Basketbol Aksesuarları

Basketbol, yüksek kondisyon ile birlikte kas gelişiminin de son derece önemli olduğu bir spor dalıdır. Oyunun hızlı akışı nedeniyle sporcuların çok hızlı şekilde hareket etmesi ve dayanıklılıklarının mümkün olduğu kadar yüksek olması gerekir. İşte bu hareketlilik ve çevikliği kazanmak için basketbolcuların giyiminde kendilerini rahat hareket ettirmeye yarayacak olan kıyafetleri giymeleri ve çeşitli basketbol aksesuarları kullanmaları gerekmektedir. Temel olarak bu üzerlerinde yer alan bir forma, altlarındaki bir şort ve basketbol oynamaya uygun bir ayakkabı ile mümkün olmaktadır. Ancak burada her bir parçanın basketbol oynamaya uygun özelliklere sahip olup olmadığına ve bu parçaların yanında ne tip aksesuarların kullanılabileceğine dikkat etmek gerekiyor. Bu konuda basketbol kolluğu başta olmak üzere profesyonel sporcuların da kullandığı pek çok, temelde gerekli olmamasına rağmen kullanılması söz konusu olan eşyalar bulunmaktadır.

Basketbol Şortu

Basketbol oynayan sporcular için en önemli husus hareket kabiliyetlerinin kısıtlanmamasıdır. Bu durumu basketbol şortu örneği üzerinden incelemeye gidersek bir basketbol sporcusunun eşofman altı ve hatta uzun içliklerle bile mücadele etmesinde bir miktar hareket kabiliyetinin kısıtlanması söz konusu olabilecektir. Şortların pek çok sporda dikkat edildiği gibi hiçbir şekilde ter tutmayan yapıya sahip olması gerektiğine dikkat edilmelidir. Özellikle yedeğe gelip tekrar oyuna girmenin çok fazla yaşandığı bu sporda sporcuların üzerlerinde bulunan terlerle soğumaları, tekrar ısınmalarını zorlaştırmakta ve çeşitli hastalıklarla karşılaşma risklerini de artırmaktadır.

Basketbol Kolluğu

Hareket kabiliyetinin son derece önemli olduğu bu sporda bazı aksesuar olarak kullanılan giysilerin hareketi kısıtladığı yönünde bir fikir hakim oluyor. Ancak basketbol kolluğu bu noktada örnek verilirse kolun daha sabit bir harekete sahip olmasını ve bu yönüyle atışların isabet oranını artırmaya yardımcı olmasıyla pek çok sporcu tarafından kullanılmaktadır. Fakat unutulmaması gereken performansın bu türden ya da herhangi türden bir aksesuara bağlı olmadığı, esas olanın oyunu oynamak olduğudur.

 

Basketbol Gözlüğü

Basketbol gözlüğü, basketbolda dribbling (top sürme) hareketini geliştirmek için üretilmiş bir aksesuardır. Topa dripling sırasında bakmamak için geliştirilmiş gözlükler, bu konuda sıkıntısı olan oyuncular tarafından antrenmanlarda sıklıkla kullanılabilmektedir.

Ayrıca göz problemi yaşayanlar oyuncular için spor sırasında herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmaları halinde kötü etkilenmeyecekleri bir yapıya sahip olan, özel olarak tasarlanmış gözlükler de mevcuttur. Sıradan gözlüklerin oyun sırasında düşmesi ve diğer oyunculara da zarar vermesi gibi olasılıklar bulunmaktadır. Bu yüzden bu özel yapım gözlükler oyuncular tarafından tercih edilmektedir.

Bunlara ek olarak da bir sakatlık sonucu gözde, burunda, vb. yüzde oluşan sakatlıklarda oyuncunun sakatlanan bölgesini koruyarak spor yapmasına devam etmesini sağlayan maskeler de mevcuttur.

Basketbol Forması 

Basketbol forması alırken pek çok kişi sevdiği takımların ya da sevdiği oyuncuların isimlerinin yazılı olduğu, renklerinin bulunduğu formaları seçme eğilimi gösteriyorlar. Bu özelliklere sahip olan formalar da çoğu zaman basketbol oynamak için uygun niteliğe sahip olan formalardan olmaktadır. Ancak bu standart basketbol forması dışında bir forma satın almak isteyen kişilerin mutlaka yine ter tutmayan ve hava alan özelliklere sahip olan formaları tercih etmeleri gerekmektedir. Formanın yapısı; hafif ve oyuncuların hareket kabiliyetlerini kısıtlanmadan oyuna katılmalarını mümkün kılan tarzda olmalıdır.

Basketbol oynamak için ter tutmayan ve ağırlık açısından hafif olmasına rağmen kimi zaman kısa kollu tişört formundaki giysilerin de forma olarak giyilmesi söz konusu olabiliyor. Ancak basketbol oynarken kolların kullanımı ön planda olduğu için oyuncuların askılı bir forma/t-shirt ile mücadele ediyor olması daha rahat olmalarını sağlayacaktır. Bu kolların hareketinin kısıtlanmasını önlemek açısından en etkili giysi olmaktadır.

Basketbol Kafa Bandı ve Basketbol Bilekliği

Bir çok NBA oyuncusunun tercih ettiği, yüzdeki terin gözlere inmesini önlemeye yönelik fakat daha çok imaj amacı ile kullanılan bir basketbol aksesuarıdır.

 

 

 

Yine teri silmek için üretilmiş, bilek ve dirsek altında kullanılabilen, çoğunlukla imaj için kullanılan bir aksesuardır. NBA’da kullanımı yaygındır.

 

 

 

Basketbol Taytı

Baskebol oynarken kendinizi rahat hissetmek, kas gruplarını doğru çalıştırmak ve vücut sağlığını korumak önemlidir. Basketbol taytı bacaklardaki farklı bölgelere ileri seviyede destek veriyor ve kas farkındalığı sağlıyor. Bel bölgesindeki bel bandı, değişik antrenman seviyeleri için destek sağlıyor. Düz dikişler ise antrenman esnasında dikkat dağınıklığını minimuma indiriyor. Ayrıca tayt sporcuya ısı yalıtımı sağlar ve teri dışarı atar. Nemi emmeyen ve hızlı kuruyan bir kumaşa sahip olması önemlidir.

 

Basketbol aksesuarlarının en önemlilerinden olan Basketbol Ayakkabılarını incelediğimiz yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.