Kobe Bryant’ın Mirası Büyüyor

Kobe Bryant geçen sonbaharda Los Angeles Lakers ile NBA şampiyonluğunu kazandıklarında balonda değildi. Chicago’daki All-Star haftasonunda, oyuncuların yarısının kendi numaralarını formalarında giydiği, diğer yarısı da kızının forma numarasını giydi. Basketball Hall of Fame’in kariyerinin övgüye değer olduğunu duyurduğunu duymak için orada değildi.

Yine de varlığı o anların her birinde çok net hissediliyordu.

Bryant, kızı Gianna ve Güney Kaliforniya’da bir Pazar sabahı o helikoptere tırmanan diğer yedi kişi, tam olarak bir yıldır ortadan kayboldu – Salı, hayatlarını alan kazanın acımasız yıldönümünü işaret ediyor.

Kobe’nin Varlığı Hala Güçlü

Gözyaşları döküldü. Hikayeler anlatıldı.

Ve Bryant’ın ne tür bir miras olduğuna dair herhangi bir şüphe varsa – beş kez NBA şampiyonu, hala NBA tarihinde 4 numara, ligin 20 yıllık tecrübesi – geride kaldı, şimdi silindi. Hâlâ yankılanıyor, belki her zamankinden daha fazla.

Miami asistan koçu ve yıllarca Bryant ile yakın olan eski NBA oyuncusu Caron Butler, “Tanrı ruhunu korusun, Gigi’nin ve ölen diğer yedi kişinin ruhunu korusun,” dedi. Bıraktığı mirası adamım, hepsini yaptı. İlham verdi. Daha iyi olmayı, fırtınayı kucaklamayı, hayata dair doğru zihniyete ve bakış açısına sahip olmayı ve her zaman daha iyi olmaya çalışmayı düşündüğünüzde, hepsini somutlaştırdı ve bu yüzden mirası sonsuza kadar yaşayacak. ”

Bryant gitti ama bu, Butler’ın verdiği sözde tereddüt ettiği anlamına gelmez. Butler, Mountain Dew’a uzun zamandır bir yakınlığa sahipti, hatta başkaları Gatorade’ye sahip olduğunu düşünürken oyunlar sırasında içiyordu. Butler, Lakers için oynadığında, Bryant onu güçlü bir şekilde alışkanlığı bırakmaya çağırdı.

Butler geçen yıl Mountain Dew için bir reklam kaydediyordu. Kameralar için bir yudum aldı. Sonra içeceği tükürdü.

“Kardeşime saygımdan dolayı,” dedi Butler.

Butler ve Bryant, takım arkadaşı anlamında kardeşlerdi. Tony Altobelli, kazada gerçek kardeşi John Altobelli’yi kaybetti. Alyssa Altobelli, Gianna Bryant’ın takım arkadaşıydı; John, babası ve annesi Keri ile birlikte helikopterdeydi.

John Altobelli, Güney Kaliforniya’daki Orange Coast Koleji’nde beyzbol koçuydu. Tony Altobelli, o okulun spor bilgi direktörüdür; spor bilgi direktörleri, takımlarını iyi ve kötü zamanlarda tanıtmakla görevlidir, her zaman bir hikaye anlatmanın olumlu bir yolunu bulmaya çalışırlar. Ve bir şekilde, bu kadar acı verici bir hikaye için bile Tony Altobelli bunu başardı.

Kardeşi Kobe Bryant ile öldü. Dünya kardeşinin kim olduğunu bu şekilde öğrendi.

Tony Altobelli, “Hafızasını ve yaşam tarzının bizim bölgemizin çok ötesindeki insanlar tarafından kutlandığını görmek güzel” dedi. “Olanlardan biraz acı çekiyor. Şakacı bir şekilde söyledim, eğer olması gerekiyorsa, küresel bir figürün onunla birlikte olmasına sevindim çünkü artık tüm dünya erkek kardeşimi, kayınbiraderi ve yeğenimi biliyor. Ve bence bu oldukça havalı”.

Christina Mauser de kazada öldü; Bryant’ın akademisindeki koçlardan biriydi. Tony Altobelli ve Mauser’in kocası Matt, geçen yıl arkadaş oldu; 26 Ocak 2020’den önce birbirlerini tanımıyorlardı. Matt Mauser, kazada ölenleri onurlandırmak ve eşinin anısına kurduğu vakfa fayda sağlamak için bir konser düzenledi; Salı gecesi yayınlanıyor.

Gianna ve Alyssa ile birlikte oyunculardan bir diğeri olan Sarah Chester ve 13 yaşındaki kızı Payton da gemideydi. Ayrıca pilot Ara Zobayan da öldürüldü. Lakers, Bryant’ın memleketi Philadelphia’daki bir maçtan eve dönerek haber çıktığında havadaydı. Haber NBA’de hızla yayıldı; Golden State Warriors, biri orada öğrendiğinde çalışmaya yeni başlıyordu.

Warriors koçu Steve Kerr, “Her şey durdu,” dedi. “Müzik durdu. Oyuncular durdu. Kimse tek kelime etmedi. Bir çok adam yere düştü ve ağlamaya başladı. 10 dakika hiçbir şey olmadı. Hepimiz orada sessizce oturduk. Hayatımızın en kötü anlarından biriydi”.

Ne Lakers, ne de NBA o gün için resmi bir işaretleme planlamıyor. Bu kutlama günü değil, bir anma günüdür.

Bryant’ın mirası yaşıyor. Unutulmayacak. Sadece 26 Ocak 2020’de değil her zaman hatırlanacak.

“O günü hiçbirimizin unutacağını sanmıyorum ” dedi Kerr.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.