Basketbol Koçunun Felsefesi ve Öncelikleri

Etkili bir basketbol koçu olmak için, yapmanız gereken ilk şey, kendi felsefenizi ve önceliklerinizi kurmaktır. Bu bir kaç adım size bunu kurmakta yardımcı olacaktır.

 

Koçluk felsefesiniz nedir?

Diğer bir deyişle, hayattaki öncelikleriniz nelerdir?

Bu sorunun cevabı uzayıp gidebilir ama burada oyuncularınıza kazandırmak istediğiniz basketbol yeteneklerinden (ribaund, top sürme, vs) bahsetmiyoruz. Bu konu çok daha önemlidir.

Bir basketbol koçu olarak, sorumluluğunuz çok büyük. Önünüzde sizin gözünüzün içine bakan bir grup genç oyuncu var. İster inanın ister inanmayın, onlar sizi can kulağı ile dinliyor.

Buna ek olarak, onların hayatı üzerinde büyük bir etkiye sahip olma fırsatınız var!

Bunu iyi düşünün.

Aslında çok güçlü bir konumdasınız. Öğretmenlerin çoğu sizin sahip olduğunuz güce sahip değil.

Bazı günler çocuklar okula bile gitmek istemezken antrenman ve maçları dört gözle bekliyorlar. Size gelip basketbol oynamak istiyorlar.

Oyuncuların sizden beklediği birkaç şey;86543645
 1. Eğlence
 2. Yeni yetenekler ve teknikler
 3. Kazanmak
 4. Arkadaşlık
 5. Eğlence

Eğlencenin iki kez listede olduğunu farkettiniz mi? Dürüst olmak gerekirse oyuncular takımınıza hayat dersi almak için katılmayacaklar ama yine de eğer siz onlara basketbol dışında bunu da öğretmeye niyetli iseniz, evet, farkında olmadan basketbolun yanında hayat dersi de alacaklar. Burada seçeceğiniz onlara hangi hayat derslerini vereceksiniz.

Söylediğiniz herşeyin onlarda büyük bir etkisi olacağını unutmayın. Onlara hayat ve basketbol hakkında bir çok şey öğretme fırsatınız var. Fark etmeden ağzınızdan çıkan belki de üzerine çok düşünülmemiş bir söz, bir çocuğun kafasına hayat boyu taşıyacağı bir kalıp olarak yerleşebilir. Söylediğiniz şeylerle çocukların hayatında olumsuz ya da olumlu etki yaratabilirsiniz. Antrenör olarak pozisyonunuzu hafife almayın.

Onları hangi yönden etkilemeyi istediğinize karar verin. Onlara hangi mesajı vermek istiyorsunuz?

 

Doğru Şeyi Vurgulamak

Antrenör olarak, İstediğimiz sonuçları elde etmek için en etkili yol “doğru” şeyleri vurgulamaktır. Her şey ne vurguladığınıza bağlı! Oyuncuların gerçekten bunu farkettiğinden emin olabilirsiniz. Eğer sürekli olarak ribaund alma, paslaşma ve doğru şekilde oynama hakkında konuşursanız o zaman oyuncularınız böyle davranacaktır. Örneğin: Takım toplantısında, ilk beşin iki oyuncusunun aklınızda olduğunu oyuncularınıza söylemek isteyebilirsiniz. Biri takımdaki en iyi savunma oyuncusu diğeri ise en iyi ribaundcu olacak. (Bu onların dikkatini çekecektir!)

 

 

Eğer sürekli ribaunddan bahsediyorsanız, oyuncularınız bunu kapacak ve iyi ribaundcular olacaklardır. Aralarında da bu konuda konuşmaya başladıklarını fark edeceksiniz. Birbirlerine, “Hey, box out yaptığından ve ribaund aldığından emin ol!” diyebilir ya da size “Hey koç, bugün kaç ribaund aldım?”, diye sorabilirler. Takımınıza, sürekli ribaund ve savunmayı vurgularsanız, o zaman muhtemelen savunması ve ribaund özelliği gerçekten iyi bir takım olacaktır.coach-in-huddle-edited

Bu kavram çok basit ancak son derece güçlü ve önemlidir. Çoğu antrenör yanlış şeyler vurgulayarak ya da çok fazla şey vurgulayarak hata yapar. Evet, antrenör olarak bizlere her şey önemli görünüyor ama her şeyi vurgulamak iyi değildir. Öncelik olarak birkaç önemli şeyi almak ve bu şeylere odaklanmak çok daha etkilidir. Mesela bu iş dünyasında da böyledir, başarılı iş insanları herşeye odaklanmak yerine sadece kritik önemdeki şeylere odaklanırlar. İster iş ya da ister basketbol olsun, bu etkili bir kavramdır.

 

Neye Vurgu Yapacağınıza Nasıl Karar Vereceksiniz?

İlk olarak, kendinize birkaç soru sorun:

 • Koçluk hedefleriniz nelerdir?
 • Size göre öğretmek için en önemli şey nedir?
 • Takımınızın başarılı olması için gerçekten hangi konuda iyi olması gerekiyor?
 • Başarılı bir sezonu ya da başarılı bir takımı nasıl tanımlarsınız?

Bu sorulara cevap olarak aklınıza ne gelirse yazın.

Size fikir vermesi için, işte vurgulamak isteyebileceğiniz birkaç şey…

 • Doğru şekilde oynamak.
 • Savunma
 • Takım Çalışması
 • Ribaund

Şöyle bir koç düşünün:

Hedefi; takımının doğru şekilde iletişim kurmasını sağlamak ve takım oyununu vurgulamak olsun. Bunu antrenmanlarda sözle ve davranışlarıyla dile getirir. Drillerini buna yönelik seçer, bir hücumda doğru şekilde paslaşıldığında ya da iyi bir takım savunması olduğunda olumlu geri bildirim verir. Aslında sadece bunlar olduğunda olumlu geri bildirim verir. Maçlardan sonra takım kazansa da kaybetse de aynı tepkiyi verir. Sadece takım oyununu yüceltir. Oyuncularını neden bu pası vermedin veya yanlış verdin diye eleştirmez. Takım kaybettiğinde “kaybettiğiniz için üzgünüm” ya da kazandığında “tebrikler, iyi oyundu”, demez. Her zaman takım oyunu hakkında konuşur. Böyle bir koçun takımı, düşündüğünüzün aksine maçlarda daha fazla efor gösterecekler ve maçlarının büyük kısmını kazanacaklardır. Neden biliyor musunuz? Çünkü takım halinde hareket edeceklerdir. Koç her zaman takım oyununu ve bunu gerçekleştirmek için kazanmaları gereken teknik ve yetenekleri vurgulamıştır.

t_pic1teamÖnceliklerinizi Yazın

Felsefenizi, takımınızda nasıl bir etki yaratmak istediğinizi, hangi mesajı vermek istediğinizi ve neleri vurgulamak istediğinizi bir kağıda yazın.

Önceliklerinizi belirleyin. Eğer kendi öncelilerinizi bilirseniz, takımınızla daha doğru iletişim kurarsınız ve böylelikle sıra oyuncuların önceliklerine de gelebilir.

Örneğin; çocuklara sezon boyunca öğretmek istediğiniz hayat derslerini yazabilirisiniz:
 • Doğru şekilde oyna; mücadele et, adil oyna ve en iyi performansını orataya koy
 • Her zaman doğruyu söylemek ve dürüst olmak, herşeyden basketboldan bile önemlidir
 • Davranışlarının sorumluluğunu al
 • Takım oyunu
 • Diğerlerine yardım et
 • Hayatın %10’u başına gelen şey (yaşadıkların) ,  %90’ı ise ona ne tepki verdiğindir (onunla ne yaptığındır)

Bunlar genç sporcuya yalnızca basketbolda değil, aynı zamanda hayatta da başarılı olmayı öğretecektir.

Siz de koç olarak felsefenizi, hedeflerinizi ve vurguladığınız şeyleri bizimle paylaşın. Paylaşarak gelişeceğiz ve basketbolu çok daha iyi yerlere getireceğiz.

Basketbol Koçunun Felsefesi ve Öncelikleri” hakkında 2 Yorum

 • 22 Mart 2017 at 06:51
  Permalink

  Bir antrenör olarak yazıyı beğendim. Gününğzde etik davranmayan, maçlards çocuklara iyi örnek olmayan ne yazık ki bir sürü koç var. Küçük çocukları çalıştırdıklarında habersiz egoları peşinde, kazanma hırsı ile, bir antrenörün tam tersi hareketler içindeler. Daha iyiye gideceğini ve düzeleceğini umut ediyorum.

  Cevapla
  • 30 Mayıs 2017 at 07:16
   Permalink

   Ben 1999 doğumluyum daha önce basketbol u sadece spor aktivitesi olsun diye arkadaşlarımla oynuyordum , basketbol a çok merakım var ve antrenör olmak istiyorum benim için tavsiyeleriniz varmı veya nerelerden başlamalıyım(eğitim açısından)

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.