” olarak karşımıza çıkan tek bir özne uluslararası basketbola yıllarca hükmetti. Bunun yanında zaman zaman Arjantin, Yunanistan gibi ekiplerin sürprizleri üzerlerinden 15-20 yıl geçmiş olmasına rağmen halen destansı biçimde anlatılır.

Çin Halk Cumhuriyeti’nde oynanan son Dünya Kupası’nı da ele alacak olursak ABD’nin zayıf kadrosuyla yaşadığı fiyaskonun kamuoyunda bulduğu sert karşılık, onların Tokyo Olimpiyatları kadrosunu da büyük ölçüde şekillendiren öncelikli mesele oldu.

Kamuoyunun bu sert karşılığı bir çeşit kibrin yansıması olarak da görülebilir ve bu yargılanacak bir şey değil. Alışkanlıklar, her zaman zirvenin sahibi olmanın alışkanlıkları bu kibri yaratır. Söz konusu karşılığa sebep olan alışkanlıklar, tüketim toplumlarının zirveyi tüketme alışkanlıklarıdır.

Bu yetinmeme duygusuna spor özelinde besleyici bir nitelik yüklenebilir. Bununla birlikte yetinmeyen tek kesim ABD Milli Takımı ve onun destekçileri olan ABD kamuoyu değil.

İspanya ve Fransa gibi ekipler bu yıl Olimpiyatlar’a epey iddialı kadrolarla katılıyorlar. Özellikle Fransa’nın ABD için gerçekten çok zorlayıcı olabileceği aşikâr. Ancak tabii ki de Fransa’nın son Dünya Kupası’nda ABD’yi elemesi bu argümanı destekleyecek bir veri değil. Kadro kalitesi bakımından Fransa değilse de ABD negatif anlamda çok farklı bir noktadaydı.

İspanya ve Fransa gibi şampiyonluğun “zayıf favorilerini” dışarıda bırakarak bu Olimpiyatlar’da her takımın kendi bazında sürprizlere imza atmasını bekleyebiliriz. Burada önemli olan nokta onlara hangi aşamaları sürpriz olarak benimseteceğimizdir.

Sonuç olarak ABD haricindeki her takım için şampiyonluk sürpriz bir sonuçtur. Ancak İspanya veya Fransa gibi ekipler için çeyrek finale kalamamak da negatif değerlendirilebilecek bir sürpriz olabilir.

Bu sebeple Tokyo Olimpiyatları’nda pozitif bağlamda kendi sürprizlerini yaratabilecek 4 ülkeye ilişkin değerlendirmelerimizi huzurlarınıza taşıdık.

Nijerya

Nijerya, Olimpiyatlar’a hazırlık sürecinde devasa bir aday kadro öne çıkarmasıyla ses getirdi ve ardından belirlenen son kadroyla ABD, Arjantin gibi takımları mağlup etmeyi başardı. Nijerya’nın hazırlık dönemindeki bu başarısı asla bir tesadüf değildi. Avustralya, İtalya ve Almanya’nın olduğu B Grubu’ndan çıkamasalar dahi bu süreçteki başarıları bir tesadüf olarak hafızalara kaydedilmemeli.

Gerçekten çok çeşitli bir kadroları var. Özellikle uzun rotasyonunda oldukça iyi durumdalar ve bu bakımdan Olimpiyatlar’daki diğer 11 takım arasında söz sahibi olabilecek bir derinlikleri olduğunu söylemek mümkün.

Precious Achiuwa, Ekpe Udoh, Jahlil Okafor, KZ Okpala gibi isimlerden oluşan değerli ve çember savunmasında kendisini ezdirmeyecek bir uzun rotasyonu. Özellikle Achiuwa ve Udoh’un çember altındaki dinamik görüntüleri onlar adına epey önemli. KZ Okpala ise tam saha baskıda ve hücum tarafında ön plana çıkıyor.

Bununla birlikte forvet rotasyonunda Chimezie Metu gibi oyun stili olarak bazen eski Galatasaraylı Nigel Hayes’i de andıran bir dış şut silahları mevcut. Topla çembere gidebilme konusunda uzunlarından da yardım alabilen Nijerya’da kısa rotasyonunda da kıymetli parçalar var.

Başlangıçta öne süreceğimiz isim Josh Okogie. Muhtemelen takımın en yetenekli oyuncusu. Takımın sorun yaşamasını beklediğimiz kısa savunması kısmında öne çıkıp hücumda ise içeriyi zorlayarak etkili olabilecek bir alternatif.

Gabe Vincent ve Obi Emegano ise dışarıdan skor üretimine yaptıkları katkılarla Nijerya’nın hücumsal etkinliğini üst düzeye çıkaran oyuncular.

En Son Basketbol Haberlerini BURADA okuyun

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.