NBA Tarihinin En İyi 10 Büyük 3’lüsü

by Andy Bailey, Çeviri: Arma Kaynar / info@eurohoops.net

Bu çevirinin tüm hakları Eurohoops Ltd. Şti.’ye aittir ve tamamının veya bir kısmının izinsiz kullanılması kesinlikle yasaktır.

Bu yazı 2 Nisan 2020 tarihinde BleacherReport’ta yayınlanmış ve uyarlanarak çevrilmiştir.

Bill Russell, Sam Jones ve Tom Heinsohn’li büyük üçlüden Manu Ginobili, Tony Parker, Tim Duncan’lı Spurs’e kadar birçok büyük üçlü izleme şansımız oldu.

Tarihteki büyük üçlülerden hangisinin en iyisi olduğunu anlamak için taraftar oyları, win shares istatistiği ve şampiyonlukları göz önünde bulundurarak bir metod geliştirdik. Tarihin en iyi büyük üçlülerini de bu metoda göre sıralayacağız.

Takımları sıralarken birden çok büyük üçlünün birbirine yakın olduğunu düşündüğümüz anlar da oldu. Bu tarz bir durumda hangi büyük üçlünün daha iyi olduğuna karar vermek için şampiyonluk sayılarını göz önünde bulunduracağız.

10. Bill Russell, Sam Jones ve Tom Heinsohn

NBA’in kurulduğu ilk yıllarda Bill Russell ve Boston Celtics, ligin tek hakimiydi. Bu hakimiyetin arkasındaki en önemli etken de Bill Russell’in savunma yetenekleriydi. Şam Jones ve Tommy Heinsohn da takıma çok önemli katkılarda bulunmuştu.

Russell, Jones ve Heinsohn, beraber oynadıkları 8 sezon boyunca win shares değerinde ligin 2. – 8. ve 14. sırasında bulunuyordu. 1958-59 yılında 1964-65 sezonuna kadar üst üste 7 şampiyonluk kazandılar. Bu esnada ligde toplam takım sayısının 10’u bulmadığını söylememiz gerekiyor.

Russell, savunmada potayı korumayı ve ribaundları öncelik haline getirmişti. Jones ve Heinsohn da daha skorer oyun kimliklerine sahipti. Beraber oynadıkları 8 sezon boyunca tutturdukları ortalamalar ise şu şekildeydi:

Russell: 16.6 sayı, 23.7 ribaund, 4.1 asist
Jones: 16.2 sayı, 5.1 ribaund, 2.3 asist
Heinsohn: 19.0 sayı, 8.7 ribaund, 2.1 asist

Koç Red Auerbach ve diğer Celtics oyuncularının da Bill Russell’in 11 şampiyonluğunda çok büyük katkısı oldu. Ancak bu büyük üçlü, ligin ilk büyük üçlüsüydü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.