Lebron James’in Kariyeri

LeBron Raymone James, NBA’nin farklı takımlarında forma giyen Amerikalı profesyonel basketbolcudur. 2,06 m boya ve 113 kg ağırlığa sahip olan James, kısa forvet ve uzun forvet pozisyonlarında görev yapmaktadır. Lakabı King James’tir. Kariyeri boyunca 3 kez NBA şampiyonluğu, 4 kez NBA En Değerli Oyuncu Ödülü, 3 kez NBA Finalleri MVP Ödülü, 2 kez Olimpiyat altın madalyası, 1 kez NBA Sayı Kralı ve NBA Yılın Çaylağı Ödülü kazandı. Diğer başarıları arasında 10 kez NBA All-Star ile Yılın Beşi ve 6 kez ise Yılın Savunma Beşi bulunmaktadır. Ayrıca Cleveland Cavaliers’in tüm zamanlar skor lideridir.

LeBron James, ilk olarak Akron, Ohio’da bulunan St. Vincent-St. Mary Lisesi’nde basketbol oynamaya başladı. Lisede oynadığı yıllarda medya tarafından geleceğin en büyük yıldızlarından birisi olarak gösterildi. Liseden mezun olduktan sonra 2003 NBA Seçmelerinde birinci sıradan Cleveland Cavaliers tarafından seçildi. Cavaliers’a katıldıktan sonra takımıyla birlikte 2007 NBA Finalleri’ne yükseldiler fakat şampiyonluğu San Antonio Spurs’e kaptırdılar.

James, 2010 yazında Cavaliers’ten ayrıldı ve free agent döneminden sonra Miami Heat ile anlaştı. Heat’teki ilk sezonunda takımıyla final oynadı, fakat şampiyonluğu Dirk Nowitzki önderliğindeki Dallas Mavericks takımı kazandı. James, kariyerinin ilk şampiyonluğunu 2012 NBA Finalleri’nde Miami ile Oklahoma City Thunder’ı geçerek yaşadı. 2012-13 normal sezonunda takımıyla birlikte üst üste yirmi yedi maç kazanarak NBA tarihinin en uzun ikinci kazanma serisini yakaladı. Ayrıca bu sezonda da takımıyla şampiyonluğa ulaşarak kariyerinin ikinci yüzüğünü parmağına taktı.

Miami ile geçirdiği son sezonundan sonra James, 2014 yazında tekrar eski takımı Cavaliers’e döndü. Onun liderliğinde Cavaliers finale kadar yükselse de Golden State Warriors’a yenildi. 2015-2016 sezonunda Finalde Cleveland Cavailers ile Golden State Warriors’u 4-3 yenerek kariyerindeki 3. Şampiyonluğuna ulaştı. Ayrıca bu seride 3-1 den gelip şampiyon olan Cleveland Cavailers tarihe geçmiştir. LeBron James, final serisinde her iki takımın sayı, ribaund, asist, top çalma ve blok lideri olmuştur ve bunu tarihte başka hiçbir oyuncu hiçbir Playoff serisinde yapamamıştır.

LeBron James Hakkında İlginç Gerçekler

  • James, kariyerinin son döneminde hep kıyaslandığı Michael Jordan’la arasına net bir çizgi çekti ve siyasi konularda çok daha aktif hale geldi. Ülkede başlayan polis şiddeti ve ırkçılık karşıtı gösterilere destek verdi, Donald Trump’ın başkanlığına karşı ciddi bir muhalefet yürüttü.
  • Başarılı ekonomik yatırımlarıyla tanınan James, İngiltere Premier Lig ekibi Liverpool’un hissedarları arasında.
  • Cleveland’da Michael Jordan’dan ilhamla 23 numarayı giyen LeBron James’in Miami’de 6 numaralı formayı giymesinin nedeni ilk oğlunun ayın 6’sında, ikinci oğlunun ise 6. ay olan Haziran’da doğmasıydı.
  • LeBron James, saha içerisinde çoğunlukla sağ elini kullanıyor ve sağ eliyle şut atıyor. Ancak günlük hayatında bir solak.
  • LeBron James, gençlik yıllarında basketbolda Chicago Bulls, beyzbolda New York Yankees ve Amerikan futbolunda Dallas Cowboys taraftarıydı.
  • Kariyerinde hiç ciddi sakatlık yaşamayan James, kendine çok iyi bakan bir oyuncu olarak biliniyor. James’in temasa dayanan, fiziksel oyununa karşın sakatlanmamayı başarması onun öne çıkan özelliklerinden biri. James, lokavt yılı 2011/12 sayılmazsa yalnızca 2014/15 normal sezonunda 70 maçın altında(69) oynadı.  (Evrensel.net)