Basketbol, Çocuklarda Yaşam Becerilerini Geliştirmeye Nasıl Yardımcı Olur?

Basketbol her çocuk için harika bir aktivitedir. Ve tabii ki, çocuklar ve gençler (ve ebeveynler) için onları beladan uzak tutmak, fiziksel ve mental açıdan aktif olmalarını sağlamak ve benzer ilgi alanlarına sahip yeni arkadaşlarla zaman geçirmek gibi birçok faydası vardır. Çocuklarınızı basketbol gibi sporlara yönlendirmek için başka bir neden de; büyüdüklerinde daha iyi olmalarına yardımcı olacak önemli yaşam becerilerini geliştirmeye yardımcı oluyor. Ancak çocuğunuzun neden basketbol oynamasına izin vermeniz gerektiğini merak ediyorsanız, bu yazıda bahsettiklerimiz durumu biraz da olsa açıklayabilir ve aslında basketbolun çocuğunuza katacağı çok daha fazlasıdır.

Basketbolun Faydaları

Basketbolun gençlerde gelişmesine yardımcı olabileceği yaşam becerilerinden biri, dakiklik de dahil olmak üzere zaman yönetimi becerileridir. Evet, nihayetinde ebeveynlerin, büyük kardeşlerin ya da hayatlarındaki yetişkin figürlerin onları antrenmana zamanında götürmekten sorumlu olduğu doğrudur. Ancak, veli olarak bu konuda yapabileceğiniz çok şey var. Çocuk antrenman için kendi hazırlanmalı, üstünü kendi değiştirilmeli ya da eşyalarını çantasına kendi koymalı ve zamanında oraya varmak için yeterince erken hazırlanmaya başlamalıdır (ve evet, bazen bu olmaz ve geç kalırsınız). Zamanında oraya gitmemek bazen oyun süresinin kaybı, zamanında başlayamama ya da her neyse sonuçlara yol açar ve bu yüzden zamanında olması gerektiği yerde olmamasının sonuçlarını çocuk kendi görür. Bu “beceri”, daha sonra hayatın her alanında çok önemli olacaktır. Dakiklik her yaşta herkese fayda sağlayabilir ve basketbol bu yeteneğin geliştirilmesine yardımcı olabilir.

Bunun da ötesinde, çocuklar okul ve diğer sorumlulukları olduğunda, antrenman ve maçlara gidip aynı zamanda da ödevlerini ve belki evdeki işlerini bitirmek için zamanlarını nasıl dengeleyeceklerini öğrenmek zorundadırlar. Bu nedenle, bir spor yapıyor olmak, çocuğun zaman yönetimi ve çoklu görev becerileri geliştirmeye başlamasına yardımcı olabilir. Günlerini biraz daha iyi “planlamak” (elbette yetişkinlerden biraz yardım ve cesaretle) ve oyun, antrenman ve ev ödevleri gibi “çalışmalarını” tamamlamak için zaman ayırmaları gerekecek. Dakiklikte olduğu gibi, birden fazla işi yapmak için zamanı yönetebilmemiz, hepimizin ihtiyaç duyduğu ve her zaman iyileştirebileceği bir beceridir. Gençken yapılan sporlar da bu beceriyi geliştirmeye yardımcı olacaktır.

Basketbol, çocukların daha sağlıklı kalmasına yardımcı olur ve onlar için bir EĞLENCE olduğu için onları daha mutlu tutar. Bunu vurgulamakta fayda var çünkü çok rekabetçi bir spor olmasına rağmen asıl amaç eğlenmektir.

One thought on “Basketbol, Çocuklarda Yaşam Becerilerini Geliştirmeye Nasıl Yardımcı Olur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir