NBA’de Sözleşmesi Biten Yıldızlar, Transfer Döneminde Ne Yapmalı?

Son birkaç yılda NBA transfer dönemlerinde takımlardan tarihe geçecek, uzun yıllar unutulmayacak hamleler gördük. Bu da doğal olarak basketbolseverler açısından transfer dönemini fazlasıyla arttırmıştı. Ancak bu sene gerek serbest kalan oyuncuların kalitesinin önceki yıllara göre daha sınırlı olması ve maaş bütçesinde yüksek kontrat verebilecek takımların az sayıda olması önceki yıllara kıyasla çok daha sakin bir transfer dönemi geçirmemize sebep olacaktır.

Burada geçtiğimiz yıl içerisinde yaşanan ve hala devam etmekte olan COVID-19 pandemisine de ayrı bir parantez açmak gerekiyor. NBA, Orlando Fanusunda maçları oynatarak 2019-20 sezonunu tamamlayarak maddi anlamda uğrayacakları zararı önemli ölçüde azalttı. Fakat maçların sadece seyircisiz oynanması bile lige, basketbol ile alakalı gelirler açısından ciddi anlamda zarar yaşatmış bu durumda. Bu da takımların önümüzdeki sezon sahip olacakları maaş bütçesinde bir artış olmaması anlamına geliyor. Bu yüzden yazı boyunca değerlendirmelerimizi takımların maaş bütçesi geçen seneki gibi 109 milyon dolar civarında olacakmış gibi yapacağız.

Yukarıda serbest oyuncu pazarına çıkacak oyuncuların önceki yıllar kadar kaliteli olmadığından bahsetmiştik. Kağıt üstünde baktığımız zaman Los Angeles Lakers ile kariyerinin ilk şampiyonluğunu kazanan Anthony Davis dışında serbest kalan bir oyuncu yok. Davis’in de Lakers’tan ayrılması neredeyse imkansıza yakın olduğu pratikte serbest kaldığını söyleyemeyiz. Yine de Davis’in geleceğine dair alması gereken bazı kararlar var.

Sözü daha fazla uzatmadan serbest oyuncu pazarındaki oyuncuların transfer döneminde nasıl kararlar almaları gerektiğine göz atalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.