İyi Şutörlerin Yaptığı 12 Şey

Basketbolda şut tekniği ve mekaniği belli olmasına rağmen her oyuncu aynı stilde şut atmaz. Yine de iyi şutörlerin kullandığı bazı yaygın davranışlar (daha çok mental) vardır. İşte bunları bir araya getirdik.

 

1- İyi şutörler şu şekilde bir düşünce yapısına sahiptir: Elim sıcaksa, Şutu Kullanırım. Sıcak değilse, ısınana kadar Şutu Kullanırım.

 

2- İyi şutörler son kullandıkları şut üzerinde düşünmez. Onlar bir sonraki şuta odaklanırlar çünkü artık etki edebilecekleri tek şut odur.

 

3- İyi şutörler, arka arkaya kaçırdıkları atışlardan sonra bile “sıradaki şutum iyi olacak” diye düşünür.images-12

 

4- İyi şutörlerin rutinleri ve ritüelleri vardır. Şut antrenmanlarını gelişi güzel yapmazlar. Antrenmanda atışları, maçlardaki kullanacakları yerden ve maç temposunda olacak şekilde çalışırlar.

 

5- İyi şutörler antrenmana çıkıp 500 şut atmaz. Onlar “tek şut” atarlar. 500 ayrı “tek şut”. İkisinin arasında büyük fark vardır.

 

6- İyi şutörler mükemmel form durumu için endişe duymaz, sadece aynı form durumunu (istikrarlı) tutturmaya çalışırlar. Her şutu aynı şekilde atmaya çalışırlar. (Ayaklardan başlar ve devam eder)

 

7- İyi şutörler salona “şut sokmak” için giderler, şut atmaya değil! Herhangi biri de 500 şut atabilir ama oyun topu çemberden içeri geçirmek üzerine kurulu.

 

8- İyi şutörler her zaman şuta hazırdır. Pozisyonları, ayakları, gözleri ve beyni şut için tamamiyle hazırdır.

 

download-29- İyi şutörler, güçlü yönlerini bilirler. Dribbling üstü mü daha iyi şut atarlar yoksa pas üstü mü ya da sağ taraftan mı sol taraftan mı, sahanın neresinden daha yüksek yüzdeyle şut atarlar, vs. gibi özelliklerinin hepsini çok iyi bilirler.

 

10- İyi şutörler “sağ ya da sol” önemsemezler.

 

11- İyi şutörler, screen’i (perde) nasıl kullanacağını ve kendilerine boş-açık alan yaratmayı bilirler.

 

12- İyi şutörler tesadüfen, şansla ya da doğuştan iyi olmazlar. İyidirler çünkü öyle olmak için çok çalışmışlardır.

Vertical Jump Affiliate program

İyi Şutörlerin Yaptığı 12 Şey” hakkında 2 Yorum

 • 8 Şubat 2017 at 10:32
  Permalink

  Steph gibi şut atabilecek miyiz? 🙂

  Cevapla
 • 5 Haziran 2017 at 19:14
  Permalink

  Kendimi okudum olmasi için çok çabaladım önüme engeller çıktı hakkım yendi basketbol u birakmak zorunda kaldım şuanda iyi bi yerde olabilirdim belkide hayallerim yıkıldı yasim 20 oldu ve geri dönmek istiyorum cok çalışıp geç diye bi düşüncem de var ama eskisinden daha iyi form yakalamak için çok calisicam

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir