Basketbol Takımınızın Nabzını Tutmak

 

Basketbol Takımınızın Nabzı

Bu makale West Florida Üniversitesi Yardımcı Koçu Brian Benator tarafından yazılmıştır.

 

Aylardan Şubat ve normal sezonunuz neredeyse bitti. Sezon sonrası dönem hızla yaklaşırken, takımınız muhtemelen üç kategoriden birine giriyor.

Kategori 1

Çoğu takımın içinde olmayı umduğu ilk kategori, harika bir sezon geçirdiğiniz yerdir. Galibiyetler sabittir ve yenilgiler çok azdır ve antrenmanda her gün bir patlama olur. Takım kimyası iyidir ve oyuncularınız her maçın tadını çıkarıyor. Kendinizi o ağı keserken, soyunma odasında kutlama yaparken ve şampiyonluk yüzükleri için boyutlandırırken görebilirsiniz.

Kategori 2

İkinci kategori orta yoldur. Tutarlılık muhtemelen bir sorundur. Bir kazanıp, iki kaybediyorsunuzdur. Üç maç kazanırken, iki maç kaybediyorsunuzdur. Liginizdeki herkesi yenebileceğiniz gibi oynadığınız günler olabilir. Sonra, muhtemelen başka bir oyun kazanamayacağınızı düşündüğünüz bazı geceler vardır. Takımınızın ne yapacağını tam olarak bilemediğiniz dönemler. Sürekli olarak her maçta daha iyi oynamayı umduğunuz dönemler.

Kategori 3

Son kategori, kimsenin inmek istemediği yerdir. Ligin sonlarına doğru ilerliyorsunuz veya zorlu bir sezon geçiriyorsunuz. Yeterince uzun koçluk yaparsanız, muhtemelen kariyerinizde bunu bir veya iki kez yaşarsınız. Umarız hiç yaşamazsınız ama olması muhtemeldir. Burada sadece takımınız için olumlu anlar bulmaya çalışırsınız. Arka arkaya iki antrenman. Belki daha genç oyuncularla oynamaya ve onları gelecek sezon için hazırlamaya başlıyorsunuz. Belki de ligin en iyi takımlarından birini alt ettiniz ve bu, sizi sezonu galibiyetle bitirmeye sevk etti.

Takımınızın Nabzını Bulmanın Önemi

Takımınızın hangi kategoriye girdiğine bakılmaksızın, takımınız ve oyuncularınızla birlikte sahip olmanız gereken önemli bir bileşen olduğuna inanıyorum. Takımınızın nabzını ve her bir oyuncunun nabzını bilmelisiniz.

Bununla ne demek istiyorum? Her oyuncunun zihinsel olarak ne durumda olduğunu ve her gün için nasıl hazırlandığını bilmeniz gerekir. Bu, takımınızı zorlamaktır ve hata payı her gün küçülür. Belki bazı oyuncuların vücutları pes etmeye başlıyor. Belki de değil. Basketbolun dışında zihinlerini etkileyebilecek bir şeyler olması olasıdır. Bu, özellikle yaşlı oyuncular olmak üzere bazı oyuncularınızı strese sokuyor olabilir.

Durum ne olursa olsun, onlara bireysel ve toplu olarak başarı için en iyi fırsatları vermek için elimizden gelen her şeyi yapmak onların koçu olarak bizim işimiz.

Takımınızın nabzını bilmek, sezonunuzun geri kalanının nasıl biteceği üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Bazen oyuncular, odaklanmaya devam etmek veya yılın başında belirlenen hedeflere yeniden odaklanmak için bu ekstra güce ihtiyaç duyar. Bazen bir saniyeliğine geri çekilmeniz ve ekibinize zihinsel bir mola vermeniz gerekebilir. Her iki durumda da, bir koç, motive edici veya lider olarak kim olduğunuzu değiştirmeyin. Durumun gerektirdiği her şeye adapte olmanız gerekebileceği anlayışıyla, yine de kendiniz olmanız gerekiyor.

Nabzı Nasıl Bulabilirsiniz?

Peki ekibinizin ve oyuncularının nabzını nasıl öğrenebilirsiniz? Her şeyden daha önemlisi, oyuncularınızla ilişkileriniz gerçek olmalı ve işlemsel olmamalıdır. Bu ilişkiler gerçekse, nabzını anlamak çok daha kolay hale gelir. Oyuncularınızla ilişki kurmakla ilgili bir yıl önce bir makale yazdım. Yazdığım bileşenlerden biri, oyuncularınızla günlük iletişim kurmaktı. İster 30 saniye ister 30 dakika olsun, oyuncularınızla günlük iletişim, nabzını bilmeniz için size en iyi şansı verir.

Çok önemli olan bir diğer unsur, takım kaptanlarınızla açık bir iletişim hattına sahip olmaktır. Takımdaki herkesin kulağına sahip olacaklar. Bazen oyuncular kapalı bir ofis ortamında olabileceğinden daha samimi bir şekilde takım liderlerine açılabilir. Kaptanlarınızla açık bir iletişim hattınız varsa, belirli bir oyuncuyla veya bir bütün olarak takımla günlük etkileşiminize yardımcı olacak bir şeyi size aktarabilirler.

Basketbol Takımınızın Nabzı

12 yıldır bu meslekte olduğum için şanslıyım ve her üç kategoriye de giren takımlarda yer alıyorum. Dahil olduğum takımların çoğu ilk iki kategoride yer aldı. Ancak son kategoriyi yaşadım. Takımınız hangi grup olursa olsun, ekibimizin ne durumda olduğunu bildiğimizden emin olmak bizim işimizdir – ve bazen bu kolay değildir. İster bir şampiyonayı kilitlemeye, konferans turnuvanızı yapmaya veya bir sonraki sezona hazırlanmak için güçlü bir notla bitirmeye çalışıyor olun, koçlar olarak oyuncularımızı tanımak ve onlara nasıl koçluk yapacağımız için yoğun çaba sarf etmeliyiz.

Umarım, bu yazı size ve takımınıza yardımcı olabilir.

Basketbol Takımınızın Nabzını Tutmak” hakkında 2 Yorum

 • 18 Mayıs 2021 at 14:15
  Permalink

  nabzı tutmayı bilmek önemli ve gerekli usta

  Cevapla
 • 18 Mayıs 2021 at 14:15
  Permalink

  nabzı tutmayı bilmek önemli ve gerekli usta

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.