Zeljko Obradovic, NBA’den Gelen Teklife Verdiği Yanıtı Açıkladı!


By M. Bahadır Akgün / info@eurohoops.net

Efsanevi basketbol antrenörü Zeljko Obradovic, Fenerbahçe Beko’yla bağını koparmasının ardından geçtiğimiz sezon takım çalıştırmadı.

Sırbistan basınından Mozzart Sport‘a bir röportaj veren Obradovic, NBA’in Avrupalı koçlara fırsat verme ihtimali ile ilgili bir soruyu şöyle yanıtladı:

“NBA, kapılarını oyunculara zaten açtı. Nikola Jokic, Luka Doncic ve Giannis Antetokounmpo gibi Avrupalı oyuncular, ligi domine ediyor. ABD’li olmayan daha birçok iyi oyuncu var. Antrenmanları izleyip konuşmak için NBA’den buraya gelen birçok dostum ve koç var. Avrupalı bir oyuncunun çoğunlukla lige hazır geldiğini biliyorlar. Elbette yine o oyuncuyu NBA’de makineye dönüştürmek için kendi tedrisatlarından geçiriyorlar.

Luka Doncic’in NBA’de sayı atmanın Avrupa’dan daha kolay olduğunu söylemesi tesadüf değil. Ben de öyle düşünüyorum. Avrupa’da hiçbir koç, bu kadar bire bir oynayıp 40-45 sayı atmasına izin vermez. Philadelphia – Atlanta maçını izledim. Embiid, topu her alışında post-up’a geçiyor. Ama Atlanta veya Chicago’nun koçları da 2-3 alan savunması yapıp bazı Avrupai oyunları sergilemeye başladılar. Bugün her şey elimizin altında olunca Avrupa’dan birçok şey aldılar.

Mümkünken de kullanırsınız sonuçta. Eskiden ‘Chicago’daki akrabalarım NBA kayıtlarını gönderdi’ diyorlardı da farklı bir spor gibi geliyordu.”

Kendisinin NBA’den teklif alıp almadığı ile ilgili ise Obradovic şöyle konuştu:

“Teklif almadım. Bir keresinde mülakata gitmem için teklif geldi, sadece basın mensuplarıyla mülakat yaptığıma dair şaka yaptım. Benim arkamda bir ismim, bir soy ismim, yaptıklarım var. O mülakatta ne anlatabilirim bilmiyorum. O yıl Detroit’te bir arkadaşımla vakit geçirdiğim dönemde fırsatım vardı. Itoudis ile birlikteydim. Orada birlikte 40 gün geçirdik. Antrenmanda konuştuk. Pistons genel menajeri, benim NBA’e gitmem için neyin önemli olacağını sordu. Benim için genel menajerin bana inanmasının önemli olduğunu söyledim. Onun için önemli olmak ve bana beklentilerinin ne olduğunu söylemesi… Sonra bir de o NBA yıldızlarını anlamayacağım meseleleri falan konuşuldu. Yani… Komik.

Buradaki asıl mesele, NBA’in Avrupalı koçları isteyip istememesi. Messina, NBA’de yardımcı antrenör olarak yedi yıl geçirdi; birçok mülakata girdi çıktı ama sonra hiçbirinden teklif almadı. Bugün Utah’ta koçluk yapan Quinn Snyder, CSKA Moskova’da Messina’nın yardımcısıydı ama onu seçtiler. Meslektaşlarımdan birinin NBA’de şans bulup bunun mümkün olduğunu göstermesini çok isterim. Blatt ve D’Antoni neticede Amerikalı antrenörler. Igor Kokoskov da fırsat buldu ama maalesef zaman vermediler. Umarım yeniden şans bulur. Muazzam olur.”

Zeljko Obradovic, Anadolu Efes formasıyla Turkish Airlines EuroLeague şampiyonluğu yaşayan, Final Four ve normal sezon MVP’si seçilen Vasilije Micic ile ilgili ise şunları söyledi:

“Micic, yıllardır üst seviyede oynuyor. Şutunu geliştirdikten sonra oyunu da başka bir seviyeye çıktı. Bu alanda gelişti, özgüveni arttı ve Efes‘te sıradışı bir sezon geçirdi. MVP olmayı hak etti. Onu tebrik ediyorum. Takımı da EuroLeague şampiyonu olmayı hak etti.”

Sırbistan Milli Takımı’nın Tokyo Olimpiyatları için açıklanan aday kadrosuna da değinen başarılı çalıştırıcı şöyle konuştu:

“Aday kadroya çağrılan oyuncular efsanevi isimler ve Igor (Kokoskov), herkes sağlıklı olursa 12 kişiyi seçmek konusunda çok zorlanacak. Harika bir kalite var. Asıl mesele, bazı oyuncuların kulüplerindeki bağları nedeniyle ne zaman takıma katılabilecekleri konusu. Umarım Belgrad’da başarılı olurlar. Ayrıca elemeleri buraya getirenlere de minnetimi iletiyorum.”

Nikola Jokic’in MVP ödülünü kazanamsı ile ilgili konuşan Obradovic, şunları söyledi:

“Muhteşem bir pasör. Bence tarihin en iyi uzun pasörü. Eskiden Yugoslavya’da böyle oynayan oyuncular vardı. Kresimir Cosic vardı mesela, takım arkadaşlarını oynatma kabiliyetine sahip bir uzundu. Ondan sonra Vlade Divac da aynı yeteneklere sahipti. Oyunun bu bölümünde dominanttı. Dejan Tomasevic de nasıl pas vereceğini bilirdi. Jokic hepsini yapabiliyor ama modern basketbolda çok önemli bir şey daha var: Üçlük atabiliyor.”

Yine NBA’de boy gösteren Aleksei Pokusevski ile ilgili de konuşan Obradovic, “Pokusevski aslında Sırbistan’da da Olympiakos’ta da oynamadı ama ona inandıkları bir yerin ortasında buldu kendisini. İnanılmaz yetenekli olduğunu gösterdi ve doğru gelişim sağlarsa inanılmaz başarılar yaşayabilir. NBA’e gitmek ve orada oynamak, Avrupa’dan tamamen farklı. Burada asıl mesele sonuç almak. Burada, genç oyuncuya sık sık şans ve süre veremezsiniz. Jokic’in bu olmadan MVP olabilmesi güzel” dedi.

Basketbol gündemindeki en son gelişmeleri kaçırmamak için tıklayın!

En Son Basketbol Haberlerini BURADA okuyun

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.