Basketbol Ribaund Drilleri

Ribaunt alma yeteneğini geliştirmede kararlılığın ve arzunun bazı atletik becerilerin eksikliğini nasıl aşabileceğini bilmeniz gerekir. Paul Silas, Nate Thurmond ve Dennis Rodman gibi eski NBA oyuncuları esasen ribaund üzerine bir yıldız kariyeri inşa etmişlerdi. Burada, antrenörler ve ebeveynler için oyuncularının ve çocuklarının bireysel ve takım ribaundlarını geliştirmelerine yardımcı olabilecek beş ribaund pratiği var.

Basketbol Ribaund Drilleri

1) İki Elle Yakala

Bu, birçok antrenörün her uygulamada kullandığı en basit ve temel basketbol ribaund alma çalışmlarından biridir. Oyuncuları, serbest atış çizgisinin bir tarafına yaklaşık on metre uzaklıkta olacak şekilde sıraya sokun. İlk sıradaki oyuncu topu panyaya doğru fırlatır, ribaund almak için koşar, sıçrayıp iki eliyle topu yakalar. Oyuncu indiğinde, ayaklarıyla geniş bir tabana sahip olmalıdır. Aslında ayakları oyuncunun omuz genişliğinden az daha fazla ve dizleri bükülü olmalıdır. Daha sonra oyuncu pivot ayağı üstünde arkaya döner döner ve bir sonraki oyuncuya topu geçirir. Baş üstü pas kullanması ve topu aşağı indirmemesi istenir. Bu sürekli yapılır. Antrenörler potanın her iki tarafını da iki sıra ile kullanabilir. Topu arka panyaya yetiştirmeye zorluk çekebilecek küçük oyuncular için, antrenörler bir duvar kullanabilir. Bu, antrenörlere temel hataları işaret etmek ve düzeltmek için harika bir fırsat veren basit antrenmanlardan biridir.

2) Çemberdeki Boğa

İki ila on oyuncu gerekli. Bu drill, serbest atış çizgisinde dairenin etrafında yapılır. Diyelim ki katılan üç çift oyuncumuz var. Üç defansif oyuncu çemberin içine yayılacak. Üç hücum oyuncusu çemberin dışına yayılacak. Her çift birbirine bakacak. Antrenör topu dairenin merkezine koyacak ve dışarı çıkacaktır. Antrenör düdüğü çaldığında, hücum oyuncuları basketbol topu almak için çemberin içine girmeye çalışır. Defansif oyuncular düdük sesi ile eşlerine sırtlarını dönecek ve onların topu almasını engellemeye çalışacaklar. Savunma oyuncuları, hücum oyuncularını baks yeteneklerini kullanarak dairenin dışında ve toptan uzak tutmaya çalışacaklar. Koç, hücum oyuncularını daire dışında tutmak için 5, 7 veya 8 saniye ile bu antrenmanı uygulayabilir. Antrenörler, bu alıştırmayı oyuncuların yaşına ve becerilerine göre ayarlayabilir. Ve burada güvenlik faktörü de önemlidir ve bu yüzden antrenörler sıkı bir dikkat göstermeli ve antrenmanı her an kesmeye hazır olmalıdır. Bu alıştırma daire olan yerlerde yapılabilir. Çemberin büyüklüğüne göre kaç çift oyuncunuz olabileceğine karar vermelisiniz.

3) Top Patlatma

Bu yükseğe sıçrama kabiliyetine sahip ve panyaya vurabilen oyuncular için harika bir alıştırmadır. Antrenman, sağ tarafta başlar. Oyuncu basketbol topunu iki eliyle tutar. Oyuncu yukarı zıplayacak ve topu panyaya çarpacak (değdirecek). Bunu üç kez yapıp dördüncü sıçramada sayı yapacak. On veya on beş hatta yirmi sıçramaya kadar çıkarılabilir. Antrenörler, oyuncuları panyaya daha sert vurmak için “cesaretlendirebilir”. Oyuncular daha sonra taraf değiştirebilir. Genç oyuncular için bir duvar kullanılabilir. Antrenör, oyuncuların topu başının üstünde tutmasını sağlamalıdır. Topun panyaya veya duvara sert bir şekilde vurulması, oyuncunun topa hakim olmak için gücünü kullanmasını sağlayacaktır. Sıçramalar arasında dinlenme yoktur.

4) Eller-Dirsekler Yukarıda

Bu alıştırma boyalı alanın bir tarafındaki blokta başlar. Her oyuncunun kendi basketbol topu vardır. Oyuncu topu panya üzerindeki kutu hedefine atacaktır. Bunu yaptığında, top diğer tarafa giderse oyuncu topun aşağı ineceği yere doğru hareket etmelidir. Ribaund alırken oyuncunun hedefi, topa ulaşabileceği en yüksek noktada buluşmak için çaba sarf etmektir. Oyuncu indiğinde, antrenörler oyuncunun ayakları ile geniş bir alan yaratması gerektiğini vurgulamalıdır. Omuzları, dirsekleri ve top çene yüksekliğinde, dirsekler dışarıdayken taban çizgisine paraleldir. Dirsekler dışarıda ve açıkken, bu; savunmadaki herhangi bir oyuncunun topa yaklaşmasını önlemeye yardımcı olur. Basketbol topunu koruduktan sonra, oyuncu sayı yapmaya çalışacaktır. Sonra sıradaki kişi gelir.

5)Atlıkarınca

Bu ribaund alıştırmasında, farklı renk tişörtlü beşer kişiden iki takım var. Faul hattındaki dairededirler. Antrenör dairenin ortasındadır ve oyuncular dairenin etrafında yürümeye başlar. Sonra koç topu potaya fırlatır. Oyuncular ribaund için mücadele ederler. Topu kazanan takım tek pota bir oyun oynar ve daha sonra tekrar çemberden, topu antrenöre vererek başlarlar. Oyuncuların çemberin etrafında dolaşırken, antrenörü her zaman görebilmeleri önemlidir.

Bunlar, her yaştan takımın kullanabileceği birçok basketbol ribaund oyunundan sadece beşidir. Antrenörler oyuncularına pozisyon almanın, zamanlamanın, sezginin ve dikkatin ribaunt almanın en önemli kısımları olduğunu vurgulamak zorundadır. Daha fazla ribaunt alan takımın oyunu kazanacağının garantisi yoktur ancak bu, o takımın maçın içinde kalmasına yardımcı olacak ve o takımı maçı kazanabilecak bir konuma getirebilecektir.

Bu yazı ilginizi çekti ise uzun oyunculara yönelik şu yazımızı da incelemek isteyebilirsiniz.

One thought on “Basketbol Ribaund Drilleri

  • 9 Mayıs 2020 at 00:37
    Permalink

    Atlıkarınca ve top patlatma :))

    Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir