NBA, Sezon Ocak’ta Başlarsa 1 milyar Dolarlık Kayıptan Korkuyor

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hemen hemen her büyük spor ligine benzer şekilde, NBA mali olarak acımasız bir yıl geçirdi. Tahminlere göre ligin zararının 1.5 milyar dolar olduğu bildirildi. Bunların hiçbiri şaşırtıcı değil, çünkü koronavirüs salgınının ligi aylarca nasıl kapattığını ve Mart ortasından sonra tek bir taraftarın bile arenaya girmesini nasıl engellediğini gerçek zamanlı olarak gördük

NBA ve oyuncular sendikası son birkaç haftadır medya aracılığıyla pazarlık yapmakla meşguldü. Takım sahipleri gelecek sezona 22 Aralık’ta başlamak istediklerini söyleyen bir plan sundu, çünkü bu fazladan 500 milyon dolar gelir demekti. Oyuncular bu konudaki matematiğe şüpheyle yaklaştı. Oyunculardan kısa süre sonra sendika yönetici direktörü Michele Roberts, çoğu oyuncunun gelecek sezona daha sonra, Ocak ayının Martin Luther King Jr. gününde başlamak istediğini söyledi. Sahipler, ligin Ocak ayında başlaması halinde 50 maçlık sezon olacağı ve maaşların düşeceği söylentileriyle karşılık verdiler. Her iki taraf da müzakerelere devam etmek için CBA’dan vazgeçebilecekleri günü geri çekmeye karar verdi.

ESPN’den Adrian Wojnarowski: takımların patronları Ocak ayının başlamasıyla 1 milyar dolarlık zarardan korkuyor. 2020-21 sezonunun başlangıcı Ocak ayına kadar ertelenirse, NBA önümüzdeki sezon 500 milyon ila 1 milyar dolar arasında bir gelir kaybından korkuyor. Taraftarların salonlara geri dönmelerine izin verilmezse, ligin de 4 milyar dolarlık kayıpla karşı karşıya olduğu bildiriliyor

Pandeminin bu sezon salonlarda taraftarlara izin vereceğine dair teminatlar ve yokluklarının lige 4 milyar dolardan fazla gelir kaybına neden olabileceği tahminleri olmadan NBA, 2020-21 sezonunun başlangıcını Ocak ayına kadar ertelemekten korkuyor. Kaynaklar, önümüzdeki sezon ve sonrasında 500 milyon ila 1 milyar dolar arasında gelir kaybı olduğunu söyledi.Toplu pazarlık anlaşmasının lig ve oyuncular arasındaki 50-50 gelir dağılımı nedeniyle, ligin oyuncuları için sonuçları maaşlarda ani bir düşüş olacaktır.

NBA Sezonu Ne Zaman Başlayacak?

Bu “ve gelecek” yıllar dediklerine dikkat edin. Bu, sahiplerin yaptığı durumun bir parçası, ligin televizyon ortaklarının Noel Günü’nde oyun istemesi ve Ocak ayında başlayacak sezonun yaz aylarında Olimpiyatlara karşı devam etmesi ve sonraki 2021-22 sezonunun geri dönmeyeceği anlamına geliyor. Ligin istediği Ekim-Haziran arası program.

Wojnarowski’ye göre, NBPA bu plana karşı çıkıyor ve Ocak ortasında bir başlangıç ​​önerisinde bulundu. NBPA yönetici direktörü Michele Roberts, Finaller ve eğitim kampı arasındaki aşırı dönüş nedeniyle Aralık planından şüphe duyduğunu bildirdi. NBA’in planı Los Angeles Lakers ve Miami Heat oyuncularına son maçları ile kampın başlangıcı arasında sadece 51 gün dinlenme hakkı tanıyacaktı.

Her şey müzakerelerdeki kaldıraçla ilgili. Çok sayıda hareketli parça varken, oyuncular daha yüksek bir lüks vergi sınırı ve çeklerinden alınan paranın emanete gitme yüzdesini düşürmek istiyor. (Emanet, NBA gelirinin tahminlere uymaması durumunda oyunculardan parayı geri çekiyor ve gelecek sezonun rastlantısallığı ile bu yüzdeyle ilgili söylentiler% 15 ila% 40 arasında değişiyordu.) Sahipler gelirlerini ve gelirlerini artırmaya çalışıyorlar, bu, bazı ekipler için kısa bir geri dönüş anlamına gelse bile, yoğunlaştırılmış bir programda çok fazla yük yönetimine yol açar.18 Kasım’da yapılacak NBA Seçmeleri ile tarafların bir an önce anlaşması gerekiyor.

Lig ofisinin geçtiğimiz hafta Yönetim Kurulu’na Aralık ayında başlayıp (1 Aralık civarında başlayan eğitim kampları ile) Temmuz sonunda Yaz Olimpiyatları’ndan önce biten 72 maçlık bir sezon planlamayı planladığı bildirildi. Son play-off tohumları için bir play-in turnuvasının da masada olduğu bildiriliyor.

Öte yandan NBA, sezonun Olimpiyatları geçip tekrar yaza uzanmasının, bu yıl gördüğümüz gibi lig reytingleri için bir başka acımasız yıla neden olacağından korkuyor. NBA, dört aylık hareketsizlikten sonra normal programına geri dönmeye çalışıyor, ancak oraya ulaşmak daha kısa ara sezonlar ve / veya sezon boyunca daha az maç demek olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir