Kartal Özmızrak: “Bahçeşehir Projesinin Parçası Olmak Beni Heyecanlandırdı”


yazan Can Bedel / info@eurohoops.net

Bahçeşehir Koleji’nin yeni sezon öncesi Obradoiro’dan kadrosuna kattığı Kartal Özmızrak, kulübün yeni sezon öncesinde düzenlediği lansmanda Eurohoops’un sorularını yanıtladı.

Darüşşafaka‘da gösterdiğin performansın ardından geçen sene İspanya’nın yolunu tutmuştun. İspanya kariyerinle başlamak istiyorum. Obradoiro senin için nasıl geçti, kariyerinde ne gibi etkileri oldu?

İspanya benim çocukluğumdan beri oynamak istediğim, hayal ettiğim, hedefim olan bir yerdi ve böyle de bir teklif gelince bunu değerlendirmek istedim. Gerçekten zor bir karar olmuştu çünkü Darüşşafaka‘da hem çok mutluyum hem de çok rahattım ve iyi de oynuyordum. Oradan ayrılıp İspanya’ya gitmek benim için zor olmuştu ama çocukluğumdan beri hedeflediğim bir yer olduğu için teklifi geri de çeviremedim. Talihsiz bir sakatlık yaşadım, yanlış teşhis gördüm ve ondan sonra Türkiye’ye gelerek burada tedavi oldum. Döndükten sonra da iyi bir şekilde sezonu tamamladık. Orada gerçekten iyi tecrübeler edindim, hocanın da bana güveni çok fazlaydı. Zaten basketbol bilgisi de çok üst düzeyde olan bir koçtu. Kulüp olarak da gerçekten iyi bir kulüptü ve basketboluma güzel şeyler kattığını düşünüyorum. İspanya’da oynanan basketbol da biraz hızlı ve özellikle bizim takımımızın oynadığı basketbol biraz daha top çevirmeye dayılı bir basketboldu. Benim için güzel bir tecrübe olduğunu düşünüyorum.

Yaşadığın talihsiz bir sakatlık oldu. Genelde böyle sakatlıkların fiziksel olduğu kadar mental zorluğu da oluyor. İşin bu kısmıyla nasıl baş ettin? Kendini nasıl hissediyorsun?

Geçen sene Ocak ayında sakatlığım bitmişti. Tabi psikolojik olarak zor çünkü bir sporcu için en zor şey basketbol oynayamamak. Benim için de öyleydi, sevdiğim işi yapamayınca hem fiziksel olarak yıpranıyorsun hem de psikolojik olarak yıpranıyorsun ama beni her zaman motive eden şey sevdiğim işi tekrar yapabilecek olmaktı. Bu yüzden kendimi hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak en hazır şekilde tutmaya çalıştım ve sakatlıktan döndükten sonra da iyi bir performans ortaya koyduğumu düşünüyorum.

U18 ve U20 düzeylerinde altın madalya kazanmış milli takımın oyuncularındansın. BSL’de henüz 16-17 yaşındayken oynamaya başlamıştın. Dolayısıyla şunu sormak istiyorum. O zamanlardan bugüne bakınca hedeflediğin noktada mısın, istediğin gelişimi gösterebildin mi?

Biraz önce söylediğim gibi çocukluğumdan beri hayalim İspanya’da oynamaktı ve bunu gerçekleştirdim. Şu anda da Türkiye’nin önemli organizasyonlarından birinin bir parçasıyım ve dönüp arkama baktığımda gerçekten mutlu hissediyorum çünkü yapabileceğim çoğu şeyi yaptım. Açıkçası elimden gelenin en iyisini yaptığım için de rahatım. Tabii ki bundan sonrası için de kariyerimi daha ileriye taşımak için çalışmaya devam edeceğim.

İspanya ACB ile Basketbol Süper Ligi arasındaki basketbola yaklaşım arasında ne farklar var?

Türkiye Ligi’nde belirli deplasmanlar var mesela oralarda kazanmak çok zor ama İspanya Ligi’nde her yerde, herkes maç kaybedebiliyor. İspanya’da takımlarda oyunculardan risk aldığını çok fazla göremiyorsunuz ama Türkiye’de biraz daha riske dayalı da oynanıyor, maçı kazanmak için oyun yavaşlatılabiliyor da. Türkiye Ligi’nin artılarından biri de bence gerçekten kaliteli yabancıların gelmesi.

Türkiye’ye dönüş sürecinde Bahçeşehir Koleji dışında başka bir takımdan teklif almış mıydın? İspanya’da kalmama sebeplerin nelerdi?

Benim İspanya’da bir yıl daha kontratım vardı ama babamın bazı sağlık sorunları olunca Türkiye’den gelen teklifleri değerlendirmeye başladık. Birkaç teklif daha vardı ama bu kadar ciddi olmadı. İlk Bahçeşehir Koleji ile konuşmuştuk ve son olarak da Bahçeşehir Koleji ile noktayı koyduk. Bana organizasyon olarak, vizyon olarak en yatkın gelen Bahçeşehir Koleji’ydi ve bu yüzden de burada olduğum için çok mutlu ve memnunum.

Bahçeşehir Koleji son yıllarda basketbola çok büyük yatırımlar yapıyor ve çok önemli oyuncuları kadrosuna katıyor. Bu proje sana neler hissettiriyor?

Benim için en önemli olan şey böyle bir projenin içinde olmaktı. İlk konuştuğumuz günden beri bu projenin, bu vizyonun bir parçası olmak beni heyecanlandırdı ve açıkçası geri dönmemdeki en büyük sebeplerden biri de buydu.

Bahçeşehir Koleji bu sezon önemli transferler yaptı. Sen takımın durumunu nasıl görüyorsun, ligde ve Avrupa’da hedefler nedir?

İlk 2 haftada 20’ye yakın antrenman yaptık ve gerçekten antrenmanlar kıran kırana geçiyor. Herkes de inanılmaz şekilde kendi performansını ortaya koymaya çalışıyor. Bu da gerçekten sezonun bu döneminde görülmesi zor bir durum. İnşallah bu antrenman temposunu sezon içine yansıtırız ve maçlarda da istediğimiz başarıları elde ederiz.

Basketbol gündemindeki en son gelişmeleri kaçırmamak için tıklayın!

En Son Basketbol Haberlerini BURADA okuyun

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir