Yunanistan – SSCB 14/6/87: Artık şampiyonuz, yeni sezonlar geliyor! (

Yunanistan – SSCB 14/6/87: Artık şampiyonuz, yeni sezonlar geliyor!  (


Tης Eurohoops ekibi/ info@eurohoops.net

Aradan kaç yıl geçerse geçsin, 14 Haziran 1987 zaferini Yunanistan’da kimse unutamaz!

Basketbol Avrupa’nın tamamı, Nikos Galis’in büyüklüğüne boyun eğdiğinde, Panagiotis Giannakis ve daha sonra adlandırılacağı gibi “resmi favori”. Ancak o gece Milli Takımımızın binlerce, milyonlarca Yunanlıya basketbolu sevdiren “miti”nin Barış ve Dostluk Stadı’nın temelleri atıldı…

Sadece bir ismin, bir takım karakterizasyonunun temelleri değil, aynı zamanda bu başarı ile beslenen ve Ulusallar ve kulüpler düzeyinde daha birçok düzinelercesine yol açan bütün bir neslin temelleri.

Ardından, 14 Haziran 1987’de, Eurobasket’i hiçbir yerden kazanan bir takımın, zamanın en büyük “canavarına” karşı zaferi, benzeri görülmemiş bir başarının son sözü yazıldı: Sovyetler Birliği’nin milli takımı!

Final, unutulmaz bir yarı finalde 81-77 kazandıkları diğerlerinin yanı sıra güçlü Yugoslavya’ya karşı iki zafer kazanan “mavi ve beyaz” çocukların beklenmedik, benzersiz bir rotasının doruk noktasıydı. Amaç oktavdı ama yemek yemek iştahı açar. Ve bizim “çocuklarımız” ό finale kadar önlerinde bulduklarını yediler ve orada ’87 destanını tamamladılar, kaç yıl geçerse geçsin asla unutulmayacak.

Ama hiç kimse Nikos Galis’in şimdiye kadar gördüğünüz en inanılmaz basketlerden bazılarını koyarak Sovyet sepetini “bombalamasını” unutmayacak.

Panagiotis Giannakis, dev Tsatsenko’nun korkunç darbesinden sonra topları yakalamak ve ayağa kalkmak için dalış yapacak. Liveris Andritsos normal sezonda maçı şutlarla eşitleyecek ve Argyris Kampouris bu ikiliyi uzatmada 103-101 ile galip gelen “çizgi”den geçirecek…

Fatme’nin biraz sonra Nikos Portokaloglou’nun sesiyle ilham verici bir şekilde söylediği “Artık şampiyonuz, başka mevsimler geliyor”!

Ödül anında kaybedenlerin yüzlerindeki kıskançlık, Yunanistan Milli Takımı’nın neler başardığının en büyük kanıtıydı. Teknik direktör Alexander Gomelsky, “bu koşullar altında Moritanya bile şampiyonluğu kazanacağını” söylese bile.

Gali ile ilgili açıklamasını finalden kısa bir süre sonra saklayacağız: “21. yüzyılın oyuncusu. Şapkasını çıkarırım.” Çünkü tarih, varsayımların kendi yoluna gitmesini değil, gerçekleri ister. Ve A Milli Basketbol Takımı 1987 yazında tarih yazdı!

EUROBASKET FİNAL 1987

Yunanistan – Sovyetler Birliği 103-101 (uzatma vb. 89-89)

Yunanistan (Costas Politis): Galis 40, Giannakis 10, Kampouris 10, Romanidis 3, Filippou, Fasoulas 10, Ioannou 8, Christodoulou 10, Andritsos 12, Stavropoulos, Karatzas, Linardos.
Sovyetler Birliği (Gomelsky): Volkov 4, Tarakanov 7, Homicius 10, Babenko, Tikhonenko, Walters 21, Tsachenko 14, Martsulionis 16, Jovisa 17, Pankraskin 8, Goborov 4.

En son haberleri BURADAN okuyun

En Son Basketbol Haberlerini BURADA okuyun

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir