Pau Gasol NBA Kariyeri

6 Temmuz 1980’de Barselona’da doğan Pau Gasol, İspanyol basketbolcudur. 2001 NBA Seçmelerinde 1. turda 3. sıradan seçilmiştir. 2 metre 13 santim boyunda 113 kilogram ağırlığındadır. Mevkisi uzun forvettir (4 numara). 2002 yılında NBA’de yılın çaylağı ödülünü almıştır. NBA’e gelmeden önce İspanya’nın Barselona takımında oynamaktaydı.

2006 yılında Japonya’da yapılan Dünya Basketbol Şampiyonasında final maçında (İspanya-Yunanistan) sakat olduğu için oynamamasına rağmen MVP ödülünü almıştır. Ardından Polonya’daki 2009 Avrupa Basketbol Şampiyonasında MVP seçilmiştir.

Pau Gasol NBA kariyerine bakarsak; 2.15 boyuna rağmen 3 ve 4 numara oynayabilen, şut atabilen basketbolcu 2001 senesinde Barcelona’da oynuyordu, o sene NBA draftında ilk turdan 3. sırada Atlanta’ya draft edilerek; bir Avrupalı oyuncunun en genç draft edilme rekorunu da kazanmış oldu. Ancak Atlanta Hawks Gasol’u direkt olarak Memphis Grizzlies’a takas etti.

Gasol’un oyun yapısı itibarı ile en basarılı olduğu yer -3 veya 5 numara da oynayabilmesine rağmen- 4 numara yani PF (Power Forvet) pozisyonudur. NBA’e gitmeden önce oynadığı Avrupa şampiyonasında herkesi hayran bırakan top tekniği ve yumuşak bileği ile kolayca sayı üretebilmesi dikkat çekmişti.

Uzun boyuna rağmen tüm sahayı çok iyi koşabiliyor ve orta mesafe şutlarında da isabet oranı gayet iyi. Kendinden daha iri basketbolcuların üzerinden dahi smaç basabiliyor. Sayı üretmesinin yanı sıra ribauntlarda oldukça basarılı olması Gasol’u çok avantajlı kılıyor. Çok önemli diğer bir özelliği ise asist yapabilmesi.

Elde ettiği basarılara rağmen Gasol, Memphis’i playofflarda üst turlara taşıyamamasından olsa gerek orada gerekli saygıyı görmediğini düşünüyordu. Beklenen oldu ve Gasol 2008 senesinde Los Angeles Lakers’e geçti.

Pau Gasol Los Angeles Lakers’ta sergilediği üst düzey performansıyla ve Kobe Bryant ile çok başarılı oyunlar ortaya koymasıyla Lakers’a Batı Şampiyonluğunu tattırdı. 2009 yılında Lakers ile kariyerinin ilk NBA şampiyonluğunu kazanmıştır.

2014-2016 yılları arasında Chicago Bulls’da oynadıktan sonra 2016 Temmuz’da San Antonio Spurs takımına geçti.

2019 Mart ayına gelindiğinde ise Milwaukee Bucks takımı, Gasol’ü renklerine bağladı. 2019 Temmuz’da ise Portland Trail Blazers takımına geçiş yaptı. 21 Kasım 2019 tarihinde Portland Trail Blazers tarafından serbest bırakıldı ve 2021 yılında basketbola başladığı kulüp olan Barselona’ya geçti.

5 Ekim 2021 tarihinde basketbol kariyerini noktaladığını ve emekliye ayrıldığını açıkladı.

Burada Pau Gasol en iyi hareketleri, oyunları ve daha fazlasını bulabilirsiniz. Keyifli Seyirler.

Pau Gasol En İyi Hareketleri

Pau Gasol En İyi 10 Kariyer Oyunu

Pau Gasol En İyi 10 Los Angeles Lakers Oyunu


Pau Gasol 20.000 Puan Kariyer Retrospektifi

Pau Gasol’un San Antonio Spurs’daki 3 Sayılıkları


Pau Gasol’un Kariyerindeki En Yüksek Sayıyı Attığı (46) Maç

Pau Gasol’un Kariyerindeki En Yüksek Blok Sayısına Ulaştığı (9) Maç


Pau Gasol’un Kariyerindeki 10. Triple-Double’nı Yaptığı (10 Sayı – 11 Rebound – 10 Asist) Maç


2015 NBA All-Star Maçı Pau Gasol En İyi 10 Hareketi


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir