2-1-2 ve 2-3 Zone (Alan) Savunması Nasıl Öğretilir?

2-1-1 ve 2-3 zone savunmalar; dizilişleri ve oyuncuların hareket edişleri yönünden birbirine benzer. Bu yazımızda 2-1-2 ve 2-3 zone (alan) savunması nasıl öğretilir, onu anlatacağız. Bu noktada altyapı antrenörlerine önemli bir uyarı! Oyuncularınızın uzun vadeli gelişimini engelleyebileceğinden her tür alan savunmasını oynamaktan KAÇINMANIZI öneririz. Adam adama savunmayı oyuncularınıza öğretmeden ve onu çok iyi şekilde uygulayabildiklerinden emin olmadan lütfen, onlara alan savunması ÖĞRETMEYİN!

 

Bu, 2-3 zone savunmasıdır. En üstteki iki oyuncu, içeriye penetre yapacak (dalma) durdurmak için ortayı kapatacaklardır.

 

 

 

 

 

Bu ise 2-1-2 zone (alan) savunmasıdır. Antrenör tercihine göre alttaki ya da üsteki oyuncular; daha açık, daha yukarıda ya da daha gömülü gibi farklı yerlerde konum alabilirler.

 

 

 

 

Sağa ya da Sola Pas

Hücum oyuncusunun pası ile 1. numaralı oyuncu toplu oyuncuyu savunmak için gelir. 1 numaranın yetişemediği pozisyonda 4 numaralı oyuncu atışı engellemek ya da penetreyi durdurmak için gelir. Savunma 2 numara, 1 numaranın yerine doğru kayar. 5 numara, alçak postu kapatmak için aşağı doğru kayar.

 

 

1 numara geldiği anda 4 numara tekrar aşağı geçecektir. 5 numara topu alırsa yardım edecek kişi odur.

2 numaranın iki seçeneği vardır;

– Eğer hücum pivot oyuncusu tehlikeli ve etkili ise o zaman dış kısa oyunucuyu (şimdilik) boş bırakıp pivotun üzerinde kalacaktır ve onunla bire bir savunma şeklinde oynayacaktır.

-Eğer hücum pivot oyuncusu büyük bir tehdit değil ise 2 numaranın pivot oyuncusunu ve dış kısa oyuncusunu ortalayarak durmasına izin verebilirsiniz.

 

Köşeye Pas

4 numara köşedeki oyuncuya çıkar. 1 numara, 3 sayılık çizgi içerisine potaya doğru birkaç adım atar, ancak yukarıdaki oyuncudan çok açılmamalı, topu tekrar alması durumunda onu durdurabilecek mesafeyi korumalıdır.

 

 

 

İçeriye Penetre (Dalış) ya da Pas

5 boyalı alanı korumak ve topu durdurmak için öne çıkar. 4 numara ya da 3 numara köşeden gelecek tehditlere karşı alanındaki oyuncuyu alır.

Köşedeki oyuncularınızın boyalı alandaki adamları tutması konusunda zorluk yaşıyorsanız; bu konuda bir kural koyun. blok üzerindeki oyuncuya tutturmada sorun yaşıyorsanız bir kural belirleyebilirsiniz: Top boyalı alana her girdiğinde, 3 ve 4 ne olursa olsun alanlarındaki adama yapışsın.

1 ve 2 numaralı oyuncular, onlara pas gitmesi riskine karşılık dış kısa oyuncuları savunmak için pozisyonlarında olmalı ancak uzun oyuncu topu sürmeye karar verirse topa basmaya ve uzuna yardım savunması yapmaya hazır olmalılar.

 

Kanatlardan Boyalı Alana Dalış ya da Pas

5 numara topu durdurmak için gelir. 4 numara, alçak posta doğru iner, 1 numara birkaç adım içeriye girer.

 

 

 

 

Alçak Posta Pas ya da Penetre

4 ve 5 numaralar derhal topu durdurur. 1 numara, içeri aşağı doğru iner. 3 numara, boyalı alan ortasına doğru girer ve (varsa) oradaki uzun oyuncunun önüne geçer. 2 numara, iki dış kısa oyuncunu kontrol ederek ortalar.

 

 

 

Pas Atlayarak Köşeye Pas

Hücum eğer pas atlayarak köşeye pas atarsa; savunma bu şekilde pasa doğru kayar.

 

 

 

 

Kanattan Kanada Pas Atlayarak

Kanattan kanatlara atlama geçişi atılırsa, doğru döndürme işlemi yapılır:

2 numara yetişene kadar 3 numaralı oyuncu atışı engellemek ya da penetreyi durdurmak için gelir. 3 numara, 2 numara onu geriye itene kadar bekler. 1 numara boyalı alanın ortasına girer.

 

 

Yukarıda Tuzak

En iyi iki savunmacınız topu tuzak kurmasını sağlayabilir ve toplu oyuncuyu yarı sahaya doğru sürmeye zorlayabilir. 1 ve 2 numaralı oyuncular toplu oyuncuya baskı yaparlar. 3 ve 4 numaralı oyuncular yukarı doğru çıkar ve kanattaki oyuncularla adam adama oynar. 5 numara da uzun oyuncuyu alır. Oyuncular zamanında çıkmazlarsa tuzak başarısız olur ve hücum aşağıdan sayıyı kolayca bulur. Bu tuzak rakibi şaşırtmak için yalnızca bir veya iki kez maç içinde kullanılır.

 

Kanatta Tuzak

1 ve 4 numaralı oyuncular toplu oyuncuya baskı yaparlar. 5 numara, alçak posttaki oyuncuyu alır. 3 numara, high posttaki oyuncuyu alır. 2 numara da üst ortadaki oyuncuyu alır. Burada da zamnlama çok önemlidir.

 

 

 

Köşede Tuzak

Oyuncular 1 & 4 köşedeki hücum oyuncusunu tuzağa düşürür ve baskı yapar. 2 numaralı oyuncu kanattaki oyuncuya doğru kayar. 5 numara öne topa doğru çıkar ve oradaki oyuncuyu alır. 3 numara, merkez alanı kontrol eder ve (varsa) oradaki oyuncuyu alır.

 

 

*Tüm tuzaklarda; bir kural koyarak savunmanın işini kolaylaştırın. Örn; “oyuncu topu sürüp tuttuysa” hemen o bölgedeki yakın oyuncular tuzağı devreye sokar. Ya da “köşede oyuncu arkasını dönünce” gibi.

2-3 Zone Savunması Nasıl Öğretilir

2-1-2 Alan Savunması Nasıl Öğretilir

One thought on “2-1-2 ve 2-3 Zone (Alan) Savunması Nasıl Öğretilir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir