“İyi Basketbolcu Olmak İstiyorum”, Diyen Herkes Bu Anketi Yapmalı!

Bu yazımızı bir anket sitilinde yapmak istedik ki, bu şekilde kendinizi bu şıkların ne kadarını uygulayıp uygulayamadığınız konusunda sınayabilin. Tam anlamı ile basketbolcu olmaya ne kadar yakınsınız? Merak ediyorsanız okumaya devam edin!

Değerlendirmeyi Nasıl Yapacaksınız?

Aşağıda 33 tane paragraf var. Her paragraf basketbolun bir elementini ve nasıl uygulanması gerektiğini anlatıyor. Okuduktan sonra kendinize o elementi uygulayıp uygulamadığınızı sormanız gerekiyor. Eğer uyguladığınızı düşünüyorsanız “Evet” seçeneğini seçin, eğer uygulamadığınızı düşünüyorsanız “hayır” seçeneğini seçin. Cevaplamayı bitirdiğinizde “Evet” cevaplarınızı sayın. Cevaplarda dürüst değilseniz sadece kendinizi kandıracağınızı hatırlatmak isteriz. Bu anket; ne kadar doğru ve sıkı bir basketbol oyuncusu olup olmadığınızı görmenizi sağlayacaktır. Cevaplarınızı değerlendireceğiniz derecelendirme yazının sonundadır.

 

Doğru Perdeleme Yap: Savunulacak en zor oyuncular, iyi perde yapanlardır. Doğru şekilde ve sıkı bir perdeleme yaptığınızda, takım arkadaşınıza açık alan yaratırsınız ve kendinizin de boşa çıkma şansını artırırsınız. İyi perde, savunmayı hata yapmaya zorlar. Kötü, yetersiz ya da tembel bir perdeleme yapmak herkesin enerjisini ve zamanını harcamaktır. İyi bir perdeleme yapan, skorer ve zorlu bir basketbolcu olmak için; hücumda sıkı perde yapmalı ve ardından hemen kendiniz için fırsat yaratacak boşluklar aramalısınız.

Evet
Hayır

 

Cut Yap: İyi basketbolcular hücumda cut yapan, hareket eden ve cut’larını hazırlayan oyunculardır. Basketbol, aldatma oyunudur. Sizi tutan adamı yavaşça hareket ederek bir yöne doğru çeker, ayaklarınızı gideceğiniz yöne doğru ayarlar sonra aniden diğer tarafa doğru hızlıca cut edersiniz. İyi ve doğru bir cut size ya da bir takım arkadaşınıza skor yaptırabilir. Eğer cut etmezseniz boşa çıkamazsınız. Cut’a hazırlık, savunmayı okuma ve doğru cut etmek; uyanık, kondisyonlu ve konsantre olmayı gerektirir. Curry, savunması zor bir oyuncu çünkü cut’ları çok etkili, kondisyonu yüksek ve konsantrasyonu tam.

Evet
Hayır

 

Savunmada Konuş: Başarılı bir basketbolcu savunmada devamlı konuşur ve takım arkadaşlarıyla iletişim kurar. Savunmada; iletişim halinde olup, stance’e oturmamak, topu ve hücumu görmemek neredeyse imkansızdır. Konuşursunuz, takım arkadaşlarınızı orada olduğunuzdan haberdar edersiniz, bu da sizin ve onların daha iyi savunma yapmanızı sağlar. Ayrıca bu durum; rakibinize de sizin savunmaya olan istekliliğiniz konusunda mesaj gönderir.

Evet
Hayır

 

Topla Birlikte Hareket Et: İyi basketbolcular, savunmada topun hareketi ile birlikte hareket eder. Top yerine vardığı zaman değil, top harekete geçtiği zaman hareket ederler. Bunu anlamak çok önemlidir. İyi bir şekilde uygulayabilmek ve alışkanlık haline getirmek savunmada daha hızlı hareket edebilmenize olanak sağlayacaktır. Ayrıca sıkı savunmacılar cut yapan oyuncuya atılan topa atlarlar,  pas verilmezse dahi onun önlerinden öylece geçmesine izin vermez, yolunu değiştirmesini sağlarlar. Her top için maçın son anına kadar savaşırlar.

Evet
Hayır

 

Perdeye Takılma: Hiçbir koç oyuncusuna her perdeden çıkacak doğru adımları gösteremez. Evet, belli başlı perdeden kurtulma teknikleri vardır ama her perdeleme yapan oyuncuda çalışmayabilir. Bu perdelenen oyunucunun kendisi ile de alakalıdır. İyi basketbolcular perdeye takılmamak için gerekli olan sezgiye sahiptirler ve doğru zamanda perdeyi hissederek, perdeden doğru şekilde kurtulurlar. Burada; daha önceki şıkta anlattığımız savunmadaki iletişim de çok önemlidir.

Evet
Hayır

 

Ellerini Havada Tut: Pasörün cesaretini kırmak, pası engellemek kadar değerlidir. Başarılı oyuncular, savunmada ellerini hep havada tutarlar çünkü bu sayede pasörün vizyonunu bozabilir, pasın yönünü saptırabilir ya da takım arkadaşlarının kaçırdığı oyuncuyu pas almadan önce yakalamalarını sağlayacak oyalamayı yapabilir. Cut yapan oyuncular ya da boyalı alanda oynayan uzunlar sadece birkaç saniye için boş olacaklardır. Eğer elleriniz havada olursa, pasörün bu boşlukları görmesini engelleyebilirsiniz.

Evet
Hayır

 

Topa Odaklan, Adamını Gör: Çoğu savunmacı topa bakar ve tuttukları adama sarılırlar çünkü onu kaçırmaktan korkarlar. İyi bir savunmacı topa odaklanır ve adamını görür. Arada fark vardır. topa odaklanmak ve aynı anda adamını da görmek çoğu kişinin aklını karıştırabilir. Bunun için, iki elementi (top-adam) de görmeye çalışmanız ve topa göre hareket etmeniz gerekir. Birinden birini seçer ve sadece ona bakarsanız; o hücum, ya adamınızı kaçırarak ya da yardıma gitmeniz gereken adamı kaçırarak son bulur.

Evet
Hayır

 

Topa Atla: İyi mücadeleci basketbolcular, topa atlar ve top için sonuna kadar mücadele ederler. Yerde jumpballdefalarca yuvarlanmak zorunda kalsalar bile topu bırakmazlar. Her topun çok değerli olduğunu gayet iyi bilirler. Unutmayın; top için yere ilk atlayan adam, çoğu zaman topu kazanır!

Evet
Hayır

 

Kontrollü Ol: Şut atan oyuncunun karşında havada uçmak ve bunu yaparak “iyi bir savunmacı olduğunu” düşünmek, çok yaygın bir düşüncedir. Doğru bir savunmacı ise, stance’de kalarak adamını kendi kontrolünde yönlendirir ve suta sıçramak yerine hücumcunun süt açısını ve görüşünü kapatır. Basketbolcu, reaksiyon verecek sezgiye ve hiza sahiptir ama bunu disiplinli ve doğru şekilde yapar.

Evet
Hayır

 

Bir Noktayla Değil Adamınla Post Oyna: Çoğu oyuncu, boyalı alanda ezbere şekilde bir noktaya koşup, orada topu istediği yeri gösterir. İyi post oyuncuları ise her zaman kendine boşluk yaratır ve pası alıp, skor yapacak doğru acıyı bulur. Doğru şekilde pozisyon alırlar ve topu isterler, takım arkadaşları onların boş olduğunu kaçırsa bile bunu yapmaya devam ederler.

Evet
Hayır

 

İyi Bir Atlet Ol, Koş: Sıkı basketbolcular depar (sprint) atar ve savunmayı beraberlerinde sürükleyip diğer takım arkadaşlarına alan yaratırlar. Sprint koşuları size; hızlı hücum ve kolay basket bulma şansı yaratır. İyi oyuncular “zor basket”leri değil,  “kolay basket”i yapmaya çalışırlar. Aslında “kolay basket” ya da öyle gibi görünen o sayılar kolay değildir. İyi oyuncular, zoru kolay yapmak için çok çalışır ve onu kolaya çevirirler.

Evet
Hayır

 

Yüreğinle Oyna, Herşeyini Ver: Çok çalışan, devamlı antrenman yapan çoğu oyuncu, oyunu kendisi için daha kolay hele getirmeye çalışır. Aslında amaçları, sahada rahat etmektir-olmaktır. Eğer bunlardan biri iseniz, size bir haberimiz var. Yanlış yoldasınız. Kendinizi zorlamak ve kapasitenizi artırmak için çalışmalısınız! Rahat etmek için değil! Daha yaratıcı, daha üretken ve daha yararlı olmak için çalışmalısınız. Öyle oynamalısınız ki antrenörünüz sizi tekrar oyuna almak için, dinlendirme amacıyla kenara alsın. Herşeyinizle oynamalı ve kapasitenizi sonuna kadar kullanmalısınız.

Evet
Hayır

 

Takım Arkadaşının Yardımına İlk Giden Ol: Takım arkadaşın yere düştüğünde kaldırmak için yanına ilk giden ol. Serbest atışı ya da turnikeyi kaçırdığında teselli etmek için orada ol. İyi oyuncular iyi de bir takım arkadaşıdırlar.

Evet
Hayır

 

Takım Arkadaşların İçin Sorumluluk Al: İyi basketbolcular takım arkadaşların çok şey beklerler ama onları da ilk sıraya koyarlar. Servis sabah 09:00’de kalkacaksa iyi bir takım oyuncusu, sadece kendisi saatinde orada olmaz takım arkadaşlarının da saatinde uyanıp, orada olduklarından emin olur. Onlar, kendilerinin yanında takımlarının da sorumluluğunu alırlar. Aynı zamanda takım arkadaşalarını eleştirmeden önce doğru yaptıkları şeyleri söylerler. İltifatları kendi üzerlerine almak yerine takım arkadaşları adına kabul ederler ve onları da yüceltirler.

Evet
Hayır

 

Teması (Şarjı) Al: İyi bir basketbolcu, savunmada; stance’de, topu izleyerek, yardım tarafını kontrol ederek ve şarjı (teması) alarak oynar. İyi savunmacılar; “doğru yerde olmak ve rakibi durdurmak niyetinde olmak” ile “doğru yerde olmak” arasındaki farkı bilirler. Bazı oyuncular, kafası karışmış olarak “ama ben doğru yerdeydim”, diyeceklerdir. Doğru yerde olmanızın sebebinin hücum oyuncusunu durdurmak olduğunu unutmamalısınız!

Evet
Hayır

 

Stance’e Otur ve Stance’de Kal: İyi basketbolcular, savunmada devamlı küçülüp, büyümezler. la-et-st-lebron-james-comedy-starz-gets-series-order-20140205Yani bazı durumlarda stance’e oturup diğerlerinde dik durmazlar. Onlar savunmada her zaman dizlerini bükmeleri, bacaklarını açmaları ve sıkı durmaları gerektiğini bilir. Savunma yaparken; stance pozisyonunda, reaksiyon vermeye hazır ve oyun kuralları içinde agresiftirler.

Evet
Hayır

 

 

Hücumda Bitirici Ol: İyi bir oyuncu faul almakla yetinmeyecek, o atışı basket-faul yapmaya çalışacaktır. Bir hücum sırasında; işler kötü gittiğinde bile vazgeçmeyecek ya da takım arkadaşlarından biri sayı yapar düşüncesinde olmayacaktır. Bir hücumu sonuna kadar zorlayacak ve bitirmeye çalışacaktır.

Evet
Hayır

 

Paslarının Üzerinde Çalış: Başarılı bir basketbolcu yönünden sapmış bir pas atmaz. Oyuncuların çoğu pas çalışmalarına önem vermez ve özel olarak pas çalışmaz. İyi bir basketbolcu doğru pas atmanın da çalışmaktan geçtiğini bilir. Uzağa ve hedefe ya da kalabalık bir savunma içine pas atabilmek iyi bir pasör olmanız gerekir. İyi bir pasör olmak içinse paslarınızı mükemmelleştirmelisiniz. Pas almak ve bunun için kendini boşa çıkarmak da önemli bir basketbolcu özelliğidir. Pivot adımlarını kullanan, cut eden, pas fake’ini kullanabilen, hem pas atıp hem pas alabilecek şekilde kendine pozisyon yaratan bir oyuncu pas tekniğini doğru şekilde kullanabiliyor demektir.

Evet
Hayır

 

Savunmanla Öne Çık: Deyim yerinde ise; “İyi bir oyuncu kabını savunma ile doldurur, hücumla değil”. Şut kaçırması, iyi basketbolcunun moralini bozmaz çünkü o, buna izin vermez. Ve o, kendi performansını önce savunmasına bakarak değerlendirir.

Evet
Hayır

 

Saygıyla Eleştirileri Kabul et ve Eleştir: İyi basketbolcular eleştirileri dinler ve değerlendirir. Gerekmiyorsa, eleştiriye cevap vermek ya da bahane bulmak zorunda hissetmez. Daha iyi olmak isterler ve zorlanmaya hazırdırlar. Bu nedenle ağır eleştirilere de hazırdırlar. İyi oyuncular ayrıca diğer takım arkadaşlarına da, duymak istemeseler bile söylenmesi gereken şeyleri söylemekten korkmazlar.

Evet
Hayır

 

Vücut Dilinle Güçlü Olduğunu Göster: İyi bir oyuncu sahaya çıktığında sadece duruşuyla kendine ve takımına olan güvenini belli eder. Oyun içinde ise takım arkadaşı hata yaptığında kafasını olumsuz şekilde sallamaz ya da hakeme devamlı itiraz ve şikayet etmez. İyi oyuncular, işlerini yaparlar ve takım arakdaşlarına da rakiplerine de vücut dilleriyle mesaj gönderirler.

Evet
Hayır

 

Yakala ve Oku: Pres yapan ya da tuzak kuran takımlar, rakiplerinin telaşlanmasını ve hata yapmasını sağlamaya çalışırlar. Başarılı bir basketbolcu, pres geldiğinde; cut’a hazırlanır, iyi şekilde cut eder ve kendisine boş alan yaratır. Pası aldıklarında savunmalarıyla yüzleşir ve onu okur, doğru hareketi yaparlar. Topu alıp ezbere oynamazlar, savunmayı okur ve ona göre davranırlar.

Evet
Hayır

 

İkili Sıkıştırmada Ortadan Yarılma: Eğer tuzağı kuran ya da presi yapan şen isen, beraber ikili sıkıştırma yaptığın takım arkadaşınla omuz omuza durmalı, hücum oyunucusunun sizi ortadan yarıp geçmesine izin vermemelisin. İyi oyuncular, hücumcunun oradan geçmesine (faulsuz) ya da pas atacağı yeri görmesine ve atmasına izin vermez.

Evet
Hayır

 

Her Zaman Alarmda Ol: İyi basketbolcular, alarmda ve aktifdirler. Takım arkadaşları ile iletişim halindedirler ki onlar da alarmda olsunlar. Gerekiyorsa birbirlerine aynı şeyi bir kaç kez tekrarlar ki herkes aynı yere dikkat kesilsin. Şunu çok iyi bilirler ki: En iyi takımlar bir kişiymiş gibi oynar! İyi oyuncular sadece tuttukları adamı yakalamak için geri koşmazlar, onlar geriye, topu durdurmak ve sayı olmasını engellemek için koşarlar.

Evet
Hayır

 

Konsantre Ol ve Takım Arkadaşlarını da Konsantre Olmaları için Motive Et: Konsantrasyon, bir yetenektir. İyi oyuncular her maçta konsantre olmak için çalışırlar. En iyilerini ellerinden geldiği kadar uzun süre sahaya yansıtmak için çabalarlar.

Evet
Hayır

 

Senin Şutun Değil Bizim Şutumuz: İyi basketbolcular kötü şut seçimi yapmaz, ve kesinlikle “benim şutum” diye düşünmezler. O şutun “bizim şutumuz” (takımın) olduğunu bilirler ve doğru şutu atmak için çok çalışırlar. Onlar, skor yaptığımızda sevinirler.

Evet
Hayır

 

Her Seferinde ama Her Seferinde Box Out Yap ve Rebound’ı Takip Et: Başarılı basketbolcular, vücudunu kullanmaktan kaçınmaz. Şut atılır atılmaz teması yapar (box out) ve topun peşinden rebound almak için giderler. Bu her şut için geçerlidir, sadece canları istediği zaman için değil! Rebound’ın savunmanın büyük bir parçasını oluşturduğunu çok iyi anlamışlardır.

Evet
Hayır

 

Yaptıklarının Sorumluluğunu Al: İyi oyuncular bahane üretmez! Hareketlerinin sorumluluğunu alır. Üç sayılık bir şutu kaçırdıktan sonra üzülmek veya kendine kızmak yerine rebound için öne atılırlar. Ya da maçın son savunmasında 1 sayı ile öndeyken faul yaptığınızda ve rakip 2 serbest atış kazandığında eğer maçı kaybederseniz, mağlubiyetin tamamı değilse bile bir kısmının sizin omuzlarınızda olduğunu bilmelisiniz. Bunun için kendinizi hırpalamak yerine, dersinizi çıkarmalı ve bunu bir daha yapmamaya gayret etmelisiniz. Takım ve koçdan özür dilemeli ve bunu tekrar etmeyeceğinizi söylemelisiniz. Ve bunu söylediğinizde; bunu gerçekleştirmeli ve bir daha aynı hatayı tekrar etmemelisiniz.

Evet
Hayır

 

Koçun ve Takım Arkadaşlarının Gözünün İçine Bak: İyi basketbolcular hiçbir zaman kafalarını eğmezler. Onları dinlerken gözlerinin içine bakın çünkü size bir şey anlatıyorlarsa bu; anlattıkları şey onlar ve sizin için önemli demektir.

Evet
Hayır

 

Hemen Bir Sonraki Hücuma ya da Savunmaya Geç: Basketbol hızlı bir oyundur ve iyi bir basketbolcu, iyi bir hücumdan sonra kutlamaya ya da kaçırılan bir şuttan sonra üzülmeye vakit olmadığını bilir. Oyun durana kadar tam konsantrasyon ister ve bir anlık bir mimik, hareket bile sayı yemenize sebep olur. İyi oyuncular maç içindeki en önemli oyunun sıradaki hücum-savunma olduğunu bilirler.

Evet
Hayır

 

Karşında Oynaması Zor, Beraber Oynaması Kolay Bir Oyuncu Ol: İyi bir oyuncu takım arkadaşının işini kolaylaştırır. Rakibinin işini ise zorlaştırır.

Evet
Hayır

 

Her Maçı Önemse: İyi basketbolcular, rakibi küçümsemez ya da gözünde büyütmez. Bilirler ki: eğer onlarla oynuyorlarsa, önemlidirler. Eğer şampiyonluğa oynamak istiyorlarsa her maçı şampiyonluk maçı olarak görmeleri gerektiğinin farkındadırlar.

Evet
Hayır

 

“Her Geçen Gün Daha İyi Olmayı”, Hedefin Haline Getir: İyi ve sıkı çalışan oyuncular her gün antrenmana daha iyi olmak için gelirler. Zaferi ve yenilgiyi aynı şekilde karşılarlar. Ertesi sabah uyanırlar ve bir gün öncesinden daha iyi olmak için çalışırlar. Kaybetmekten nefret ederler ama yenilgiyle motivasyonlarını bozmazlar ve vazgeçmezler. Kazanmanın keyfini çıkarır fakat hiçbir zaman tatmin olmazlar. İyi bir basketbolcu için: şampiyonluk ya da ödül bir hedef değil varış noktasıdır. Hedef; her gün daha iyi olmaktır.

Evet
Hayır

Toplam = 33
30 ya da Daha Yukarısı

A…Kendinizi iyi bir basketbolcu olarak görebilirsiniz.

26-30

B…İyi bir basketbolcu olmanın kıyısındasınız ve sadece bir kaç şeyi daha düzeltmeniz gerekiyor.

23-26

C…Daha fazla çalışarak iyi bir basketbolcunun daha fazla özelliğine sahip olmanız gerektiği bilincine ulaşmalısınız.

23 ve Daha Az

Bazı şeyleri ciddi ciddi sorgulamalısınız. Koçunuzla ya da kaptanınızla konuşabilirsiniz. Öncelikle “Yaptıklarının Sorumluluğunu Almak” konusunda çalışmaya başlamalısınız. Yeni bir çalışma şekli ve içeriği belirlemelisiniz ve bunu katı bir şekilde uygulamalısınız. Bu konuda koçunuzdan ve bir takım arkadaşınızdan destek alabilirsiniz. Hala iyi bir basketbolcu olabilirsiniz. Ama açık ki bir şeylerin ciddi şekilde değişmesi gerek ve kendinizi buna ne kadar adayacığınız, değişimi ne kadar gerçekleştireceğiniz ise tamamen size bağlı.

İyi basketbolcu olmanın sadece fizikle, kuvvetle ve atletik olmakla ilgisi yoktur. Bazı oyuncular bu meziyetlerle doğmaz. “İyi olmak” ancak çalışarak ve kendini geliştirerek mümkündür.   

“İyi Basketbolcu Olmak İstiyorum”, Diyen Herkes Bu Anketi Yapmalı!” hakkında 3 Yorum

 • 29 Ocak 2017 at 12:57
  Permalink

  Ben de basketbolcu olmk istiyorum. Anketi yaptım. Bunlar dışında ne yapmam gerek basketbolcu olabilmek için.

  Cevapla
 • 13 Mart 2017 at 07:19
  Permalink

  Basketbolla 8 yıldır ilgileniyorum. Bir gün çok başarılı bir basketybolcu olmak istiyorum. Derslerim de iyi. Anketi de yaptım ama çok çalışmam lazım bunu bilşyorum. Bakalım

  Cevapla
 • Pingback: Basketbol Altyapı Seçmeleri 2017 | Basketall

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir