Michael Phelps

Rekortmen yüzücü Michael Phelps 31 yaşında 2106 yılında Rio’da emekliye ayrıldığında, olimpiyatlarda toplam 23 altın, üç gümüş ve iki bronz madalya kazanmıştı. Rekorları yerle bir eden sporcunun bu başarısının daha uzun yıllar boyunca geçilmesi bir yana, tekrar edilmesi bile zor görünüyor.

ABD, Maryland, Baltimore’da doğdan Phelps, üç çocuğun en küçüğüdür. Annesi Deborah Sue “Debbie” Phelps, ortaokul müdürüdür. Babası Michael Fred Phelps, lise ve kolejde futbol oynayan emekli bir Maryland eyalet polisidir. Phelps, altıncı sınıftayken kedisine dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tanısı kondu. Enerjisini kontrol edebilmek adına yedi yaşında yüzmeye başlamıştı. Yıllar geçtikçe, yarıştığı her yaş kategorisinde rekor kırarak şampiyon bir yüzücüye dönüştü. 2016’da emekli olduğunda “Suda yaşamamın tek nedeni; annemin yüzmeyi öğrenmemi istemesiydi. Kızkardeşlerim ve ben de bu spora aşık olduk ve yüzmeye karar verdik” dedi. 10 yaşına gelindiğinde, yaş grubunda 100 metre kelebekte ulusal bir rekora imza attı ve North Baltimore Aquatic Club’da antrenörü Bob Bowman ile çalışmaya başladı.

Phelps, 15 yaşındayken, 2000’deki Sidney Olimpiyatlarında 200m kelebek finalini beşinci sırada tamamlamayı başardı. Başarısının ardındaki, hep daha fazlasını isteyen duruşunu anlatır şekilde, bununla ilgili şöyle dedi: “Harikaydı, beşinci olmam güzel ve büyük başarıydı. Ama ben daha fazlasını istedim. Madalyadan sadece yarım saniye daha yavaştım. Tam anlamıyla, eğer biraz daha hızlı yüzseydim belki madalya için bir şansım olurdu.”

Sporcuların böylesine bir başarı için kendilerini yaptıkları şeye adamaları gerektiğini açıklar nitelikte şunu da ekledi;

Her tatilde, her Noel’de, her doğum gününde yüzmem için nedenlerim vardı. Yapabileceğim kadar hazır olmaya çalışıyordum. Gerçekten neler yapabileceğimi ve potansiyelimi görmeye çalıştım. Ben gerçekten ne gerekiyorsa yaptım.”

Phelps, Atina 2004’teki olimpiyatlara kadar beş kez dünya şampiyonu oldu. Yunan başkentinde sekiz dalda yarışan yüzücü, 100m ve 200m bireysel kelebek, 200m ve 400m bireysel karışıkta, ABD yüzme takımındaki arkadaşları ile birlikte ise 4x100m karışık ve 4x200m serbest stilde altın aldı.  Ayrıca 200m bireysel serbest ve yine ABD takımı ile birlikte 4x100m serbestte bronz madalya kazandı.

“Herkes beni Mark Spitz ile karşılaştırıyordu. Ama benim için olay; hiçbir zaman Mark Spitz’i geçmek değildi. Asla böyle olmadı. İlk Michael Phelps olmak istiyordum, ikinci Mark Spitz değil! Ve gerçekten çocukluğumda hayal ettiğim de buydu. Hiç kimsenin daha önce yapmadığı bir şeyi yapmayı hayal ettim.”

Montreal ve Melbourne’da düzenlenen 2005 ve 2007 FINA Dünya Su Sporları Şampiyonalarında 12 madalya daha kazandı. Bu şampiyonalar, Pekin 2008’de gerçekleşecek büyük bir şeylerin habercisiydi ve öyle de oldu. Yarıştığı sekiz dalda da altın aldı. Oyunlar tarihinde herhangi bir sporda görülmemiş bir başarıydı.

Takip eden yıllarda, Bob Bowman’ın da tılsımı ile dünya şampiyonaları tarihinde görülmüş en şaşalı yüzücü oldu. 2009’da Roma’da beş, iki yıl sonra Şanghay’da dört daha kazanarak toplamda 26’sı altın 33  Dünya Şampiyonası madalyası elde etmişti.

Londra 2012’de, dördüncü kez katıldığı olimpiyatlarda Phelps, üç olimpiyat ard arda 100m kelebek ve 200m bireysel karışık stillerinde altın kazanan ilk erkek yüzücü oldu. Ayrıca 4x200m serbest ve 4x100m karışık stillerdeki altın madalyalarının yanı sıra 200m kelebekte ve 4x100m serbest stillerinde gümüş madalya kazandı. Ve toplamda 18. Olimpiyat altınına ulaştığı bu turnuvadan sonra emekli olduğunu açıkladı.

Phelps, emekliliğini ilan etmesine rağmen çok sevdiği havuzun cazibesine karşı koyamadı ve Nisan 2014’te antrenmanlarına geri döndü. Rio 2016 Yaz Olimpiyat Oyunlarında bir kez daha yerini aldı. Phelps, Rio’da önce 4x100m serbest stilde ABD takımının altın kazanmasına yardımcı olarak başladı. Daha sonra ise üçüncü kez 200 m kelebek ve dördüncü kez 4x200m serbest stillerinde altın madalyaya uzandı.

Bu zaferlerden sonra Rio Oyunlarının kahramanlarından biri olarak üst üste dördüncü kez 200m karışıkta altın kazandı. 100m kelebekteki gümüşün ardından Phelps’in son yarışması, 13 Ağustos’ta ABD takımının 4x100m karışıktaki zaferiydi. Toplamda ise 23’ü altın olmak üzere 28. Olimpiyat madalyasını kazanmıştı.

Her şey çocukken, yüzme sporunu değiştirmek için kurduğum küçük bir rüya ile başladı; hiç kimsenin yapamadığı bir şey yapmaya çalışmak.”

İşte Michael Phelps’in müthiş yarışlarından bir örnek. Bitirişteki inanılmaz zamanlaması ile tarihe geçen bir performans!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.