Basketbol Oyuncularının Güç Geliştirmek İçin Kullanması Gereken 5 Egzersiz

Basketbol Oyuncularının Güç Geliştirmek İçin Kullanması Gereken 5 Egzersiz

Bu yazımızda Basketbol Oyuncularının Güç Geliştirmek İçin Kullanması Gereken 5 Egzersizden bahsederken şunu belrtelim ki; basketboldaki güç, büyük bir vücut kütlesi veya kasların yırtılmasıyla (büyütülmesi) ilgili değildir.

Basketbol oyununda, bir oyuncunun ihtiyaç duyduğu gücün büyük kısmı bacaklardan gelirdi. “Sporcular temelden inşa edilir” sözünü duymuş olabilirsiniz.

Özünde patlayıcılığa ihtiyacınız var. Çoğu erkek için bu, rakipleri posterleştirecek zıplama anlamına gelir. Ama bu buzdağının sadece görünen kısmı.

Patlayıcı güç, ribaundlar ve bloklar, hızlı yön değişikliği ve hız gibi diğer gerekli yeteneklerin kilidini açar.

Yakından bakarsanız, Anthony Davis gibi elit savunucular veya Steph Curry gibi şutörler en güçlü değiller ama savunmada ve topa saldırırken patlayıcılar ve patlayıcı güçleri çok yüksek.

Elbette, bu karışıma yetenek veya beceri de katabilirsiniz. Ama bugün size  tutarlılık-devamlılık, form ve doğru teknikle sizi daha güçlü kılacak bazı gözden kaçan egzersizler göstereceğiz.

1. Squat

Hiç ağız kavgasının uzun oyuncular için işe yaramadığını söyleyen bir koçunuz veya antrenörünüz oldu mu?

Bazı antrenörler, uzun boylu oyuncuların çömelme yapmaması gerektiğini çünkü doğru hareket aralığına sahip olmayacaklarını söylüyor.

İlk olarak, bu tamamen doğru değil. Çömelme egzersizi, bence basketbol oyuncularının güç kazanması için 1 numaralı hareket olmaya devam ediyor. Genel olarak harika bileşik egzersiz.

Sırt ağız kavgası sırasında 90 derecelik bir açıya dalabildiğiniz sürece, doğru kaslara çarpacaktır. Tamamen aşağı doğru eğilmek zorunda değilsiniz. Aslında, ağır ağırlıklarla dizlerin altına çok fazla inmemelisiniz.

Ayrıca, ön ağız kavgası, goblet ağız kavgası ve hatta vücut ağırlığı ağız kavgası gibi gerçekleştirebileceğiniz başka etkili ağız kavgası çeşitleri de vardır. Ayrıca, iyi bir güç rafı gerekli bir parça güvenilir ekipman Sizi başarısızlık durumunda yaralanmalardan korumak ve ayrıca biçim ve teknik konusunda yardımcı olmak.

Çömelme kuvvetin hızını artırır, bu da daha yükseğe zıplayabileceğiniz, daha hızlı koşabileceğiniz ve daha hızlı yön değiştirebileceğiniz anlamına gelir. Bu, yalnızca kovanın altına hükmetmeyeceğinizi, aynı zamanda boyanın dışındaki sonuçları da göreceğinizi gösterir.

İpucu: Ekstra patlayıcılık geliştirmek için geri dönerken kalçalarınızı sıkın.

2. Roman Deadlift

Sahada güçlü olmak, bir ton ağırlık almak ya da Karl Malone’unki kadar büyük pazı yapmakla ilgili değildir.

Sen vücut geliştirmeci değilsin.

Arka zincir, bir oyuncu olarak güçlenmek için eğitilmesi gereken temel kas gruplarından biridir. Sadece zıplamayı, hızı ve dönüşü artırmakla kalmaz, aynı zamanda ACL’nizin yırtılması gibi ciddi yaralanmaları da önler.

Ve bu kas grubunu çalıştırmak için en iyi egzersizlerden biri Romanya Deadlift’idir. Kalçaları, hamstringleri ve addüktörleri hedef alır.

Tek bacaklı varyasyon, gücü ve çekirdeği daha da iyi oluşturur. Hareket dengeyi artırır, bu da iniş sırasında, savaş sonrası çıkışlarda ve çemberde güçlü bir şekilde bitirirken yardımcı olur.

Ayrıca, halterli tek bacaklı Romen deadlift, soldan sağ bacağa doğru güçteki düzensizliği düzeltir. Çoğu oyuncu, bir ayağından diğerine göre daha güçlü atladıklarını söyler, bu normaldir, ancak mümkün olduğunca simetrik olacak şekilde eğitilmeleri gerekir.

Doğru yapılırsa, Romanya’daki deadlift, sahada hakim olmak için gereken temel gücü oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Son bir not olarak, eşit geleneksel deadlift’ten daha etkili.

 

3. Barfiks

Evet, Chin Ups.

Çoğu genç sporcu, iyi olan halter bukleleri yapmak ister. Ancak altta yatan sebep, parlatılmış bir vücut estetiği içindir ve hiçbir şekilde kuvvet antrenmanı değildir.

Mesele şu ki, çekme hareketleri basketbolu zorlamaktan daha önemli. Çene yukarı, sırtın üst kısmını ve pazıları güçlendirerek tahtaları temizlemeye ve boyayla savaşmaya yardımcı olur.

Sıkıcı olduğunu söylemeden önce, büyük bir dikey sıçrama elde etmek için doğru miktarda göreceli vücut gücüne sahip olmanız gerektiğini anlayın. Ve sadece ağırlık odasında veya içinde ağır ağırlık kaldırmak veya çömelmek değil kendi ev spor salonun.

Bu nedenle, yüksek tekrarlı çeneler, şınavlar ve şınavlar yapmakta zorlanıyorsanız, zıplama veya patlama gücünüzde önemli bir artış görmek neredeyse imkansızdır.

Aslında, squat ve deadlift gibi kuvvet odaklı egzersizlerin sonuçlarını gerçekten görmek için egzersiz rutininizin bu yönünü oluşturmanız gerekir.

Nate Robinson gibi küçük sporcuların ve çok daha fazlasının hızlı, patlayıcı olması ve sıra dışı dikey bir sıçramaya sahip olması tesadüf değil.

İlgili yazımıza göz atın: Tam Saha Kondisyon Parkuru

4. Dumbbell ile Bacak Çalışmaları

Sağ ve sol bacakları arasında gözle görülür bir dengesizlik olan erkekler için bu önemlidir.

Tek bacaklı Romen deadlift gibi, sadece her iki bacağın gücünü değil, aynı zamanda vücudunu da dengeler. Ayrıca, tek bacaklı dikey sıçramanızı artıracak harika bir plyometrik egzersiz.

Ayrıca, yükseltmeler sırasında ayağınızı kutuya doğru sürerek, yere kuvvet oluşturmayı öğreneceksiniz. Bu size bir smaç veya blok için gittiğinizde nasıl bitki dikmeniz gerektiğine dair bir simülasyon verir.

İpucu: Göğsünüzü dışarıda tutmaya çalışın ve dizinizi yaklaşık 2-3 saniye yukarıda tutun. Bu, yükselmenin denge üzerindeki etkisinin ortaya çıktığı zamandır.

İlginizi Çekebilir: Basketbolda Kondisyon Çalışmaları

5. Çekme Çalışmaları

Son olarak, temiz çekme, patlayıcı güç oluşturmak için en az kullanılan egzersizlerden biridir. Şaşırtıcı bir şekilde, çıkarması kolaydır, bu da onu gizli bir mücevher yapar.

Temiz çekme, patlayıcı bir omuz silkme hareketinde kalçaları, dizleri ve ayak bileklerini hedef alır. Tekniğinde ustalaşmak tam / güçlü temizliğe göre daha kolaydır ve yine de kuvvet üretimi üzerinde etkileyici bir etki yaratır. Yine de, temiz çekişi mükemmelleştirdikten sonra güçlü bir temizliğe geçebilirsiniz.

Stack’tan Daniel Payseur, sporcular için güç egzersizlerinin kralı. Ayrıca bu Olimpik asansörün nasıl düzgün bir şekilde yapılacağını da açıklıyor.

 

Bonus Egzersiz: Dumbbell Curls with Press

En azından siz bunu yaparken “kendinizi iyi hissetmenizi” sağlayacak bir egzersiz önermeseydim sıkıcı olurdum.

Çünkü, inkar etmek yok, güven yerdeyken daha fazlasını yapma konusunda size destek verir. Bu nedenle, pazılarınızı çalıştırırken, karışıma bir baş üstü presi ekleyin. Bu, omuzlarınızı da çalıştırarak formanızdaki yırtık fiziği verir.

Bu kuvvet egzersizleri, mükemmel teknik ve sıkı çalışmayla boyanın içinde (ve dışında) hakim olmanıza yardımcı olur. Vücudunuza büyümek için gerekli besinleri sağlamanız da çok önemlidir. Bu farklı egzersizleri yaptıktan sonra, gerekli takviyeler ve diyetle kaslarınızı beslediğinizden emin olun. Bu, güç gelişiminizde maksimum sonuç almanızı sağlayacaktır.

Son bir şey; gücünüzü tam potansiyeline kadar kullanmak için uygun ayak çalışmasını da öğrenmelisiniz.

Basketbol Oyuncularının Güç Geliştirmek İçin Kullanması Gereken 5 Egzersiz” hakkında 2 Yorum

 • 10 Ocak 2021 at 17:27
  Permalink

  Çok faydalı.Özellikle benim gibi kilo almaya ve aynı zamanda güçlenmeye çalışan biri için.Umarım daha çok böyle listeler gelir.

  Cevapla
  • 11 Ocak 2021 at 12:44
   Permalink

   Yorumunuz için teşekkür ederiz. Önerinizi dikkate alacağız

   Cevapla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir