LeBron, NBA şampiyonluk umutlarımı üç kez bitirdi. Şimdi daha da iyi – her anlamda

 

Bir basketbol oyuncusu LeBron James’in ne kadar harika olduğunu kişisel deneyimlerimden biliyorum. Washington Wizards’la geçirdiğim süre boyunca, genç LeBron liderliğindeki Cleveland Cavaliers takımına karşı üst üste üç yıl eşleştirildik. Ve üç yıl üst üste bizi yendiler.

Yeteneği, vizyonu ve insanüstü yeteneği açıktı. 2006 yılında, 21 yaşındaki LeBron 32 sayı, 11 ribaund ve 11 asistle triple double yaptığında, kariyerindeki ilk playoff maçında sahadaydım.

Etan Thomas

Ama hiçbir zaman sadece harika bir oyuncu olmadı. Aynı zamanda harika bir takım arkadaşıydı. Bu serinin tamamı boyunca, takım arkadaşım Gilbert Arenas, Damon Jones’u Cavaliers’ın muhafızının performansının düştüğü ve kenara çekildiği noktaya kadar zorluyor ve hükmetiyordu. LeBron harekete geçti. Gilbert, Game 6’yı mühürlemeye ve yedi serinin en iyisi 3-3’te seviyelendirmeye yardımcı olmak için iki serbest atış yaptı. İlk atışı kaçırdıktan sonra, LeBron Gilbert’in yanına gitti ve kulağına fısıldadı: “Bunları kaçırırsanız, oyunu kimin bitireceğini bilirsiniz”. Gilbert. yaptı özledim ve sadece bir sonraki oyunda LeBron koridorun ortasına gitti ve bizi play-off’lardan elemek için taban çizgisinden 23 fitlik bir gol atan Damon’a attı. Henüz 21 yaşında olan LeBron, seriyi mühürleyen kişi olmaması gerektiğini biliyordu. Bunun yerine, Damon’ın kahraman olmasını ve Gilbert onu utandırdıktan sonra biraz gurur duymasını istedi. Bu sezonumuz bitmiş olsa da, LeBron’un takım arkadaşını geri almasına saygı duydum.

2008’deki playofflarda Cavaliers’la karşılaştığımızda empatiyi bir kez daha gösterdi. Yakın zamanda kalp ameliyatı geçirdim ve LeBron iyileşmemin nasıl gittiğini sormak için zaman ayırdı. Ameliyattan sonra bana karşı bir oyun planı yapmak zorunda kalmayacağı konusunda şakalaştı ama aynı zamanda içtenlikle de, her şeyden önce sağlığımı düşünmem gerektiğini söyledi.

Bu yüzden, insanların LeBron gibi bir sporcunun kişiliğini ve karakterini televizyonda gördüklerinden veya Twitter’da okuduklarından bildiklerini bu kadar kendinden emin bir şekilde düşünmeleri garip buluyorum. “The Decision” dan sonra tüm ülkenin LeBron’u açtığı zamanı hatırlıyorum. Suçlama, LeBron’un Cleveland’da kendi başına bir şampiyonluk kazanacak kadar iyi olmadığı ve Dwyane Wade ve Chris Bosh’dan yardım alabileceği Miami Heat’e taşınması gerektiğiydi. Miami’ye vardığında kibirli olduğunu ve Michael Jordan’ın Chicago Bulls’uyla karşılaştırmak için bir hanedan kurmaktan bahsettiğini. Heat, 2011 finallerinde Dallas Mavericks’e yenildiğinde “ortadan kayboldu”.

Ancak bu suçlamalar doğru olsa bile, sporcuların geliştiği gerçeğini görmezden geliyorlar. Mavericks CEO’su Mark Cuban, programım The Rematch için kendisiyle röportaj yaptığımda bunu itiraf etti.

“Artık basketbol IQ seviyesine sahip, sadece bir basketbol ustası. Cuban bana, sahada olanları gerçek zamanlı olarak görme ve okuma ve üç adım önde olma şekli inanılmaz ”dedi. “Ve ona sahip değildi [back in 2011]. Ona karşı bir bölge çalıştırırdık ve tereddüt eder ve ne yapacağını bilemezdi. Şimdi tereddüt etmeyecek. Tam olarak neyin geldiğini ve ne yapacağını biliyor ve öngörüyor.

“Sizinle bir basketbol maçı hakkında konuşabilir ve [he can describe] Sanki bazılarımız az önce okuduğumuz bir kitaptan bahsediyormuş gibi gerçekleşen her bir oyun. Bu iki şey çok büyük farklılıklardır. Artık sizi çok farklı şekillerde yenebilir. Beceri seti gelişti. Onun ölümü. Ama bunların hepsi basketbol IQ’suna bağlı. Ve bu şimdi olduğu kadar gelişmemiş bir şey. “

Bununla birlikte, çoğu LeBron’un büyümesine izin verme konusunda isteksiz davrandı. Aslında, bu sezonki performansı – hem saha içinde hem de saha dışında – tüm eleştirmenlerini susturmalıydı. Aynı yıl arkadaşı (ve Lakers efsanesi) Kobe Bryant öldü, Lakers’ı NBA şampiyonluğunun bir maçına götürdü. Bu arada, platformunu ırkçılık, polis şiddeti ve oy vermenin önemi hakkında konuşmak için kullanma istekliliğini gösteriyor. Nitekim, ABD tarihindeki en önemli seçimlerden birinde, seçmenlerin bastırılmasıyla mücadele etmeyi amaçlayan bir oy hakları örgütü olan More Than A Vote’u kurdu. More than a Vote ayrıca 10.000 gönüllü anket çalışanı kaydetti ve Barack Obama’nın övgüsünü aldı.

Buna rağmen, kendini adamış LeBron James nefretçilerinin şikayet edecek yeni bir şey bulacağına eminim. Cuma gecesi bir şampiyonluk daha kazanırsa bu onu rahatsız edecek değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir