Basketbol Şampiyonlar Ligi: En Çok Temsil Edilen 10 Ülke

By M. Bahadır Akgün / info@eurohoops.net

Basketbol Şampiyonlar Ligi, beş sezonluk genç tarihinde kıtanın dört bir köşesinden birçok farklı katılımcıya sahne fırsatı tanıdı ve farklı ülkelerin temsilcileri, Basketbol Şampiyonlar Ligi’nde kendilerini gösterdi.

Güney Kıbrıs’tan Büyük Britanya’ya, İsviçre’den İspanya’ya, Karadağ’dan Finlandiya’ya birçok farklı ülkenin takımları her sezon gerek eleme gerek grup aşamalarında, gerekse daha da ileri etaplarda kendilerini gösterip bu genç organizasyonun tarihinin ilk şampiyonları arasına girme mücadeleleri verdiler.

Bu anlamda çok büyük bir çeşitlilik ve basketbolun geleceği için önemli bir çok kültürlülüğün doğduğu ortamda coronavirüs salgınına rağmen bu sezon da organizasyonda tam 18 farklı ülkenin temsilcileri kendisini gösteriyor.

Bu sayı, 2016-17 sezonunda 32, 2017-18 sezonunda 32, 2018-19 sezonunda 29, 2019-20 sezonunda ise 29 olarak tescillendi. Bu süreçte Gürcistan, Büyük Britanya, Avusturya, Slovakya, Güney Kıbrıs Rum Kesimi ve Bosna Hersek gibi ülkelerin katılımcıları kendilerini birer kez gösterebildiler.

Fakat bugün konumuz bu organizasyonda boy gösteren farklı ülkelerin temsilcilerinden ziyade beş yıllık süreçte lige en çok takım gönderen ülkeler… Lafı fazla uzatmadan sizleri bu anlamda en çok katılım sağlayan 10 ülke ile buluşturalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir