Büyük İkilem: Kulübüm ile mi Devam? Şampiyon Takıma mı Geçiş?

Altyapılardaki sporcular, spora başladıktan ve yarışmacı kategorilere geçtikten bir süre sonra (takıma seçildikten ve maçlara katılmaya başladıktan bir süre sonra) başka kulüplerden teklif alabilirler. Bu gelen teklif ya da tekliflerden sonra nereyi seçecekleri konusunda kafaları karışabilir. Kendi kulüplerinde mi devam etmeliler yoksa diğer takıma mı geçmeliler? İşte sporcuların yaşadıkları bu ikilemden bahsedeceğiz.

 

images-12Yaşıtları ile oyunda(maç ve antrenmanlarda) öne çıkan veya görece yetenekli olan sporcu belirli bir seviyeye geldikten sonra acaba kendisini yetiştiren kulüple mi devam etmelidir yoksa hedefi, oyuncuları, belki imkanları, vs daha iyi olan bir kulübe mi geçmelidir? Burada önemli olan sporcunun ne istediğidir. İki seçeneğin de artıları ve eksileri mevcuttur. Hangisini seçeceği sporcunun kendinden ve kulübünden ne beklediği ile ilgilidir.


Kulübü ile spor yaşamına devam ettiğinde; takımındaki sporcular mücadele edilen lige göre belki ortalama bir seviyede olabilirler. Bunun sporcu için dezavantaj olacağı düşünülse de avantaj da olabilir. Çünkü böyle bir takımda maç ve turnuvalarda öne çıkması ve sivrilmesi daha kolay olacaktır. Daha uzun sürelerde oyunda kalabilecek ve özellikle müsabaka anlamında daha tecrübeli olacaktır. Bu da ona artı olarak dönecektir.


Diğer taraftan ligde daha yukarıları hedefleyen ve bu bağlamda da 54b662ac44879-imagedaha iyi oyunculara, antrenörlere, imkanlara sahip bir takıma gitmesi durumunda; öncelikle rekabet düzeyi daha yüksek olacağı için oyuncunun gelişimi daha fazla olacaktır. İyi oyuncularla antrenman yapmak sporcuyu kimi zaman zorlayacak kimi zamansa ufkunu açacaktır.

 

Yine kulübün seviyesinin yüksek olması dolayısı ile olası ulusal şampiyonalara katılım hakkının kazanılması şüphesiz ki sporcu için çok büyük bir tecrübe olacaktır. Ulusal turnuva deneyimi sporcunun oyununu bir üst seviyeye çıkarması demektir.

 

Başka bir açıdan ise böyle bir takımda herkes iyi ve yetenekli olduğundan sporcu maç ya da turnuvalarda daha az süre alabilir. Bu durum da onun gelişimini ciddi şekilde etkileyebilir.

 

Hangisini seçeceği ve hangi şartlarda spor hayatını devam ettireceği tamamen sporcunun kararıdır. Antrenör, aile, menajer, vs. gibi sporcuya yol gösterici bireyler mutlaka olmalıdır. Ona iki seçenek de açıklanmalı ve net şekilde anlaması sağlanmalıdır. Bunun sonunda ise seçim ona ait olmalıdır çünkü seçtiği yolda yürüyecek, zorluklarla baş etmeye çalışacak ve fedakarlık yapacak kişi odur.


jump
Bu seçimi yapacak sporcuların şartları her yönü ile düşünmesi, iki tarafı artı ve eksilerine göre değerlendirmesi onlara karar verme aşamasında yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.