LeBron James ve Lakers, sosyal adalet için NBA aktivizminde başı çekiyor

 

ORLANDO, FLORIDA 30 EYLÜL 2020-Lakers oyuncuları, Çarşamba günü Orlando'daki NBA Finalleri 1. Maçı öncesinde İstiklal Marşı sırasında diz çöküyor. (Wally Skalij / Los Angeles Times)
Lakers oyuncuları ve antrenörleri, NBA Finalleri’nin 1. maçından önce sosyal adalet için dayanışma içinde milli marş sırasında diz çöküyor. (Wally Skalij / Los Angeles Times)

LeBron James, sezonun ilk maçı Temmuz ayında yeniden başladığında, Orlando, Fla. Yakınlarındaki NBA balonunda bir Lakers fonunun önünde durdu ve Los Angeles’tan binlerce mil uzakta sorulan bir soruyu dinledi: Neyi başarmayı umuyordu? ?

Lakers’ın yıldız cevabı, o akşamki sergiyle ilgili daha az şey ve onun ve NBA’in önümüzdeki üç ay içinde başarmayı umduğu şey hakkında daha fazlasını açığa çıkardı.

James, “Her şeyden önce,” diye başladı, “Breonna Taylor, ailesi ve bu durumla ilgili her şeye adalete ışık tutmaya devam etmek istiyorum.”

Sonraki 13 dakika boyunca James, Louisville polis memurlarının, 26 yaşındaki acil tıp teknisyeni, memurlar uyurken “kapıyı çalma” emriyle evine girdiklerinde öldürülen Taylor’ın ölümü üzerine tutuklanmasını istedi. Black Lives Matter’ı ve Amerika’da görmek istediği değişikliği tartıştı. Basketbol zar zor açıldı.

Cevapları tıpkı bir salgın ve ırkçılık üzerine ulusal bir hesaplaşmanın bileşimi olan dalgalı zemini yansıttığı gibi, James de oyuncuların ve antrenörlerin önümüzdeki ayları basketbol sohbetlerini yeniden çerçevelendirerek geçireceklerini önceden haber verdi. Seçmenlerin bastırılması, polis şiddeti ve sistematik ırkçılık gibi konulardaki sosyal adalet konusundaki daha geniş tartışmaları, keskin bir şekilde bu sorunlara odaklanır.

“İki yıl önce, ırkçılık ve ırk eşitliği hakkında NBA insanlarıyla röportaj yapıyor olurdunuz ve bunu açıkça ve güvenle söyleyip ‘Black Lives Matter’ı sahaya koyacağınızı mı düşünüyorsunuz?” Atlanta Hawks koçu Lloyd Pierce söyledi. “İki yıl önce ırkçılık ve ırk eşitliği ile yüzleşmenin zorluğu nedeniyle bu şeyler herhangi bir sporda imkansızdı. Bu sohbetleri yapmanın gerekli tarafı, en azından bizi bu noktaya getirdi.

“Her şeyden önce onu ele almalıyız. İkincisi, insanların anladığından ve etkilendiğinden ve bundan etkilenip rahatsız edildiğinden emin olmalıyız. Artık bu kadar büyük miktarda desteğe sahip olduğumuza göre ne yapabiliriz? ”

Sporculara altmış yıldır aktivizm konusunda tavsiyelerde bulunan spor sosyoloğu Dr. Harry Edwards, balondaki savunuculuğun, sporcuların aktivizminin “beşinci dalgası” dediği şeye uyduğunu söyledi. nasıl kullanılır.

Edwards, Milwaukee Bucks’ın Kenosha, Wisconsin’de Jacob Blake’in polis tarafından vurulmasının ardından bir Ağustos playoff maçına çıktıktan sonra, ancak Wisconsin başsavcısı ve vali yardımcısına telefonla ulaştıktan sonra kamuoyuna açıklama yaptığını öğrenince şaşırmadı. nasıl yardımcı olabileceklerini soruyorlar. Grevleri, maçları üç gün duraklatan ve NBA ve sahiplerinin arenalarını oylama merkezlerine dönüştürmeye ve bir sosyal adalet koalisyonu oluşturmaya karar vermesiyle sona eren lig çapında bir greve yol açtı.

Bu yaz alınan en güçlü duruşlardan biri, WNBA’da oyuncuların Gürcüleri oylamaya çağıran T-shirtler giydiği, Atlanta Dream’in Black Lives Matter hareketine karşı olduğunu söyleyen ortak Senatör Kelly Loeffler’ı oylamaya çağırdığı WNBA’da geldi.

“Bu oyuncuların hiçbiri, bu liglerin hiçbiri sosyal adalet işinde olmasa da, bunlar stadyum duvarından, pavyondan, soyunma odasından geldi ve zekice yönetilmeleri gerekiyor çünkü elenemezler. ne de kaçınılmadı, ”dedi Edwards. Ve bu son olmayacak.

NBA, yaz aylarını bir sonraki sefer yanıtını hazırlayarak geçirdi, takımlar ve oyuncular çeşitli sosyal adalet çabalarıyla iç içe geçti.

Haziran ayında James, Georgia, Texas, Wisconsin ve Pennsylvania gibi eyaletlerde seçmenlerin bastırılmasıyla mücadele etmek için kar amacı gütmeyen “More Than A Vote” adlı kuruluşun başlatılmasına yardım etti. Staples Center ve Forum dahil olmak üzere yirmi bir arena oylama merkezi olarak hizmet verecek. Ağustos ayında NBA, sahiplerinin yeni kurulan NBA Vakfı’nı “istihdam ve kariyer geliştirme yoluyla Siyah topluluklar için ekonomik güçlenmeyi teşvik etme” misyonuyla finanse etmek için on yıl boyunca toplu olarak yıllık 30 milyon dolar katkıda bulunabileceklerini söyledi. Kongre Kara Kafkasya lideri Temsilci Karen Bass, Eylül ayında Clippers ile George Floyd Polislik Yasası ve polis reformu yasası hakkında nasıl farkındalık yaratabilecekleri hakkında konuştu. Oyuncular birliği başkanı Chris Paul, bu ay NBA oyuncularının% 90’ından fazlasının oy kullanmak için kayıt yaptırdığını söyledi.

“Bence NBA’yi COVID durumuyla ele almamız muazzam. Irksal eşitlik ve fırsatı ele almamızın da muazzam olduğunu görmek isterim.”

Lloyd Pierce, Atlanta Hawks koçu ve NBA koçları koalisyonu başkanı

“İnsanları oy vermeleri için dışarı çıkarmalıyız. Size ısrar ediyorum, ”dedi Lakers koruması Danny Green, takımının şampiyonluğundan günler önce. Yeterince vurgulayamıyorum. Daha önemli olan bu. ”

Hawks, playoff çekişmesinden elendikleri için balona davet edilmeyen sekiz takımdan biri olsalar da, Pierce yine de bu yaz telefonları “aşırı derecede meşguldü”. Ulusal Basketbol Antrenörleri’nin yeni komite başkanı olarak Assn. Irksal adalete odaklanan Pierce, partizan olmayan politika reformunu şekillendirmek ve topluluklarına giriş yapmak için koçların etkisini kullanmaya çalıştı. Komiser Adam Silver’ın 2014’te eski Clippers’ın sahibi Donald Sterling’i ırkçı yorumlar yaptığı için ömür boyu yasakladığından beri ligi gördüğü kadar birleşmiş olduğunu söyledi.

Pierce, herkesin somut adımları belirlemek istediğini, ancak sistemik ırkçılıkla mücadele için bir taktik olmadığını söyledi. Pierce, koçların topluluklarındaki taban örgütleriyle bağlantı kurma planlarının uygulanmasının zor olduğunu, çünkü koronavirüs kısıtlamalarının koçların doğal güçlerini sınırladığını söyledi: grupları toplamak ve toplamak.

“Ligimizde eşitlik yaratmanın ve bir eşitlik modeli olmanın olumlu tarafına, çözüm tarafına, sahip olabileceğimiz bazı endişelerimizi içsel olarak ele almamız ve ardından birlikte hareket etmemiz gereken gerçekten nasıl katılabiliriz. model olmanın yaratıcı yollarını mı buldunuz? ” Pierce söyledi. “NBA’de COVID durumuyla başa çıkmamızın muazzam olduğunu düşünüyorum. Irksal eşitliği ve fırsatı ele almamızın da muazzam olduğunu görmek isterim. ”

Her plan sorunsuz gitmedi, her duygu övülmedi.

George Floyd tasarısı, Haziran ayında Demokratların elindeki Meclisi geçti ancak Cumhuriyetçi kontrolündeki Senato’da durdu. Bucks’ın eyleminden birkaç gün sonra Wisconsin yasama meclisi özel bir oturum için yeniden toplanır verilmez, milletvekilleri polis reform tasarılarını almadan evlerine döndüler. Miami ve Milwaukee’deki yerel seçim yetkilileri, ekiplerin ısrarlarına rağmen arenaları oy kullanma yeri olarak kullanmayı tercih etmediler. Eylül ayında, Los Angeles İlçesi Şerifi Alex Villanueva, diğerlerinin yanı sıra sporcuların “nefret alevlerini körüklemek” yerine polise olan güvenini teşvik etmeleri gerektiğini söyledi ve James’e, bir çift milletvekilini pusuya düşüren bir saldırganın ödülüne katkıda bulunmaya davet etti. James yorumları yanıtlamayı reddetti, ancak şiddete asla göz yummadığını söyledi.

NBA tarafından Disney World kampüsünde kullanılan arenalar sosyal adalet mesajlarıyla süslendi.
NBA tarafından Disney World kampüsünde kullanılan arenalar sosyal adalet mesajlarıyla süslendi. (Ashley Landis / Associated Press)

Carmelo Anthony gibi oyuncular ve Clippers ve Oklahoma City Thunder gibi takımlar bu yaz Edwards’a görünürlüklerini ırkçılıkla mücadelede kullanabilecekleri yolları sorduğunda, enerjilerini seçmenleri harekete geçirerek, yeterince temsil edilmeyen seslerin elde edilmesine yardımcı olabilecek adayları seçmeye yönlendirmeyi önerdi ” masada bir koltuk. ” Nitekim, NBA’in sosyal adalet tepkisinin çoğu Kasım seçimlerine odaklanıyor.

Ancak Edwards, sosyal adalet konusundaki ilerlemenin bir oylamadan fazlasını gerektirdiğini söyledi.

“Devam etmekle ilgili,” dedi. “Siyasi oyunun adı, sahadaki ve sahadaki oyunun adıyla aynıdır: Sahaya gidemez, merkeze atlayamaz ve sonra rahatlayamazsınız.

“Bizi dinleyecek insanları masaya koyamayız ve sonra artık basketbol sezonu olmadığı için ya da ülkenin her yerine dağılmış olduğumuz ve artık Orlando’da olmadığımız için çekip gidiyoruz. Ne yapacağız?”

Lakers geldikten üç aydan fazla bir süre sonra bu hafta balondan ayrılırken, inzivaya girdiklerinden bu yana serinin 17. şampiyonluğunu hiç de olsa sakinleştirmeyen bir dış dünyaya taşıdılar.

Bu nedenle, şampiyona kupası şeklindeki konfeti Pazar günü çoğunlukla boş bir arenada ayağa kalkarken, James yapmak için yola çıktığı her şeyi henüz başaramadığını söyledi.

James, “Hepimizin daha iyi günler görmek istediğimizi biliyoruz ve buradan ayrıldığımızda bunu zorlamaya devam etmeliyiz,” dedi James. “İtmeye devam et [against] sosyal adaletsizlik, zorlamaya devam edin [against] oylama bastırma, zorlamaya devam edin [against] polis vahşeti, zorlamaya devam edin [against] aşkın tersi olan her şey. Bunu yapmaya devam edebilirsek, Amerika hepimiz çok daha iyi bir yer olacak ve bu ülkeyi hepimiz seviyoruz. ”

Nike Zoom Rize 2 Basketbol Ayakkabisi
Nike Zoom Rize 2 Basketbol Ayakkabısı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.