Sporcu ve Antrenörler için En Kritik Nokta: Hedef Belirlemek

Sporda Hedef Belirlemenin Önemi Nedir?

Sporda hedef belirlemek, sporcunun amacına ulaşabilmek için öncelikle elde etmesi gereken özellikleri ortaya koyması anlamına gelir. Hedeflerin belirlenmesi, sporcunun performansını geliştirmek için planlamalar yaparken antrenöre yol gösterir. Sporcudan beklenenlerin neler olduğunu açık ve anlaşılır biçimde ortaya koyacağı için de sporcunun motivasyonunu artırarak, çalışmanın kalitesini yükseltir. Sporda hedefler belirlenirken sporcunun sahip olduğu fiziksel ve psikolojik beceriler göz önünde bulundurulmalıdır.

Ulaşılması çok zor olan hedefler ya da hemen başarılabilecek kolay hedefler bir yarar sağlamaz. Spora yeni başlamış, kendi kapasitesi ve spor branşıyla ilgili yeterli bilgisi olmayan genç sporcularda hedef belirlemeyi antrenör yapmalıdır. Hedeflerin belirlendikten sonra not şeklinde yazılarak sporcunun sürekli görebileceği bir yere asılması yararlı olur. Hedefler başarıldıkça abartılı olmayan ödüller verilmesi sporcunun motivasyonunu devam ettirecek ve kendine olan güvenini artıracaktır.

Ancak, ilerlemiş sporcularda, hedefin sporcunun kendisi tarafından belirlenmesi sporcunun daha istekli ve sorumlu davranmasını sağlar. Antrenör ve sporcu arasında samimi ve güvene dayalı bir ilişki bulunmalı, sporcunun hedeflerini belirlemesine ona yardımcı olmalıdır. Sporcunun eğer varsa o andaki hastalık veya sakatlık gibi problemleri unutulmamalı, onlar da göz önüne alınmalıdır.

Takım hedeflerinin sporcu hedefleriyle ilişkili olmasına dikkat edilmelidir. Takım hedeflerinin belirlenmesi sporcuların birlikte çalışma ve başarma isteğini artırır. Belirlenen hedeflere ulaşılabilmesi için sporcunun antrenörün yanında, takım arkadaşları ve ailesi tarafından da desteklenmesi gerekir. Hedeflerin zihinsel olarak hayal edilmesi onların gerçekleştirilmesinde etkili bir yoldur.

 

Başarıya Giden Yolda Kendine Sorman Gereken En Önemli Soru: Hedefim Ne?

Neden Hedef Belirlemeliyim ve Nasıl?download

Antrenör kadar her sporcu da bireysel olarak hedeflerini önüne koymalıdır. Hedeflerin ne zaman ve ne düzeyde olduğu bilinmelidir. Kısa, orta ve uzun vadeli hedefler olmalıdır. Kısa sureli hedeflerde sonuç yerine performans düzeyi ile ilgili hedeflerin belirlenmesi daha doğru olabilir. Örneğin; hafta sonu oynanacak basketbol maçında 5 tane üç sayılık atış yapabilmek veya 10 savunma ribauntu alabilmek gibi. Performans hedeflerinin gerçekleşmesi sonucunda başarı kendiliğinden gelecektir. Hedefler sadece maclar için değil, antrenmanlar için de belirlenmelidir. Sporcu maçtan daha uzun bir süreyi antrenmanlara ayırmaktadır.

Orta ve uzun vadeli hedefi icin ise sporcu üstünde düşünerek karar vermelidir. Kendinin farkında olarak, sezon boyunca ya da o sporu yaptığı surece bir hedefi olmalı ki, zorlandığı, motivasyonunu kaybettiği, zayıf ya da yetersiz hissettiği zamanlarda o hedefi düşünüp tekrar ona konsantre olabilsin, vazgeçmeyip, tekrar deneme gücünü kendinde bulsun. Çünkü sporda başarılı olmak aslında yenilgilerde vazgeçmemek, sonuna kadar mücadele etmek demektir ve bunu ancak bir hedefiniz varsa yapabilirsiniz.

Sporcunun kendisi icin belirlediği hedef, hayalleriyle karıştırılmamalıdır. Evet, her insan sporcu olsun ya da olmasın hayal kurmalıdır ama burada bahsettigimiz bu değildir. Örnek verecek olursak; genç bir basketbolcunun bir gün NBA’de oynamak gibi bir hayali olabilir ama bu bir hedef degildir. En azından o an için değildir. O sezon kendi sehrindeki yaşıtları arasında en iyi savunmacı olmak ya da o sezonda 15 sayı ortalamasını tutturmak ya da oynadığı oyunun bir sonucu olarak bir okuldan burs kazanmak veya daha iyi bir takıma geçmek için istatistiklerini arttırmak orta vadede daha doğru hedefler olacaktır. Sporcu belirlediği hedeflere ulaştıkça, onları basamaklı olarak yükseltebilir. Zaten koyduğu bu hedeflere ulaşan bir sporcu uzun vadede hayaline de sağlam adımlarla gidiyor demektir.  

Belirlenen hedeflerin neler olduğu, ne zaman gerçekleştirilmesinin beklendiği yazılarak takip edilmeli ve kaydedilen ilerleme ile ilgili bilgiler sporcuya bildirilmelidir. Ama her şeyden önce sporcu ve antrenör hedef belirlemenin yararına ve zorunluluğuna inanmalıdır.  

One thought on “Sporcu ve Antrenörler için En Kritik Nokta: Hedef Belirlemek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.