Michael Jordan

Sadece Oyunu ile Değil Kişiliği ile de Fark Yaratan Efsanenin Efsane Sözleri

 

Hiçbir zaman bir şutu kaçırmanın sonuçlarını düşünmedim. Çünkü bunu düşündüğün zaman her zaman olumsuz sonuçları hayal edersin.”

Sınırlar da korkular gibi genellikle illüzyondan ibarettir.”

Yetenek maçı kazandırır ama zeka ve takım oyunu şampiyonluğu.”

Herkes bir gün Michael Jordan olmak istiyor , bense her gün Michael Jordan olmak zorundayım.”

Sadece oynayın, eğlenin ve oyundan zevk alın.”

images-11Hayatım boyunca hata üstüne hata, hata ve hata yaptım bu yüzden başardım.”

Başarısızlığı kabul ederim, herkes bir şeylerde başarısız olabilir. Fakat denememiş olmayı kabul edemem.”

Ben sahada 5 kişiyi nasıl geçeceğimi değil, o beş kişinin beni nasıl durduracağını düşünürüm.”

Her zaman şuna inandım: Yüreğini ortaya koyarsan sonuçları en kısa zamanda gelir!”

Michael Jordan’ı durdurabilecek tek bir adam vardı.O da Michael Jordan idi.”

Hiçbir maçı kaybetmedim; sadece kazanmam için süre yetmedi.”

Babam her zaman yapmak istediğin bir şeyi yapmak için asla geç olmadığını söylerdi ve; deneyene kadar neyi başarıp neyi başaramayacağını bilemezsin, derdi.”

Her maçı son maçımmış gibi oynuyorum.”michael-jordan-desktop-backgrounds-800x450

Ne olursa olsun her zaman agresif ol. ” (MJ basketbol’u bırakırken ki son maçlarından birinde Kobe’ye bunu söylüyor)”

Ben basketbolu Dr.J (Julius Erving), Magic Johnson, Larry Bird gibi yıldızlardan aldım, burada görmüş olduğunuz süper yıldızlara bırakıyorum” (MJ son All Star maçında).”

Kariyerim boyunca 9000’den fazla başarısız atış yaptım, 300’den fazla oyun kaybettim, 26 kez oyun kazandıracak atışı ıskaladım.. Çabaladıkça başarısız oldum, başarısız oldukça çabaladım. Başarımın sırrı işte bu dur.”

 

Hayatı ve Başarıları

ABD’nin New York kentinde, 17 Şubat 1963’de dünyaya gelen Michael Jeffrey Jordan, Brooklyn’de geçen yaşantısını basketbola olan ilgisi sayesinde değiştirmeyi başardı. 1982 yılında Ulusal Kolej Atletizm Derneği (NCAA)’in iddialı isimlerinden North Carolina Üniversitesi’ne kendisine teklif edilen basketbol bursunu kabul ederek kaydoldu.

North Carolina takımı ile tanıştığı NCAA ligindeki ilk yılında michael-jordan-wizardsGeorgetown’a karşı oynanan şampiyonluk maçının galibiyet sayısını atarak tüm dikkatleri üzerine çekti. 1983 ve 1984 yıllarında da NCAA’de yılın basketbolcusu seçilen Michael Jordan, Los Angeles Olimpiyatları’nda ABD’yi temsil eden milli takımda forma giydi.

Bu başarılarının ardından NBA takımlarından Chicago Bulls’dan çok cazip bir teklif alan Michael Jordan, Bulls forması giyebilmek için North Carolina’dan ayrıldı. Chicago Bulls forması ve NBA ile tanıştığı ilk sezonda (1984-85), maç başına 28.2 sayı ortalamasıyla, ligin sayı kralı oldu.

NBA’de gösterdiği performansla, ‘Yılın Çaylak Oyuncusu’ seçilen Jordan, kariyerindeki 9 All-Star maçının ilkinde de yine aynı sezon oynadı. 1986-1987 sezonu sona erdiğinde, Michael Jordan artık NBA Ligi’nin efsane oyuncusu Wilt Chamberlain’in ardından bir sezonda 3 bin sayı rekorunu geçen ikinci oyuncu oldu. 1987-1993 yılları arasında üst üste yedi kez sayı kralı olan Jordan, her sezon maç başına 30 sayı ortalamasının da üzerine çıkarak Chamberlain’in rekorunu kırdı.

Chicago Bulls formasını giydiği günden itibaren play-off maçları da dahil inanılmaz sayı rekorlarına imza atan Jordan, 1986 yılında Boston Celtics’e karşı kaydettiği 63 sayı ile tüm rekorları altüst etti.

1991 yılında Chicago Bulls’un ilk NBA şampiyonluğunu yaşamasında büyük rol oynayan Michael Jordan, bu başarısını 1992 ve 1993 yıllarında da tekrarlamayı başardı.

200px-jordan_by_lipofsky_165771988, 1991 ve 1992 yıllarında ligin ‘En Değerli Oyuncusu’, 1988 ve 1996’da All-Star maçlarının ‘En Değerli Oyuncusu’ seçilen Jordan, 1991, 1992 ve 1993 yıllarında da NBA play-off serisinin ‘En Değerli Oyuncusu’ ünvanını kazandı.

Ayrıca ilk kez NBA oyuncularının yer aldığı ve Dream Team (Rüya Takım) adı verilen ABD Olimpik Milli Basketbol Takımı’nda da görev yapan Michael Jordan, İspanya’daki Barselona Olimpiyatları’nda takımının altın madalya kazanmasında en büyük rolü oynadı.

Michael Jordan” hakkında 2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir