Basketbolda El (Yön) Değiştirme Teknikleri

  • Önce dribblingini geliştir! El değiştirme (crossover) tekniklerini öğrenmeden önce top sürme tekniğinde ustalaşmanız gerektiğini unutmayın. Topu iki elinizle de iyi şekilde kontrol edebiliyor olmalısınız.

 

  • Hangi el değiştirmeyi uygularsanız uygulayın topu alçak dribbling seviyesinde sürmeniz gerekir. Yani diz seviyesinde. (Dizlerinizin hizasında ve hatta yapabiliyorsanız altında.) Bu şekilde topu daha iyi kontrol edebilir, ve savunmanızın topu çalma hamlelerine karşı topu, daha iyi saklayabilirsiniz.

 

  • El değiştirme yaparken rakibinizi aldatmaya (kandırmaya) çalıştığınızı unutmayın. Örneğin; sağ tarafa doğru giderken bir el değiştirme tekniğini uygulayıp yön değiştirerek sol tarafa gitmeniz; onu sanki sağa gidecekmiş gibi yapıp aslında oraya gitmeyerek şaşırtmanızdır. Ve tebrikler! Rakibinizi el değiştirerek geçtiniz.

 

  • Bunu doğru şekilde uygulayabilmek için; yine hangi el değiştirme tekniğini uygularsanız uygulayın, stance’de olmalısınız. Yani alçak pozisyonda.

 

  • Hem siz alçak pozisyonda olmalısınız hem de top alçak sürülmeli!

 

  • El değiştirirken topa bakılmamalı, sizi savunan oyuncuyu ve sahanın geri kalanını (boştaki takım arkadaşınızı, açık alanları, vs.) görecek şekilde kafanız hep yukarıda olmalıdır.

 

Basketbol El Değiştirme Teknikleri Nelerdir ve Nasıl Yapılır?

 ÖNDEN EL DEĞİŞTİRME

 

Önden el değiştirme tekniğinde topu sürdüğünüz elinizin tarafına doğru hamle yapmalısınız. Bu hamle aynı taraftaki ayağınızla öne-çapraza doğru bir adımdır. (Burada; bu adımı atmadan da teknik uygulanabilir ama bu şekilde daha rahat bir şekilde rakibinizi geçeceğinizi göreceksiniz.)

Daha sonra hızla, topu diğer taraftaki elinize doğru (alçaktan-diz hizası) geçirirsiniz.

 

BACAK ARASI EL DEĞİŞTİRME

 

Bu kez; topu sürdüğünüz elinizin tarafındaki ayağınız ile değil, diğer taraftaki ayağınızla öne-çapraza doğru bir hamle yapmalı ve topu, hızlıca ve alçaktan bacaklarınızın arasından geçirerek diğer elinize aktarmalısınız.

Topu diğer elinize geçirdikten sonra diğer adımınızı hemen atmayı unutmayın. Çoğu oyuncu bacak arası el değiştirme tekniğinde toplu aktardıktan sonra diğer adımını öne doğru atamaz ya da atmaz ve rakibi için kolay bir hamle şansı tanır. Bunu iyi uygulayabilen oyuncular işe bu teknikle topu kaptırmadan ve çok rahat bir şekilde adam geçebilmektedir.

 

ARKADAN EL DEĞİŞTİRME

 

Bu teknikte ise topu arkanızdan geçirerek diğer taraftaki elinize aktarırsınız. Buradaki püf nokta; elinizin arkada yaptığı iştir. Elinizi ve kolunuzu belinizin arkasından diğer yanınıza kadar uzatarak topu o taraftaki elinize geçirmelisiniz.

Bu hareketi yaparken hiçbir zaman elinizi topun altına sokmayın! Top taşıma düdüğü ile karşılaşabilirsiniz. Topu arkadan geçirirken; dribbling sırasında eliniz topun üst-yan kısmında olmalıdır.

 

KOMBİNASYON

 

Sizi savunan oyuncu kimi zaman el değiştirmenizi yemez ve pozisyonunu korumaya devam eder ya da kaybettikleri pozisyonlarını çok çabuk toparlayabilirler, özellikle iyi savunmacılar böyledir . Bu durumda çok çabuk bir şekilde ikinci bir el değiştirme daha yaparak savunmanın dengesini bozabilirsiniz. Bunun için rakibi ve hareketlerini çok iyi izliyor olmanız gerekir.

Yaratıcı olarak değişik kombinasyonlar da deneyebilirsiniz. Fakat unutmayın ki çoğu zaman el değiştirmenin amacı savunma oyuncusunu geçmektir. Başka bir hareketin (aldatma, başka bir el değiştirme, şut, vs.) hazırlığı aşamasında da oyuncular tarafından kullanılır.

 

BONUS

İşte size fantastik bir video. Nba’den En Güzel El Değiştirme (Crossover) Hareketleri. Onları izleyerek bu tekniği en iyi şekide nasıl uygulayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Basketbolda El (Yön) Değiştirme Teknikleri” hakkında 9 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.