Basketbol Altyapı 2018-2019 Sezonu

Türkiye Basketbol Federasyonunun basketbol altyapı 2018-2019 sezonu için belirlediği müsabaka talimatlarını bulabileceğiniz bu yazıda yaş kategorileri, kategoride yer alacak kulüp takımlarının uyması gereken şartlar, maç kuralları ve maç topu gibi bilgileri bulabilirsiniz.

Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından yaş kategorileri bu sezon şu şekilde belirlendi:

U10 = 10 yaş ve altı grubu basketbolcular (MİNİK)
U11 = 11 yaş grubu basketbolcular (MİNİK)
U12 = 12 yaş grubu basketbolcular (MİNİK)
U14 = 13 ve 14 yaş grubu basketbolcular (KÜÇÜK)
U16 = 15 ve 16 yaş grubu basketbolcular (YILDIZ)
U18 = 17 ve 18 yaş grubu basketbolcular (GENÇ)
Ümitler = 19, 20, 21 yaş grubu basketbolcular (ÜMİT)

Statü bütün illerde geçerli olacak. Bir sezonda bir basketbolcu, kendi yaş kategorisi ve bir üst yaş kategorisinde müsabakalara katılabilir. Ümitler kategorisi büyükler kategorisi ile birlikte kabul edilir. Böylece sporcu; gençler, ümitler ve büyükler kategorilerinde müsabakaya katılabilir.

U10 ve U12 yas kategorisindeki sporcular yalnızca kendi kategorilerindeki müsabakalara katılabilirler. Kategorilerde yer alacak basketbolcunun yaş belirlenmesinde doğum yılı esas alınıp, ay ve gün dikkate alınmaz. Basketbolcunun yaşının düzeltilmesi halinde; düzeltmeden önceki yaşı esas alınarak oynayabileceği kategori belirlenir.

Yaş kategorilerine her kulüp en fazla iki takımla katılabilir. Kulüplerin aynı kategoride yer alacak farklı iki takımı A ve B olarak adlandırılır. A ve B takımlarının antrenörleri aynı kişiler olamaz. Kulüpler A ve B takımlarında oynatacakları basketbolcuların listesini müsabakalar başlamadan önce İl Tertip Kuruluna teslim edeceklerdir. Kulüpler aynı kategorideki A ve B takımları arasında, yerel ligler geçici transfer bitiş tarihine kadar 2 oyuncu değiştirme hakkına sahiptir.

Bütün yaş kategorilerin uluslararası oyun kuralları geçerlidir. Yaş kategorilerinde kullanılacak top boyutları;

Kategori Erkekler Kızlar
U10 5 5
U11 – U12 6 5
U14 – U16 – U18 7 6

 

Basketbol Altyapı 2018-2019 Sezonu” hakkında 3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.