Vasilakopoulos: “Spordan geçişim bitti – Yaş ırkçılığı var”


Ona Eurohoops ekibi / info@eurohoops.net

Giorgos Vasilakopoulos, “Trial in OPEN” programında yaptığı konuşmada, AET başkanı bir daha spora dahil olmayacağını belirtirken, Lefteris Avgenakis’e bahşiş bırakırken, yöneticilerde yaş ırkçılığı olduğunu vurguladı.

Ayrıca, bölünmenin meydana geldiği 2000’li yılların başındaki olaylara atıfta bulunarak FIBA’nın Euroleague ile olan anlaşmazlığına da değindi.

“Trial in OPEN” programında söylediklerinin ayrıntıları:

“Avrupa Basketbol Federasyonu başkanı olarak, İspanyolların yasadışı girişimiyle hem ideolojik hem de finansal ve sportif açıdan Euroleague’e karşıydık. Aslında hikaye 1990 yılında Fransa ve İtalya’nın işbirliğiyle başlamıştı. Konu biraz farklıydı, tartışmamız gerektiğinde bu ligi başlattılar ve Euroleague’i düzenlemeye devam ettik. Programı Süper Lig olarak sunarken tarihi bir hata yaptık. İsmi teslim ettik ve Euroleague oldu.

Sorumlulukları neden Bertomeu’ya devrettiklerini anlamıyorum, tabii ki parayı yemle aldı. Telefonun ellerinde olduğunu ve 70 milyon dağıttığını söylemişlerdi, yol boyunca bunlar 35 oldu ama sesimiz duyulmadı. 2 ligimiz olduğunda, Euroleague’in daha fazla seyircisi ve finansal sözleşmeleri vardı. Ardından, o sırada televizyondaki her şeyi kontrol eden ISN’nin iflası geldi. Mezarın sessizliği o zaman. Kimse araştırmadı.

O zamandan beri eğildik ve spor hareketinin başlangıcını yaptık. Diğer spor dallarında da çaba gösterildi. Diğerlerinde başarılı oldu, futbolda başaramadı. Futbol bir Avrupa sporudur, basketbolun Amerikan kökenleri ve ilkeleri vardır.

Her şey NBA’de başladı. Onlar bir grup şirket ve sadece üretmek zorunda oldukları üniversiteyi neredeyse tamamen yok ettiler.

Euroleague’den kaçınılmadı ama basketbolda emekleme aşamasında. Futbolda geçmek zordur. Taraftarlar bunu kabul etmedi ve hatta politikacılar bile konuştu.

Akşam yemeğinde yalnız oturdum. Stankovic ve Bowman ile ihtilafa düştüğüm yer Münih’teki genel kuruldu ve o zaman tüm atmosferle aynı fikirde değildim. Gördüğüm görüşleri ve tehlikeleri söyledim ama o zaman liderlik beni dinlemedi ve saldırıya uğradım. Aslında restorandaki herkes benden kaçtı. Bana sadece Rubini geldi.

Yaşımla sorunu olan insanlar var. Yaş ırkçılığımız var. Başbakan Yardımcısı benim yaşımda olabilir.

Seçimlerle hiç ilgilenmeyeceğim. “Spor alanından geçişim bitti.”

En son haberleri BURADAN okuyun

alm_page: 1alm_current: 1almitem: 1alm_found_posts: 1

En Son Basketbol Haberlerini BURADA okuyun

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.