Basketbol Oyunları

Basketbolu oyunları dediğimizde basketbolu bir oyun haline getirmeliyiz. Genç ve küçük yaştaki basketbolcular basketbolu sadece bir nedenden dolayı oynuyorlar. Eğlenceli olduğu için. Antrenör olarak, basketbolun temellerini öğretirken çocuğun eğlenmesini sağlamanız gerekir. Bir çocuğa tam olarak nasıl eğlenmeyi öğretebilirsiniz? Pratik yapmayı eğlenceli tutmalı ve çocuklar arasında çok fazla etkileşime izin vermelisiniz. Bir basketbol koçu olarak başarılı olmak istiyorsanız, motivasyon, öğretim ve heyecan dengesi olmalıdır.

İşte onlara basketbol oyununu öğretmek ve eğlenceli tutmak için birkaç oyun:

Top Sürmek Yok!

6 ila 10 oyuncu – Bu oyun çocukları ekip çalışmasına zorlar. Topun yere çarpmasına izin vermeden çocuklara pasla ilerlemenin top sürmekten daha iyi olduğunu öğretir. Buna ek olarak, onlara top olmadan açılmalarını ve sahaya yerleşmeyi de öğretir.

* 2 takımı eşit olarak böl

* Oyuncular top süremez, ancak iki adım atabilir.

* Tüm normal kurallar (steps, faul vb.) Bu oyunda uygulanır.

* Bir oyuncu top sürerse top diğer takıma geçer.

* İlk 10 pas yapan takım oyunu kazanır.

Nakavt

3 veya daha fazla oyuncu – Bu oyun gençlik basketbol arasında bir gelenektir. Oyun, serbest atış için yardımcı olur ve oyuncunun baskı altında çalışmasına yardımcı olur.

* Oyuncuları serbest atış çizgisinde tek bir sıraya sokun.

* İlk iki kişinin elinde top var.

* Birinci oyuncu atış yapar. Eğer sayı yaparsa, reboundu alır ve topu bir sonraki oyuncuya (bu durumda 3. oyuncu) geçirir. Eğer kaçırırsa, ribaundu alır ve sayı yapana kadar atar.

* İkinci kişi ilk oyuncu yaptıktan hemen sonra atış yapabilir. İlk oyuncu kaçırırsa ve ikinci oyuncu birinci oyuncudan önce sayı yaparsa, ilk oyuncu dışarı çıkar. İkinci oyuncu kaçırırsa, ribaund alıp sayı yapana kadar devam eder.

* Üçüncü çocuk ilk oyuncudan pas aldıktan hemen sonra şut atabilir. Yine, ikinci oyuncudan önce sayı yaparsa onu nakavt edebilir.

* Tek bir oyuncu kalıncaya kadar tekrar etmeye devam edin, bu kişi oyunun galibidir.

Ortadaki Maymun

Oyuncuların bir daire oluşturmasını sağlayın, bir oyuncu ortada (“maymun”). Orta oyuncunun bir topu olmalı ve daire içinde olmalıdır.

Ortadaki oyuncu, daire içindeki bir oyuncunun karşısına geçerek başlar, ona pas verir ve alır. Daha sonra yandaki diğer oyuncu ile paslaşmak için bir ayağını (pivot ayağı) döndürür. Maymun belirlenen ayağını kullanarak dönmeye ve paslaşmaya devam etmelidir. Tüm daireyi tamamladıktan sonra, koç diğer tur için başka bir oyuncunun ortaya çıkmasını sağlar.

Dört Köşe

Bu çocuk basketbol oyunu için takımı dörtlü gruplara ayırın ve yarı sahanın dört köşesinde sıralayın. 1. sıradaki ilk kişinin topu olacak ve 3. sıradaki ilk kişinin topu olacak.

Oyunu başlatmak için, 1. sıradaki oyuncudan topu 2. sıradaki ilk kişiye atmak için belirlenmiş bir pas kullanmasını sağlayın. 3. sıradaki top taşıyıcının 4. sıradaki ilk oyuncuya pas geçirmesini sağlayın. 1. sıradaki pası verdikten sonra 2.ye geçecek, 2. sıradaki 3. sıraya geçecek, 3. sıradaki de 4. ye geçecektir ve bu şekilde devam edecektir. Oyuncular geçtikleri sıranın sonuna gitmelidir.

Çocuklara basketbol kurallarını öğretmek için bu basketbol oyunlarını kullanmak, eğlenmelerini ve basketbol oyunundan keyif almalarını sağlayacaktır.

Basketbol Oyunları” hakkında 2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.