Stephen Curry Hakkında Herşey

 

Stephan Curry Kimdir?

14 Mart 1988 doğumlu Wardell Stephen Curry, NBA takımlarından Golden State Warriors için oynayan Amerikalı profesyonel basketbol oyuncusudur. Curry, eski NBA oyuncusu Dell Curry’nin oğlu, NBA oyuncusu Seth Curry’nin kardeşidir. Stephen  Curry Ayesha Cruyy’nin kocasıdır.  NCAA’de Davidson üniversitesi için oynamıştır ve orada, iki kez Yılın Güney Konferansı Oyuncusu seçilerek, hem Davidson hem de Güney Konferansı için tüm zamanların en çok skor üreten oyuncu rekorunu kırmıştır.

Stephan Curry Boyu Kaç?

1.91 m ve 190 kg ağırlığında olan Curry, oyun kurucu ve skorer guard pozisyonlarında oynamakta ve maç başına 22.4 sayı, 6.9 asist ve 1.8 top çalma ortalamasına sahip. Üç kez All-NBA Takımına, 2 kez lig MVP’si, 4 kez de Nba All-Star takımına seçildi.

Stephan Curry’nin kariyerinde birçok oyuncu ve analist, onu NBA tarihinin en büyük şutörlerinden biri olarak nitelendiriyor. 2014-15 sezonunda NBA’in En Değerli Oyuncu (MVP) ödülünü kazandı ve Warriors’ı 1975’ten beri ilk şampiyonluğuna ulaştıran takımda yer aldı. Curry, bir sonraki sezon tekrar MVP seçilirken takımı Warriors, NBA’in bir sezondaki en çok kazanan takım rekoruna imza attı. Curry, Warriors’ın ikinci NBA şampiyonluğunu kazandığı 2017’de üçüncü kez NBA Finallerinde yer almasına yardımcı oldu.

2012-13 sezonunda Curry, normal sezonda 272 üç sayı isabetiyle NBA rekoru kırdı. 2015 yılında 286 üç sayı ile kendi rekorunu aştı ve 2016’da ise 402 üç sayı ile rekoru iyice geliştirdi.

Top çalmadaki yeteneğine rağmen, elit bir savunma oyuncusu olarak değerlendirilmeyen Curry’nin 2015-16 sezonunda serbest atış ortalaması % 90’ın üzerindeydi ve bu da ne kadar olağanüstü bir serbest atış oyuncusu olduğunu gösteriyor. Halen Warriors’ın tüm zamanların en yüksek isabetli serbest atış yapan oyuncuları arasında zirvededir. Ayrıca NBA’in 2014-15 ve 2015-16 sezonunda serbest atış ortalaması liderliklerini elde etimiştir.

Curry, Warriors organizasyonu içinde önemli bir lider olarak görülüyor. Karakter olarak alçakgönüllülüğü ve çalışma ahlakı ile tanıyor. 25 Temmuz 2017’de Curry, Golden State Warriors’la beş yıllık 201 milyon dolar değerinde bir kontrata imza attı ve kazanç olarak da bir süper yıldız mertebesine erişti. Stephen Curry, değeri 200 milyon dolar barajını aşan ilk NBA oyuncusu oldu.

2013 yılında Under Armour ile marka yüzü sponsorluk anlaşması yaptıktan sonra Curry, MVP seçilip dünyanın en popüler sporcularından biri haline geldiğinde, ayakkabı satışları marka için önemli bir faktör haline geldi.

Stephen Curry Hakkında Herşey” hakkında 17 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir